Hamilelikte Yeşil Çay İçmenin 6 Faydası ve 3 Yan Etkisi

Gebelikte Yeşil Çay Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay, standart siyah çaylar, kahve ve diğer kafeinli içeceklerden daha fazla fayda sağlar.

İşte bazı faydaları.

1. Kan basıncını düzenler:

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon, preeklampsi adı verilen bir komplikasyona yol açabilir. Yeşil çay, vücutta hücre hasarını önlemeye yardımcı olan polifenol adı verilen mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Bu nedenle, düzenli yeşil çay tüketimi kan basıncını düzenleyebilir.

2. Kan şekerini kontrol altında tutar:

Yeşil çayda bulunan bazı bileşikler, vücuttaki şeker seviyelerini kontrol ederek glikoz seviyelerini değiştirebilir. Gestasyonel diyabetiniz varsa yeşil çay da faydalıdır. Kan şekeri seviyeleriniz hakkında endişeleriniz varsa veya gestasyonel diyabetiniz varsa doktorunuzla konuşun.

3. Diş sorunlarına karşı korur:

Hamilelik sırasında, diş eti iltihabı ve daha fazlası gibi diş problemlerine eğilimlisiniz. Yeşil çayda bulunan antioksidan kateşin, bu sorunların bazılarına neden olan bakteri ve virüsü yok etme gücüne sahiptir.

4. Cilt sorunlarını çözer:

Akne ve molar hamilelikteki hormonal değişiklikler nedeniyle yaygındır. Yeşil çayın antioksidanları ve antienflamatuar özellikleri bu cilt problemlerini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bakınız: Gebelikte Hangi Yeşil Çay Çeşitleri Güvenli?

5. Ruh hali değişimlerini hafifletir:

Yeşil çaydaki antioksidanlar, hamilelik sırasında ruh hali değişimlerine karşı çalışan metabolizma hızını arttırır. Ayrıca, yeşil çayda theanine adı verilen amino asit, ruh hali değişimlerini tedavi etmeye yardımcı olarak rahatlatıcı etkiler sağlar.

6. Bağışıklık sistemini artırır:

Yeşil çay, bağışıklığın iyileştirilmesinde ve yaygın ve hafif hastalıklarla mücadelede vücudun “T hücrelerini” uyarır .

Büyük bir fincan yeşil çay hazırlamadan ve içmek için oturmadan önce, varsa yan etkileri hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Bakınız: Yeşil Çay İçmek Hamilelikte Güvenli Mi?

Hamileyken Yeşil Çay İçmenin Yan Etkileri Riskleri Var Mı?

Yararları ile birlikte, yeşil çay aşırı tüketildiğinde bazı yan etkilere neden olabilir.

Aşırı miktarda yeşil çay tüketimi kırmızı kan hücrelerinin demir emilim yeteneğini etkileyebilir. Bu nedenle, bebeğe oksijen ve besin tedarikini engelleyen gestasyonel anemiye yol açabilir.

Yeşil çay ayrıca hamilelik sırasında çok önemli olan folik asit emilimini de engeller. Folik asit, bebeklerde nöral doğum kusurlarını önlemek için gebeliğin ilk 12 haftasında gereklidir.

Bakınız: Gebelikte Hangi Çayları İçmek Zararlı?

İlerleyen bir hamilelik ile vücudun kafeini parçalama yeteneği azalır. Böylece yeşil çay uyku düzenini etkileyebilir ve bu da kalp sorunlarına yol açabilir. Yeşil çay tüketmeye karar vermeden önce doktorunuzun tavsiyesini alın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir