Hamilelikte Yengeç Yenir Mi? Faydaları ve Zararları Neler?

Gebelikte Yengeç Tüketimi

Yengeçler en lezzetli deniz ürünlerinden biridir. Aynı zamanda besleyicidirler çünkü yengeçler proteinler ve Omega-3 çoklu doymamış asitler içerir, ancak doymuş yağ içermez. Ama hamilelik sırasında iyi mi? Bu süre zarfında pek çok iyi şey pek de iyi olmaz. Ancak, yengeçlerde durum böyle değildir. İyi haber şu ki uzmanlar, yengeçleri anneleri beklemek için sağlıklı olarak işaretledi .

Hamileler yengeç yiyebilir mi? Bu yazı, hamile kadınlar için hangi faktörlerin yengeç tüketimini doğru hale getirdiğini anlamanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Yengeç Yemek Güvenli Mi?

Evet, yengeç hijyenik olarak yapılmış ve uygun şekilde pişirildiği sürece yiyebilirsiniz. Yengeç eti, suşi veya saşimi gibi yengeç ürünleri büyük bir “Hayır”. Bu ürünler gerektiği gibi pişmez ve size ve bebeğinize zarar verebilir.

Kabuklu deniz hayvanları ve balıkların organlarını ve bağırsaklarını yememelisiniz. Çünkü yüksek civa seviyesine sahip olabilirler. Hamilelik sırasında deniz mahsulleri yemenin en önemli riski, PCB’ler (poliklorlu bifeniller), civa ve dioksinler gibi doğal kirleticiler içermesidir.

Ayrıca uzmanlar, dondurulmuş yengeç ürünlerinin listeria kontaminasyonu riski taşıdığını belirtir. Yengeç tüketmeden önce, özellikle kolesterol seviyeleriniz kontrol altında olmadığında sağlık uzmanınıza danışın.

Hamileyken Yengeç Yerken Dikkat Edilecek Faktörler:

Zaten aşırı yüklenmiş bağışıklık sisteminiz zararlı maddelerle savaşmak için mücadele etmek zorunda kalacağından yengeçleri seçerken dikkatli olmalısınız.

1. Kral yengeçleri seçin: Hamilelik sırasında deniz ürünlerinin en güvenli seçimi kral yengeçtir. Diğer popüler çeşitler arasında mavi yengeç, kar yengeç ve Dungeness yengeç bulunur, ancak bunlar cıva bakımından yüksek oldukları için kral yengeçleri kadar güvenli kabul edilmez.

Civa, fetüsün beyin ve sinir sisteminin gelişimini etkileyebilir ve annede de bazı sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Yengeç düşük cıva deniz ürünlerinden biri olmasına rağmen ılımlı olarak tüketmeniz gerekir.

2. Balık tavsiyelerinden tavsiye alın: Kontaminasyon seviyeleri bir su kütlesinden diğerine değişir. Yerel sularda yakalanan balıklara veya yengeçlere karşı dikkatli olmalısınız. Bu nedenle, yengeçlerin yemek için güvenli olup olmadığını yönergeler ve yerel balık danışmanları ile kontrol etmelisiniz.

3. Çiğ yengeç veya önceden pişirilmiş yengeç yemeklerinden kaçının: Çiğ yengeç veya önceden pişirilmiş yengeçler, gıda zehirlenmesine neden olabilecek mikroorganizmalar ve parazitler ile enfekte olabilir. Sadece annenin sağlığını değil, aynı zamanda çocuğun gelişimini de etkilerler.

4. Az pişmiş yengeç eti yemeyin: Az pişmiş et çiğ et kadar tehlikelidir. Yani, yeterince pişmemişse asla yengeç yemeyin. Düzgün pişirilmiş yengeçte, ısı zararlı mikroorganizmaları ve parazitleri yok eder.

5. Dondurulmuş yengeç eti yemeyin: Dondurulmuş et bakterilere eğilimli olduğu için tüketilmemelidir. Örneğin Colorado Eyalet Üniversitesi’ne göre, kapalı bir kutuda veya bir torbada saklanan yengeçleri seçebilirsiniz.

6. Hijyenik bir şekilde kullanın: Ham yengeçleri temizlemeden önce ve sonra tüm çatal bıçakları, mutfak aletlerini ve yiyecek hazırlama alanını yıkayın. Ayrı bıçaklar ve kesme tahtaları kullanmalısınız. Artan yiyecekleri dondurucudaki hava geçirmez bir kapta saklayın. Oda sıcaklığında iki saatten fazla bırakılan eski yiyecekleri atın.

Hamilelikte Yengeç Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamileliğiniz sırasında yediğiniz yiyeceklerin bütünlüğünü düşünün. İşte yengeç yemenin yararları, ancak yemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

1. Fetusun genel gelişimine yardımcı olur:

Yengeçler zengin bir omega 3 yağ asitleri, protein ve A vitaminleri ve D vitaminleri kaynağıdır. Bu nedenle, hamilelik sırasında yengeç yemek küçük çocuğunuzun genel gelişimini teşvik edecektir.

2. Bağışıklığınızı artırır:

Yengeç etindeki amino asitler ve antioksidanlar hamilelik sırasında enerjinizi ve bağışıklık seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olur.

3. Anemi ile savaşır:

Yengeçler sağlıklı demir seviyeleri içerir. Demir sizi hamilelik anemisinden korur. Ayrıca doğumdan sonra bebekte sağlıklı hemoglobin seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Bakınız: Gebelikte Anemi Belirtileri

4. Kalsiyum yönünden zengin:

Zengin kalsiyum seviyeleri, doğmamış çocukta kemik ve diş gelişimini destekler.

5. Düşük kalorili:

Yengeç eti kalorilerce çok düşüktür, bu iyidir. Çünkü kilo alma konusunda endişelenmeden yiyebilirsiniz.

6. Düşük kolesterol:

Normal veya düşük kolesterol seviyesine sahip hamile anneler yengeç yiyebilirken, yüksek seviyeli olanların yengeç yemek için güvenli olup olmadığını doktorunuza danışmaları gerekir.

7. Folat içerir:

Yengeçler ayrıca beslenmenize eklemeniz gereken temel bir vitamin olan folat içerir. Folat herhangi bir sinir tüpü kusurunu önlemeye yardımcı olur.

Hamileyken Yengeç Bacakları Yenir Mi?

Kar yengeç bacakları, vücudunuzun günlük ihtiyaçları için yeterli olan az miktarda yağ içerir. Ancak, aşırı miktarda alırsanız zararlı olabilecek yüksek sodyum seviyeleri de içerir. Bu nedenle, onları sağlıklı soslarla düzgün bir şekilde pişirdiğinizden emin olmalısınız.

Buharlama, kaynatma, barbekü veya kızartma yaparak pişirebilirsiniz, ancak yarı pişmiş veya çiğ olarak yenemezler. Ayrıca gümnlük önerilen miktarı aşmamaya dikkat edin.

Hamile Kadınlar İçin Tavsiye Edilen Yengeç Miktarı Nedir?

Hamile kadınlar genellikle haftada iki kez 170 gram yengeç yiyebilirler. Kral yengeç en düşük cıva seviyelerini içerir ve en iyi seçenektir. Mavi yengeç, kar yengeç ve Dungeness yengeç gibi diğer yengeçler daha yüksek seviyelerde civa içerir ve bu nedenle bu yengeçlerin ayda 170 gramdan daha azını tüketmelisiniz. Daha güvenli tarafta olmak için, hamilelik sırasında bu çeşitlerden kaçının.

Doktorunuza danışın ve yengeç yemenin güvenli olduğunu onayladıktan sonra, aşağıda bazı sağlıklı ve lezzetli yengeç tariflerini deneyin. Hamileyken yemediğiniz herhangi bir bileşen olduğunu düşünüyorsanız veya malzemeler sizi rahatsız edebilir, başka bir şeyle değiştirdiğinizden emin olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir