Hamilelikte Varis Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Hamilelikte Varis Nasıl Önlenir?

Varis oluşumunu önlemek için yapabileceğiniz çok az şey vardır. Ancak, varislerin daha da kötü bir hal almasını önlemek için aşağıda yer ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 • Sol tarafınıza yatarak uyumak, inferior vena kava üzerine baskıyı azaltır. Ayaklarınızın altına yumuşak bir yastık koyabilirsiniz ve sırtınıza da yastık dayayarak uyumayı deneyebilirsiniz.
 • Uzun süre oturmak veya ayakta kalmaktan kaçının. Birçok anne adayının hareketsiz kalması varis semptomlarını kötüleştirebilir. Vücudunuzda iyi bir kan dolaşımı sağlamak için her saat hareket edin.
 • Eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız, bacaklarınızın altına ayak taburesi koyarak ayaklarınızı daha yüksekte tutabilirsiniz.
 • Çok hızlı kilo almak, varis oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir beslenme programını takip ederek, kontrollü kilo almaya özen gösterin.
 • Kabızlık ve hemoroid tedavi edilmezse, daha da kötüleşebilir ve varislere yol açabilir. Lif açısından zengin gıdalar yiyin ve bol su için. Eğer kabızlık şikayetiniz varsa, doktorunuza danışın.
 • Varis çorabı giyerek, bacaklarınızda varis belirtilerini hafifletebilirsiniz. Varis çorapları bacaklarda kan dolaşımını rahatlatmaya yardımcı olur. Varis oluşumunu önlemeye veya tedavi etmeye yardımcı olmasa da, rahatsızlığı giderebilir.
 • Günde en az 20 dakika düşük etkili hafif egzersizler yapın. Sabah ve akşamları hafif tempolu yürüyüş de yeterli olacaktır. Doğum öncesinde doktorunuzun önerdiği ayak egzersizlerini yapabilirsiniz. Yüzmek de varis belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Basit ayak egzersizlerini deneyerek, varis semptomlarını hafifletebilirsiniz. Bu egzersizler bacaklarınızda kan dolaşımını rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
 • Hamileyken sağlıklı kilo alımı konusunda doktorunuzla konuşun. Kilonuzu sürekli takip edin ve çok hızlı kilo alıyorsanız, doktorunuza danışın. Hamilelikte aşırı kilo almak, dolaşım sistemini olumsuz etkiler.
 • Gebelikte ağırlık kaldırmamaya özen gösterin. Ağırlık kaldırmak gibi zorlayıcı hareketler sadece varis oluşumuna neden olmaz. Aynı zamanda bebeğinizin büyüme ve gelişmesi için de zararlı olabilir. Hamileliğinizin 9 ayı boyunca ağırlık kaldırmaktan kaçının.
 • Vitamin ve mineral açısından zenginler yemekler yemeye özen gösterin. Doktorunuz sağlıklı dolaşım sistemi ve sağlıklı damarlar için C vitamini takviyesi önerebilir. Dengeli beslenmek, varisleri önlemeye yardımcı olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.