Hamilelikte Yatak İstirahati Hakkında Farklı Görüşler

Onlarca yıldır, doktorlar erken doğumu önlemek umuduyla bazı hamile kadınlara yatak istirahati önerdiler. Ancak son zamanlarda bazı doktorlar  ve önde gelen tıbbi kuruluşlar, preterm doğumu önlemedeki etkisizliğini ve annelere yönelik tehlikelerini öne sürerek bu rutin uygulamaya karşı çıktılar.

Son olarak, yurt dışında Anne-Fetal Tıp Derneği, uygulamaya karşı bir açıklama yaptı ve onları yatak istirahatine karşı büyüyen harekete dahil etti.

Yatak İstirahati Uygulaması

Yatak istirahati (veya daha modern karşılığı olan aktivite kısıtlaması), kadınların yatakta kalmasını ve günlük hareketlerini günde bir ila iki saatin altında sınırlamasını gerektirir. Bir kadın doğum uzmanı / jinekologun bir kadın yatak istirahati önermesinin birkaç yaygın nedeni vardır:

Bununla birlikte, araştırmalardan sonra yapılan araştırmalar, yatak istirahatinin etkili olmadığını bulmuştur: yatak istirahatindeki kadınlar, günlük aktivitelerine devam eden kadınlar kadar erken doğum yapma olasılığına sahiptir.

Yatak İstirahati ile İlişkili Komplikasyonlar

Ancak yatak istirahati sadece erken doğumu önlemede etkisiz değildir; aynı zamanda anne için bir dizi sorun da beraberinde getirir:

  • Kas kütlesi, kemik kütlesi, kan plazma hacmi ve kardiyovasküler kondisyon kaybı
  • Daha yüksek depresyon ve anksiyete oranları
  • Gebelik diyabeti ve yaşamı tehdit eden kan pıhtıları için artan risk
  • Daha düşük doğum ağırlıklı doğan bebekler

Yatak İstirahatine Karşı Hareket

Yatak istirahatinin erken doğum eylemini önlemedeki etkisizliğini ve anneye yüklediği ek riskleri dikkate alan Maternal-Fetal Tıp Derneği’nin yakın tarihli açıklaması, herhangi bir endikasyon için yatak istirahatinin rutin kullanımına karşı tavsiyede bulunuyor.

Açıklamaları, önde gelen profesyonel jinekoloji grubu olan Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Kongresi’nin yatak istirahati kullanımına karşı tavsiyede bulunan 2012 açıklamasını takip ediyor.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir