Hamilelikte Yatak İstirahati Verilmesinin 8 Önemli Nedeni

Aynı zamanda “aktivite kısıtlaması” olarak bilinen yatak istirahati her yıl hamile kadınların yaklaşık %20’si için reçete edilir. Hamilelik krizinden kaçınmak için önerilen birçok şeyden biridir.

Doktor tarafından önerilen yatak istirahati, gebeliğin nasıl ilerlediğine bağlı olarak evde basit bir şekilde dinlenmekten hastanede tam denetimli yatak istirahatine kadar değişebilir.

Bu yazıda size gebelikte yatak istirahati ve bazı durumlarda neden gerekli olduğunu anlatıyor olacağız.

‘Yatak İstirahati’ Ne Demektir?

Yatak istirahati, faaliyetlerinizi belirli bir süre için sadece birkaç temel etkinlikle sınırlandırmayı ifade eder. Bazen tek yapmanız gereken, duş veya tuvalet kullanmak için evin etrafında biraz hareket etmektir. Ağır nesneleri kaldırmaktan veya aşırı zor veya yorucu ev işleri yapmaktan kaçınmalısınız.

Bazen, tam yatak istirahati gerektiğinde, doktor hastaneye yatmayı önerebilir.

Ayrıca, bazı durumlarda, yatak istirahatinde olmak plasentaya kan akışını artıracak, çok fazla enerji tasarrufu sağlayacak ve hamilelik komplikasyonlarını önleyecektir.

Bakınız: Yatak İstirahati Hamileliğe Nasıl Yardımcı Olur?

Hamileliğin Kaçında Ayında Yatak İstirahati Önerilir?

Birden fazla hamilelik sorunu yatak istirahatine yol açabilir. Doktorunuz size yatak istirahati verecek ve aşağıdaki senaryolarda sağlıklı kalmak için almanız gereken önlemleri anlatacaktır:

Plasenta previa: Plasenta gerçek pozisyonundan daha düşük olduğunda, serviksi bloke eder ve hamilelik sırasında vajinal kanama riski vardır. Bu durumda yatak istirahati plasenta ve serviks üzerinde herhangi bir ek baskı oluşmasını önleyecektir.

Preeklampsi: Bu durum genellikle yüksek tansiyon, idrardaki protein ve ödem nedeniyle gebeliğin 20. haftasından sonra gelişir. Şiddetli vakalar hem sizi hem de bebeğinizi riske atabilir ve sürekli izleme için hastanede tam yatak istirahati olabilir.

Bakınız: Preeklampsi Nedir?

Servikal yetmezlik: Önceki servikal hasarlar, servikal laserasyonlar veya rahimde konjenital anormallikler fetüsün rahimden kaymasına neden olabilir. Böyle bir durumda, servikste ayakta durma pozisyonunda herhangi bir baskı oluşmasını önlemek için yatak istirahati önerilir.

Gebelik kanaması: Bazen, plasenta anormalliği, servikal rüptür veya rahim yırtığı gibi durumlar nedeniyle genellikle erken gebelikte hafif kanama veya lekelenme olabilir. Doktorunuz lekelenme durana kadar yatak istirahati önerebilir. Bazen ikinci ve üçüncü trimesterde kanama veya lekelenme gebelik boyunca yatak istirahatine neden olabilir.

Aşırı aktif yaşam tarzı: Çok aktif bir yaşam tarzı varsa ve sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmezseniz, size tam yatak istirahati verilecektir. Dengeli beslenmeye sahip olmak ve rahat kalmak sağlıklı fetal gelişimi teşvik eder ve yatak istirahati ihtiyacını en aza indirir.

Oligohidramnios: Sizi ve bebeğinizi risk altına sokan düşük amniyotik sıvının varlığıdır. Bu nedenle, anne ve fetüsün sürekli izlenmesi için evde veya hastanede yatak istirahati gereklidir.

Çoğul gebelikler: İkiz taşıyorsanız yatak istirahati rutin olarak önerilmemesine rağmen, komplikasyonlara oldukça yatkın olduğunuzda, üçüz veya dörtlü gibi çoğul gebeliklerde çok önemlidir.

Erken doğum: Erken doğum belirtileri gösteren veya 37 haftalık hamilelikten önce kasılmaya başlayan hamile kadınlar yatak istirahati gerektirir. Bu, doğumun tam zamanına kadar ertelenmesine yardımcı olabilir.

Yukarıdaki semptomlardan herhangi birini yaşamıyor olsanız bile, doktorunuz faydalı olacağını düşünüyorsa yatak istirahati önerebilir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Bakınız: Hamilelikte Yatak İstirahati Önerileri

Gebelikte Farklı Yatak İstirahat Çeşitleri Var Mı?

Evet, tüm hamile kadınların her zaman dinlenmeleri gerekmez. Farklı doktorlar sağlık durumunuza ve gereksiniminize bağlı olarak farklı yatak istirahati türleri reçete eder .

Programlı dinlenme: Bu genellikle üçüncü üç aylık dönemdeki anneler, ileri yaşta anneler veya çoklu gebelik taşıyan anneler için önerilir. Her gün bir süre dinlenmeniz, iş gücünü sınırlamanız veya yürüyüş, merdiven çıkma veya uzun süre ayakta durma gibi aktivitelerden kaçınmanız istenecektir.

Kısmi yatak istirahati: Günün bir kısmını yatakta geçirmek, uzanmak veya dinlenmek anlamına gelir. Doktorunuzun önerdiği dinlenme miktarı birkaç saatten günün uzun bir kısmına kadar değişebilir. Araç kullanmak, çalışmak, ev işlerini yapmak, ağırlık egzersiz yapmak veya ağırlık kaldırmak yasaktır. Evde bir masada çalışmanıza izin verilir, ancak kısa bir süre için.

Sıkı veya tam yatak istirahati: Bu tam olarak söylediği şeydir. Gün boyu yatakta olmalısınız ve duş ve tuvalet kullanımı kısıtlamaları olabilir. Bazı durumlarda oturabilirsiniz, diğer durumlarda ise sadece her zaman yaslanmış olarak kalabilirsiniz.

Hastane yatak istirahati: Gün boyunca hiç kalkmanıza izin vermeyecek en katı yatak istirahati şeklidir. İdeal olarak, başınız servikal bölgeye baskıyı hafifletmek için vücudunuza göre daha alçak konumda olacaktır.

Sıvı tutulması, yüksek tansiyon ve daha fazlası gibi hamilelikle ilgili komplikasyonları hafifletmek için planlı ve kısmi yatak istirahatine sadece birkaç hafta ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak erken doğumu önlemek için genellikle tam ve hastane yatağında dinlenmek önerilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir