Hamilelikte Yatak İstirahati ve Evde İstirahat

gebelikte yatak istirahati

Doktorunuz gebelikte yatak istirahatını birkaç gün veya birkaç hafta için reçete etmişse, muhtemelen çok fazla sorununuz var demektir. Başlangıçta biraz dinlenebilmenize rağmen, hamilelik süresince süresi uzatılmış yatak istirahati, özellikle normalde çok aktifseniz, oldukça zor olabilir. Çok aktif değilseniz bile, duş gibi basit şeyleri yapamıyorsanız veya yemek yedikten sonra oturuyorsanız, yatma saatlerini daha da zorlaştırabilir.

“Tedavi edici” yatak istirahatı sıklıkla gebelik komplikasyonlarını önleme aracı olarak öngörülmüş olsa da, kanıtlar çok az fayda sağladığını göstermiştir. Obstetrik ve Jinekoloji Haziran 2013 sayısında yayınlanan bir makalede, yazarlar yatak istirahatı reçeteleme uygulamasını bırakmayı önermektedir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastalıkları uzmanları yatak istirahatının rutin olarak reçetelenmemesi gerektiğini öneriyor. Ancak, yüksek riskli gebeliklerde, belirli koşullarda kullanılmalıdır. Doktorunuz yatak istirahatini önerirse, iyi bir nedene sahip olmalıdır. Burada hamilelikte yatak istirahatı hakkındaki tüm gerçekleri, ne zaman önerilebileceğini ve hamileliğinizin ve doğum günün kalanını nasıl etkilediğini bulacaksınız.

Doktorlar Gebelikte Neden Yatak İstirahatı Önerir?

Gebelikte komplikasyon açısından yüksek risk oluşturan bir durumunuz varsa, doktorunuz yatak istirahatini veya kısıtlı aktiviteyi önerebilir. Etkililiği ile ilgili açık delil bulunmaması nedeniyle, yatak istirahatı sağlık problemi tedavisinin yalnızca bir parçası olarak görülmelidir.

Aşağıdaki hastalıklar sıklıkla gebelikte doktorların yatak istirahatı önerme nedenleridir:

 • Gebelik hipertansiyonu (yüksek tansiyon): Hipertansiyonu olan gebe kadınlar için, yatak istirahati dahil, tedavinin amacı, fetal büyüme kısıtlaması ve plasental abrupsiyon gibi daha ciddi durumların gelişimini önlemektir. Bazı çalışmalarda hipertansiyonu olan gebelerde yatak istirahatinden hiçbir koruyucu yarar bulamamışken diğerleri yüksek tansiyonun kötüleşmesi veya erken doğuma neden olma riskinde hafif bir azalma olduğunu bildirmiştir.
 • Vajinal kanama: Kanamanız varsa hemen tıbbi yardım almalısınız. Çünkü özellikle ilk üç ayda kanama meydana gelirse düşük veya ektopik gebelik belirtisi olabilir. Bununla birlikte, kanama pek çok nedenden kaynaklanabilir, bunların çoğu bebek veya anne için risk oluşturmaz. Bu gibi durumlarda, yatak istirahatı vajinal kanama azalana kadar önerilebilir. Çünkü aktivite, eşya kaldırma veya egzersiz kanamayı kötüleştirebilir.
 • Plasenta previa gibi plasenta ile ilgili sorunlar: Yatak istirahati sıklıkla plasenta previa (plasentanın kısmen veya tamamen serviksi kapladığı bir durum) için önerilir, ancak her zaman gerekli değildir. Plasenta previa hastanızın ağır kanaması veya kalıcı preterm eylem varsa, yatak istirahatı gerekebilir. Plasenta previa birçok olgusu gebelik döneminden önce giderse de, komplikasyonlar ciddidir ve hayati tehlike oluşturabilir.
 • Servikal yetmezlik veya yetersiz serviks: Serviksi zayıf olan kadınlarda veya erken açılma olasılığı olan bir servikste büyüyen bir fetustan gelen basınç, serviksin erken ortaya çıkmasına neden olabilir ve gebelik kaybına neden olabilir. Bu kayıp genellikle ikinci trimesterde görülür. Bir serklajın (dikiş veya sentetik bant) yerleştirilmesi standart tedavidir. Transvajinal serklaj ile gebeliğin geri kalanı için daha az aktivite önerilir.

Yatak istirahatinin sıklıkla önerildiği ancak etkin olduğu ispatlanmamış olan diğer rahatsızlıklar şunları içerir:

 • Preeklampsi (idrarda yüksek protein seviyesine sahip yüksek tansiyon)
 • Kasılmalar veya erken doğum
 • İkiz veya çoklu hamilelik
 • Bozulmuş fetal büyüme

Yatak istirahatı önerildiğinde genellikle doktorunuzun bir durumdan endişe ettiği anlamına gelse de, riskler genel sağlık ve rahatlık bağlamında değerlendirilmelidir.

Sıkı yatak istirahatı hastanede izleme anlamına gelebilir: yatağı herhangi bir sebepten terk edemezsiniz ve kendiniz için bakıma ihtiyaç duyarsınız. Yatak istirahatı ayrıca aktivitenin kısıtlanması anlamına gelebilir: Tuvaleti kullanmaya başlayabilir ve evde başka etkinlikler yapabilirsiniz, ancak kısa süre yatakta dinlenmeniz gerekir. Yatak istirahatının uzunluğu değişebilir. Kısa bir süre veya gebelik süreniz boyunca evinizde kalabilirsiniz.

Doktorunuz gün içinde uzanmanızı veya yastıklarla kendinizi desteklemenizi söyleyebilir. Doktorunuzun talimatlarını tam olarak uygulamanız ve hangi faaliyetleri yapabileceğinizi ve yapamayacağınız konusunda herhangi bir şüpheniz varsa soru sormak çok önemlidir.

Hamilelikte Yatak İstirahati Faydaları Nelerdir?

Sırt üstü yatma pozisyonunda yatmak plasentaya kan akışını arttırır ve serviks üzerindeki bebeğin basıncını düşürür. Hamilelik sırasında yeterli uykuya dalmak, sağlığınız ve büyüyen bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Her zamankinden daha fazla dinlenme, genellikle gebelik komplikasyonlarını önlemektir.

Yatak istirahatının üç potansiyel faydası vardır:

 1. Serviks üzerinde baskı azalır. Bu, düşük yapma, preterm kasılmalar veya erken doğum, rüptüre membranlar veya vajinal kanama riskini azaltabilir.
 2. Plasentaya artmış oksijen ve besin maddeleri sağlanır. İyileştirilmiş oksijenasyon ve beslenme, fetusun gelişimini muhtemelen artırabilir.
 3. Gelişmiş maternal organ fonksiyonu sağlar. Yatak istirahatinin, annenin organlarının daha verimli çalışmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Hamilelikte Yatak İstirahati Zararları ve Riskleri

Birçok kadın için gün boyunca veya haftalarca yatakta dinlenmek, bir tedaviden çok bir ceza gibi gelebilir. Gebelik sırasında yatak istirahatı, duygusal üzüntü, ailede stres ve iş yapamıyorsanız maddi sorunlara neden olabilir. Yatak istirahatındayken potansiyel sağlık sorunları şunları içerir:

 • Eklem ağrısı ve kas ağrıları
 • Özellikle bacak damarlarında artan kan pıhtısı riski
 • Azalan kemik kütlesi
 • Kaygı ve depresyon
 • Preterm (erken) doğum riskinin artması

Bebeğiniz doğduktan sonra, normal faaliyetlerinize geri dönmek, beklediğinizden daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, kas ve kardiyovasküler dehidrasyonun kalıcı etkileridir.

Hamilelikte Yatak İstirahati Nasıl Olur?

Yatak istirahati zorlu olabilmesine rağmen, en iyisini yapmak önemlidir. Organize olun ve günlük rutini belirleyin. Fiziksel olarak aktif olmasa da zihinsel olarak aktif olun. Mümkünse günü çalışmaya gidecekmiş gibi hazırlayın. Yakınınızdaki dış dünyayla (bilgisayar, telefon, TV) bağlantı kurmak ve kitap, kalem, sağlıklı aperatifler, su, losyon ve diğer gerekli öğeleri kullanışlı kılmak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olmaya çalışın. Sıkıntıyı azaltmak ve depresyonu önlemek için elinizden gelen her şeyi yapın. Uzun süreler boyunca oturmanız gerektiren bir hobi çalışmaya başlayın (örneğin, okuma veya örme). Aile ve arkadaşlarının ev işleri için yardımını alabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir