Hamilelikte Varis Neden Olur? Belirtileri

Gebelik, değişimin habercisidir ve bu süre içerisinde vücudunuzda birçok değişiklik olur. Bu fiziksel ve ruhsal değişiklikleri takip etmek ve ayak uydurmakta zorluk çekebilirsiniz. Hamile kadınların karşılaştıkları sorunlardan biri de varis görünümüdür.

Deri altında mavi çizgi görünümünün artması, bazı tehlikelerin de habercisidir. Çoğu durumda, varis zararsızdır. Ancak, bazı durumlarda varis hamile kadınlarda bacak ağrısı ve eklem ağrısı şikayetlerini arttırabilir. Bu yazımızda varis hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlerle paylaştık.

Varis Nedir?

Varis, deri yüzeyinin hemen altında görünen mavi veya mor renkli damarlardır. Varis, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Ancak, yaygın olarak bacaklarda görülür.

İstatistiklere göre; her üç anneden birinin hayatında en az bir kez varis sorunu ortaya çıkmaktadır. Varisli damarlar, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. En çok obez kadınlar varis görünümünden muzdarip olurlar.

Hamilelikte Varis Belirtileri

Deri yüzeyinde varisli damar görünümü size korkunç gelebilir. Ancak çoğunlukla bu durum zararsızdır. Bazı varis belirtileri şöyledir:

  • Etkilenen bölgede kaşıntı
  • Rahatsızlık
  • Kas krampları
  • Ağırlaşan ve ağrıyan bacaklar
  • Şişmiş ayak bilekleri ve ayaklar
  • Damarlarda hassasiyet ya da ağrı

Eğer yukarıda yer alan varis belirtileri şiddetli hali gelirse ve büyük rahatsızlığa neden olursa, mutlaka doktorunuza danışınız.

Hamilelikte Varis Neden Olur?

Pek çok kadın hamilelik sırasında varis oluşumundan şikayetçi olur. Ve nedeni oldukça basittir. Büyüyen bebeğinizi tutan rahim ağırlık nedeniyle pelvis bölgesini ve vücudun alt bölgesindeki inferior vena kava kısmı aşağı çeker. Inferior vena kava; oksijenden arındırılmış kanı bacaklara,  alt ekstremite, karın ve pelvis gibi diğer vücut organlarına taşır. Basınç inferior vena kava üzerine uygulandığı zaman, kanı kalbe geri taşımak için mücadele eder.

Gebelikte varis doğal bir şeydir. Gebelik sırasında, bebeğin büyüme ve gelişmesini kolaylaştırmak için vücudunuzda dolaşan kan daha fazladır. Progesteron hormonu çok aktiftir ve kan damarlarını rahatlatır. Tüm bunlar; baldır ve bacaklardaki damarların daha hassas hale gelmesine ve şişmesine neden olabilir.

Hamile kadınların bacaklarında varis oluşabilir. Ancak, bazı anne adaylarının vücutlarının diğer bölgelerinde de varisler ortaya çıkabilir. Rektal bölgede de varis olabilir, ancak gebelikte oldukça az rastlanan bir durumdur.

Bakınız: Hamilelikte Varis Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Hamile kadınların yaklaşık %4’ünde rektal bölge ve vajina bölgesinde varis oluşma riski vardır. Ancak, doğumdan sonra bacaklarda olduğu gibi bu bölgelerdeki varisler de iyileşme gösterir.

Hamilelikte varis oluşumu genellikle ciddi bir durum değildir; anne ve bebeğe herhangi bir zarar vermez. Eğer varisler sizi rahatsız ve tedirgin ediyorsa, mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir