Hamilelikte Vücut Kokusu Değişir Mi? Ten Kokusunda Farklılık

Vücut kokusu, hamilelik sırasında karşılaşabileceğiniz birçok değişiklikten biri olabilir. Bazı kadınlar bunu beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetebilirken, bazıları doktorun dikkatini çekebilir.

Vücut kokusu her zaman hoş olmayan veya anormal bir koku göstermez. Terleme nedeniyle normal koku da olabilir. Bu yazıda, hamileyken değişen vücut kokusunun nedenleri ve bununla başa çıkmak için alabileceğiniz önlemler hakkında konuşuyoruz.

Gebelikte Ten Kokusu Değişir Mi?

Bazal metabolizma hızı hamilelik sırasında artar. Kan akışınızı ve vücut sıcaklığınızı iyileştirir. Bu ter bezlerini aktif hale getirir ve üretilen ter miktarını artırabilir. Ayrıca, bazı kadınlar hamilelikte yüksek bir koku hissi geliştirebilirler. Bu iki faktör, hamile kadınların sadece normal ter kokusu olsa bile vücut kokularını almasını kolaylaştırabilir.

Hamilelikte Vücut Kokusuna Ne Sebep Olur?

Vücut kokusu hamilelikte değişebilir ve doğumdan sonraki ilk birkaç aya kadar kalabilir. İşte güçlü bir vücut kokusuna neden olabilecek birkaç neden:

Hormonal değişiklikler: Artan cinsel hormon seviyeleri, özellikle östradiol ve progesteron, koku alma duyunuzu artırabilir. Genital ve koltuk altı bölgelerinde daha güçlü bir kokuya neden olabilirler. Bu da vücudunuzun kokusunu koklamanızın nedeni olabilir.

Artan terleme: Artan vücut ağırlığı ve taşıdığınız ekstra ağırlık vücudu yalıtabilir ve sizi daha sıcak tutar. Bu nedenle, soğuk iklimlerde bile daha fazla terleme eğiliminde olabilirsiniz. Ter kokusuzdur, ancak vücuda yerleştiğinde bakteriyel büyümeyi teşvik edebilir ve teninizde kötü bir koku yaratabilir.

Beslenme değişiklikleri: Yediğiniz yiyecekler vücudun bileşimini de etkileyebilir. Deniz ürünleri ter ve vajinal akıntıyı etkileyebilir. Kırmızı et vücut kokusunu etkileyebilir ve bazı sebzelerde (lahana, karnabahar ve brokoli gibi) kükürt kan dolaşımı tarafından emilir ve kötü bir koku verir.

Vajinal akıntı: Hamilelikte artan kan akışı vajinadaki pH seviyelerini değiştirerek belirgin bir kokuya neden olabilir. Ancak koku anormal akıntı, yanma veya kaşıntı hissine eşlik ederse, vajinal enfeksiyonun bir işareti olabilir.

Hamilelikte Vücut Kokusuyla Başa Çıkmanın Doğal Yolları

Hamilelik vücut kokusundan tamamen kurtulamayabilirsiniz. Ancak bu önlemlerle bir dereceye kadar sınırlandırabilirsiniz.

Günde iki kez banyo: Hafif bir anti-bakteriyel sabun kullanarak günde iki kez dinlendirici bir banyo yapın. Ayrıca, giysilerinizi giymeden önce temiz bir havlu kullanarak kendinizi kurulayın. Ayrıca, saçınızı yağlı hissettiğinde yıkayın.

Saçınızı düzeltin: Bakteriyel büyümeyi ve vücut kokusunu önlemek için saçları cinsel organlarınızda ve koltuk altlarınızda düzeltin veya tıraş edin. Düzeltme ayrıca cinsel organların temizlenmesini kolaylaştırabilir.

Sulu kalın: Vücut kokusunu kontrol edebileceği için daha fazla su için ve toksinleri vücuttan uzaklaştırın.

Doğru kıyafetleri giyin: Nefes alabilen ve vücut ısınızı düşürebilecek pamuklu kumaşlar giyin. Ayrıca, duştan sonra aynı kıyafetleri giymeyin. Polyester ve suni ipek giysiler kullanmayın. Kötü kokuları gidermek için iç çamaşırları ve çorapları sirke suyuna batırın.

Doğru beslenin: Soğan ve sarımsak gibi kokulu yiyeceklerden kaçının. Daha az rahatsız edici koku verdiği için daha fazla meyve ve sebze yiyin.

Vajinanızı temiz tutun: Alanı sade ve kokusuz temizleyicilerle yıkayarak vajinal hijyeni koruyun. Bu, vajinal bölgedeki bakteri ve pH seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Deodorantlar ve ter önleyiciler: İyi kokmak ve teri azaltmak için hafif kokulu bir deodorant veya talk pudrası kullanabilirsiniz. Ayrıca bebek bezlerini koltuk altlarınızdan, göğüslerin altından ve bikini bölgesinden silmek için de kullanabilirsiniz.

Bu önlemlerin güvenli olması muhtemeldir ve size veya doğmamış bebeğinize zarar vermez.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Evde bakım ipuçlarıyla vücut kokusu düzelmezse doktora başvurun. Aşağıdaki durumlarda bir doktora danışın:

  • Vücut kokusunda bir değişiklik yaşanırsa
  • Aniden aşırı terlemeye başlarsa
  • Vücut kokusunu dayanılmaz olursa

Doktor kokuyu bir dereceye kadar kontrol etmek için bir tedavi önerebilir.

Hamilelikte Vücut Kokusu Tedavisi

Kötü bir vücut kokusu varsa, doktorunuz aşağıdaki tedavi önlemlerini önerebilir.

  • Ter miktarını azaltan ve cildin yüzeyine ter akışını engelleyen ter önleyiciler.
  • Terlemenin neden olduğu kokuyu en aza indiren deodorantlar.
  • Kokuya neden olan bakterileri gideren ilaçlı sabunlar.

Hamilelikte vücut kokusu, bebek doğduktan sonra bile hormonlar yerleşene kadar devam edebilir. Bazıları doğumdan hemen sonra kokudan kurtulabilirken, bazıları emzirme hormonları da etkileyebileceği için birkaç hafta sürebilir. Ancak bunun geçici olduğunu ve şiddetli ve rahatsız edici olana kadar endişe konusu olmadığını bilin.

Kaynaklar:

  1. Sweating and Body Odor: Care and Treatment; Cleveland Clinic
  2. Body odour (BO); NHS (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir