Hamilelikte Yapay Tatlandırıcılar Güvenli Mi? Güveli Olmayan Yapay Tatlandırıcılar

Hamilelikte Yapay Tatlandırıcılar Kullanmak Güvenli Mi?

Yapay tatlandırıcılar, ılımlı olarak kullanıldığında güvenlidir. Sağlıklı bir hamilelik için gerekli olan besinlerin yerini alan boş kaloriler haline gelmelerini önlemek için bunları kabul edilebilir günlük alım miktarı (ADI) içinde tüketmelisiniz.

Sukraloz: Şekerden yapılmış alorik olmayan bir tatlandırıcıdır. Fırınlanmış gıdalar, meyve suları, fırın karışımları, alkolsüz içecekler, şekerlemeler, kahve ve çay ürünleri, soslar, şuruplar ve daha pek çok gıdada kullanılabilir. Kan şekeri seviyenizi etkilemez ve hamilelik sırasında tüketim için güvenlidir.

Aspartam: Düşük kalorili bir tatlandırıcıdır. Genellikle alkolsüz içecekler, kahvaltılık tahıllar, süt ürünleri, puding karışımları, tatlılar, sakız ve bazı ilaçlarda bulunur. Normal şekere göre yaklaşık 200 kat daha tatlıdır ve hamilelik sırasında tüketim için güvenlidir. Bununla birlikte, kanda yüksek fenilalanin (aspartamın bir bileşeni) seviyelerine sahip olduğunuz bir durum olan fenilketonüri (PKU) varsa bu tatlandırıcıdan kaçınmalısınız.

Asesülfam Potasyum: Gıdalarda kullanılan kalorik olmayan bir tatlandırıcıdır. Pişmiş yiyeceklere, şekersiz jelatinlere, dondurulmuş tatlılara, pudinglere ve alkolsüz içeceklere eklenir. Normal şekere göre 200 kat daha tatlıdır ve hamilelik sırasında tüketim için güvenlidir.

Sorbitol: Besleyici bir tatlandırıcı ve şeker alkoldür. Şekerler, pudingler, sakız, kurabiye ve dondurmalarda tatlandırıcı olarak kullanılır. Normal sofra şekeri kadar %60 tatlıdır ve hamilelik sırasında tüketim için güvenlidir. Fetus üzerinde hiçbir etki göstermez, ancak çok fazla ishal ve mide rahatsızlığı gibi hoş olmayan gastro etkilere neden olabilir. Aşırı tüketim de hamilelik kilo alımına neden olabileceğinden orta derecede tüketin.

Mannitol: Sorbitol gibi, mannitol de bir şeker alkoldür ve hamilelik sırasında orta miktarlarda tüketilebilir. Yüksek dozlar gaz, şişkinlik, ishal ve krampa neden olabilir.

Ksilitol: Bu başka bir şeker alkolüdür ve birçok meyve ve sebzede doğal olarak bulunur. Şekerler, sakız, diş macunu ve diğer gıdalarda kullanılır. Doğal şeker kadar tatlıdır ve hamilelik sırasında tüketim için güvenli kabul edilir. Dişlerde plak birikimini azalttığı ve böylece diş çürümelerini önlediği bilinmektedir.

Hamilelikte Güveli Olmayan Yapay Tatlandırıcılar

Sakarin: Kalorik olmayan bir tatlandırıcıdır, ancak artık popüler değildir. Mesane kanseri riskini arttırdığı bilindiği için bu genelde onaylamamaktadır. Çalışmalar ayrıca plasentayı geçebileceğini ve fetal dokularda birikebileceğini göstermektedir, ancak bebeğe zararlı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur .

Rebaudioside A: Bitkinin Güney Amerika’ya özgü kısımlarından elde edilir ve teknik olarak uzmanlar tarafından onaylanmamıştır. Bununla birlikte, sadece bir tatlandırıcıdan ziyade bir diyet takviyesi olarak satılır. Güvenliğini kanıtlayan net bir araştırma yoktur ve bu nedenle hamilelik sırasında tüketim için güvenli kabul edilemez.

Siklamat: Bu besleyici olmayan bir tatlandırıcıdır ve şekerden yaklaşık 30 kat daha tatlıdır. Örneğin ABD’de tüketim için yasaklanmıştır ve hamilelik sırasında kullanım güvenliği hakkında yeterli veri yoktur.

Thaumatin: Batı Afrika’ya özgü Thaumatococcus daniellii adlı çalıdan türetilen tatlı bir proteindir. Bir gıda katkı maddesi ve lezzet arttırıcı olarak kullanılır. Bununla birlikte, hamilelik sırasında tüketim için güvenli olduğuna dair çok az kanıt vardır.

Neotame: Başka bir yapay tatlandırıcı, lezzet arttırıcı ve aspartamın kimyasal bir türevidir. Fenilalanin, aspartik asit ve metanol dahil üç bileşenin parçalanması olduğu için toksik olduğu bilinmektedir. Hamilelik sırasında güvenliğine dair çok az kanıt vardır.

Faydalardan yararlanmak için doktor tarafından önerilen doğru tatlandırıcıları kullanın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir