Hamilelikte ve Doğum Sonrası Sağlıklı Kilonuzu Korumak

Redbook Magazine’in Mart sayısında, bekleyen tüm annelerin okuması gereken bir makale var. Bu hamilelik hakkında: Derginin yazarı tarafından, hamilelik sırasında tekrar hamile kalmadan önce verebileceklerinden daha fazla kilo alan, yani hamileliğe fazla kilolu ve hatta obez girebilecekleri anlamına gelen, artan sayıda kadını tanımlamak için uydurulan bir terim.

Makale, hamilelik döneminde ve gebelikler arasında kilonuza dikkat etmenin önemini ortaya çıkarmaktadır.

Şüphesiz, hamile kadınların sağlıklı bir hamilelik için kilo alması gerekir. Ancak birçok kadın için hamile kalmak, istedikleri zaman istedikleri her şeyi sınırsızca yiyebilecekleri bir sürece girdiklerini düşünürler. Hamile kaldıktan sonra ne isterse onu yemek ne kadar eğlenceli olursa olsun, yüksek kalorili yiyeceklerin bulunduğu bir çağda, bu arzuları sürekli olarak yerine getirmek, kadınlar için büyük kilo artışlarına neden olabilir ve bu kilonun bebek doğduktan sonra verilmesi zor olabilir.

Bir kadın hamileyken aldığı kiloları vermeden tekrar hamile kalırsa, hamileliğe daha yüksek kiloda ve çeşitli sağlık sorunları için daha yüksek riskle girebilir.

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji’ne (ACOG) göre, obez annelerin bebekleri aşağıdakiler için daha yüksek risk altındadır:

  • Nöral tüp kusurları gibi doğum kusurları
  • Normal bebekten daha büyük olan ve sezaryen riskini artıran makrozomi
  • Erken doğum

Ek olarak, eğer obezseniz, doktorunuz bebeğinizin sağlığını sağlamada önemli olan ultrason gibi rutin testleri yapmakta güçlük çekebilir.

Hamilelik döneminde obez bir annenin aşağıdakiler için riski artar:

Ve çocuk doğduktan sonra alınan kiloları veremezlerse, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunları riski, hamilelikten sonra kadınları takip eder. Hamile kadınların yarısından fazlası aşırı kilolu veya obez olduğunda, bu riskler çok gerçek olabilir.

Redbook, pregobezite salgınında ortaya çıkan üç endişe faktörünü tanımlar:

  • Bir kadının hamileliğinin başlangıcındaki ağırlığı
  • Hamilelik sırasında aldığı kilo miktarı
  • Tekrar hamile kalmadan önce hamilelik kilosunu azaltma yeteneği.

Uzmanlar, fazla kilolu gebe kalan kadınların yine de sağlıklı bir hamilelik geçirmelerini önermektedir. Obez kadınların yalnızca 11 ek kilo alması ve 20 kilodan fazla almaması gerekir.

Hamileliğinize fazla kilolu giriyorsanız, hamileliğinizin erken dönemlerinde kilo alımınızı yönetmeye başlayabileceğiniz yollar hakkında doktorunuzla konuşun. Endişeleriniz varsa, kilonuzu yönetmek için önlemlere başlamak için üçüncü üç aylık döneme kadar beklemeyin.

Kilonuz ne olursa olsun, bebeğinizin faydalı gelişimi için hamileyken daima en besleyici yiyecekleri yemeyi hedeflemelisiniz. Protein içeriği yüksek yiyecekler, bol miktarda meyve ve sebze, kepekli tahıllar ve az yağlı süt ürünleri, anne adayları için iyi seçeneklerdir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir