Hamilelikte Yere Düşmek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte düşmek endişe verici olabilir. Ancak amniyotik kese, belirli bir miktar darbeden korumak için bebeğinizi kuşatır. Bu nedenle, gebelikte küçük düşüşlerin çok az etkisi olabilir. Bir yaralanma, bebeğe doğrudan zarar vermeden önce anneye zarar verecek kadar şiddetli olmalıdır.

Bu yazıda, gebelikte düşmek nedenlerini ve durumun bebeğiniz için ne zaman tehlikeli olabileceğini açıklar.

Bakınız: Gebelikte Düşmek Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Düşme ve Denge Kaybı Neden Olur?

Hamilelik sırasında düşmelerden kaçınılabilirken, hamile iken dengeyi kaybetmenize neden olabilecek bazı faktörler vardır.

1. Ağırlık merkezinde değişiklik:

Büyüyen anne karnı, vücudunuzun ağırlık merkezi değiştiği için vücudunuzu dengelemeyi zorlaştırır. Bu nedenle, özellikle düz olmayan yüzeylerde düşme olasılığı olabilir.

2. Gebelik hormonu relaksin:

Eklemleri ve bağları gevşetmeye yardımcı olan gevşetici hormon, hareketinizi ve yürüyüşünüzü de etkileyebilir. Bu hormon sonunda pelvis ve serviks dokularının doğum sırasında gerilmesini sağlar, böylece bebeği itmenizi kolaylaştırır. Bu gevşek eklemler ayaklarınızı dengesiz hale getirebilir ve düşmenize karşı savunmasız hale getirebilir.

Bakınız: Hamilelikte Düşme Tehlikeleri

3. Düşük kan şekeri ve kan basıncı:

Genellikle hamilelik sırasında yaygın olan bu durumlar, kadınların baş dönmesini hissettirebilir ve yürürken dengesini kaybedebilir.

Ayakların şişmesi adımlarınızı beceriksiz ve ayaklarınızı biraz uyuşturabilir. Sonuç olarak, adımları hamilelikten önce yaptığınız kadar net hissetmeyebilir ve düşmeye eğilimli olabilirsiniz.

Hamilelik sizi rahatsız, bitkin ve bunalmış yapabilir, bu da sizi düşme riskine sokabilir.

Bakınız: Hamilelikte Kaçınılması Gereken 13 Fiziksel Aktivite

Hamilelikte Düşme Bebeğinize Zarar Verir Mi?

Bir düşme sırasında ciddi bir şekilde incinmediğiniz sürece, bebeğinizin bir yaralanma geçirmesi olası değildir. Çünkü fetüsünüz aşağıdakiler tarafından iyi korunmaktadır:

  • Amniyotik kese ve içindeki yastıklama etkisi veren sıvısı
  • Kalın ve kaslı rahim
  • Karın kasları ve yağları
  • Leğen kemiği

Yukarıdaki tüm yapıların birlikte, bebeğinizin rahim içindeki hareketini en aza indirmesi muhtemeldir ve küçük kazalar nedeniyle yaralanma risklerini azaltabilir. Düşme büyükse ve ciddi bir yaralanmaya neden olursa, muhtemelen bebeğiniz de etkilenir.

Kaynaklar:

  1. Reeta Lampinen et al.; A Review of Pregnancy in Women Over 35 Years of Age; Open Nurs J. (2009)
  2. Inanir A et al.; Evaluation of postural equilibrium and fall risk during pregnancy; Gait Posture (2014)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir