Hamilelikte Yapılan Beslenme Hataları

Hamilelikte dengeli beslenmek, bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde önemli olan fazla miktarda yemek değil, bebeğin ihtiyacı olan maddeleri dengeli ve yeterli miktarlarda almaktır. Bu dönemde ne kadar doğru beslenirseniz, bebeğinizin gelişimine o kadar çok katkıda bulunursunuz.

Hamilelik döneminde yapılan bazı beslenme hataları masum gibi görünse de, bebeğin sağlıklı gelişimi açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir. Yanlış beslenen anne adaylarının bebeklerinde gelişme ve öğrenme bozukluğu gibi problemlerin görüldüğü bilinmektedir.

Hamilelikte en sık yapılan beslenme hataları ise şunlardır:

1.Kahvaltıyı Atlamak:

Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak bilinmektedir. Dengeli beslenmenin ilk kuralı, güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamaktır. Kahvaltı, gece boyunca aç kalan vücudunuz ve bebeğin besin ihtiyacını karşılamak için hayati bir öneme sahiptir. Kahvaltı yapmadan güne başlamak, vücudun insülin direncinin artmasına ve gün içerisinde kan şekerinin dalgalanmasına sebep olur. Bu durum uzun süreli açlık hissetmenizin yanı sıra, gün boyu yorgun ve halsiz hissetmenize yol açar.

Uzun süre aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır ve bir sonraki öğünde daha çok yemek yemeye neden olur. Ancak güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlamak, günün ilerleyen saatlerinde hissedilen açlığın azalmasını ve kan şekerinin dengeli olmasını sağlar.

Kahvaltı, aynı zamanda posa ihtiyacının karşılanması ve bağırsakların düzenli çalışması açısından da büyük önem taşır. Bebeğin kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılamak için kahvaltıda, tam buğday ekmeği, peynir, yumurta ve yeşillik gibi sağlıklı seçimler yaparak dengeli beslendiğinizden emin olmalısınız.

2.Aşırı Kafein Tüketimi

Çay, kahve, gazlı içecekler, enerji içecekleri ve çikolata içeriğinde kafein bulundurur. Anne adayı kafein içeren besinler tükettiğinde, vücudundaki kafein plasenta aracılığıyla bebeğe geçer. Bilimsel çalışmalar sonucunda, anne karnında fazla miktarda kafeine maruz kalan bebeklerin beyin gelişiminin olumsuz etkilendiği görülmüştür.

Günde 200 miligramdan fazla kafein tüketmek, bebeğin büyümesinin yavaşlamasına ve düşük doğum riskinin artmasına neden olabilir. İngiltere Gıda Standartları Ajansı, hamilelikte alınan kafeinin günlük 200 miligram sınırını geçmemesi önermektedir.

Bazı içeceklerde bulunan kafein miktarı şu şekildedir:

1 Fincan                             Kafein miktarı

Filtre kahve                       135-200 mg

Espresso                            100 mg

Cappucino                         100 mg

Türk kahvesi                      57 mg

1 Bardak                            Kafein miktarı

Çay                                      30 mg

Kola                                    30-56 mg

Gazlı içecek                       50 mg civarı

3.Gereğinden Fazla Yemek:

Hamilelik döneminde ideal kilo alımı ortalama 11 ile 15 kilo arasındadır. İki kişilik beslenmek düşüncesiyle hamilelik süresince aşırı yemek, fazla kilo alımına neden olur. Gereğinden fazla kilo alan anne adaylarında ise, yüksek tansiyon ve diyabet (şeker hastalığı) görülme olasılığı daha fazladır. Ayrıca hamilelikte alınan fazla kilolar, bebeği de olumsuz etkilemektedir.

Erken doğum riskini artırmanın yanı sıra, bebeğin ileriki yaşlarda diyabet ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara yatkınlığının artmasına neden olur. Bunun için fazla kalorili ve yağlı yiyeceklerden uzak durarak, yalnızca ihtiyacınız kadar, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin.

4.Hazır Ve İşlenmiş Gıda Tüketimi:

Hazır meyveli yoğurtlar ve boyalı pudingler, gazlı içecekler, hazır meyve suları ve reçeller, ketçap mayonez gibi hazır soslar, baharat ve köfte karışımları, cipsler, katkı maddesi bulunduran her türlü yiyecek, hazır tavuk, salam, sucuk, sosis, diğer et ürünleri ve tüketilmeye hazır donmuş donmamış bütün yiyecekler işlenmiş gıdalardır. Bu hazır gıdalar oldukça lezzetli ve güvenilir görünseler de bu ürünlerin hazırlanma aşamasında eklenen katkı maddeleri ve koruyucular kanserojendir ve bebeğiniz için zararlıdır. Bazı hazır gıdaların üzerinde bulunan “hiçbir koruyucu madde içermez” yazısı hiçbir katkı maddesi yoktur anlamına gelmez.

Örneğin, bu etikete sahip hazır çorbalarda ve bazı gıdalarda MSG adlı lezzet arttırıcı katkı maddesi bulunmaktadır. İçeriğinde çeşitli kimyasal maddeler bulunduran tüm gıdalar doğal yapısından uzaklaşır. Bu kimyasal maddelerin olası zararlarından korunmak için de hamilelik döneminde hazır gıda tüketmemeye özen gösterilmelidir.

5.Yeterince Su İçmemek:

Tüm canlılar için olduğu gibi insanlar için de suyun hayati bir önemi vardır. Su; besinlerin emilimi ve sindirimi, vücut ısısının dengelenmesi, açığa çıkan zararlı maddelerin uzaklaştırılması gibi yaşamsal faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlar. Hamilelik süresinde ihtiyaç duyulan su miktarı, hamilelik öncesine göre daha fazladır. Bu yüzden, yeterli su tüketimi hamileliğin her döneminde son derece önemlidir.

Vücuttaki su miktarının azalması dehidrasyon olarak adlandırılır. Hamilelikte görülen dehidrasyon, erken doğum kasılmalarının görülmesine ve  bebek için tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Ayrıca, bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı her 3 saatte bir yenilenmektedir ve yetersiz su tüketimi sonucunda amniyon sıvısının miktarı azalabilir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için günde en az 8 ile 10 bardak arasında su tüketilmelidir.

6.Alkollü İçecekler Tüketmek:

Anne adayı alkollü bir içecek tükettiğinde alkol hızla kana geçer ve aynı zamanda plasentaya geçerek bebeğin kan dolaşımına karışır. Alkolün gelişmekte olan fetüs üzerinde zararlı etkileri vardır ve kan dolaşımına geçtiğinde bebeği olumsuz etkileyebilir.

Hamilelik döneminde kullanılan alkol, bebekte büyüme ve zeka geriliği, öğrenme bozukluğu, konuşma güçlüğü, hiperaktivite ile dikkat dağınıklığı gibi sorunların görülmesine neden olabilir. Hamilelik süresinde alkol tüketiminin güvenli olduğu bir doz tam olarak saptanmamıştır. Bu nedenle, bebeği riske atmamak için en garantili yol hamilelik boyunca hiç alkol almamaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir