Hamilelikte Vajinal Kanama ve Lekelenme Olması Normal Mi?

Gebelikte vajinal kanama veya lekelenme yaygın görülmektedir. Gebe kadınların yaklaşık %50’si vajina kanaması nedeniyle panik yaşar. Bunun düşük belirtisi olabileceği endişesine kapılırlar. Hamileliğin ilk aylarında vajinal kanama genellikle endişe edilecek bir durum değildir. Aslında, hamile olduğunuzun iyi bir işaretidir.

Kanama, hafif kanama veya lekelenme ya da aşırı kanama olarak görülebilir. Gebelikte hafif lekelenme kaygı edilecek bir durum değildir.  Ancak ağır vajinal kanama ciddi bir bozukluğun göstergesi olabilir. Vajinal kanamanın olası nedenlerini öğrenmek ve bazı komplikasyonlarını önlemek için doktor kontrolünden geçmeniz oldukça önemlidir.

Lekelenme Ve Kanama Arasındaki Fark:

Eğer adet döneminin sonundaki gibi kahverengi veya pembe bir akıntı gözlemlerseniz, bu lekelenmedir. Eğer parlak kırmızı bir akıntı varsa, bu vajinal kanamadır. Kanama miktarı, dikkat edilmesi gereken başka bir uyarı işaretidir.

Hamilelikte Lekelenme Neden Olur?

Erken gebelikte hafif lekelenme genellikle ciddi bir durumu işaret etmez. Lekelenme, adet döneminiz ile aynı zamanda olabilir ve birkaç gün sürebilir. Erken gebelikte lekelenme nedenleri aşağıdakilerden biri olabilir:

1. İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması:

Erken gebelik döneminde, kadınların yaklaşık %20’si ila %30’unda rahim duvarı içine embriyonun implantasyonu lekelenmeye neden olabilir. Beklenen adet dönemi civarında olacaktır. Eğer bayanlar hamile olduklarının henüz farkında değillerse, lekelenme kafa karışıklığına neden olabilir.

2. Cinsellik:

Hamilelikte, servikal bölgeye kan akışı artar. Bu nedenle, ilişki sonrasında hafif kanama gözlemlemek oldukça normaldir. Bazen, servikste iyi huylu tümörler de cinsel ilişki sonrası servikal polip olarak bilinen lekelenmeye neden olabilir.

3. Pelvis muayenesi ya da Pap Smear Testi:

İç pelvis muayenesi ya da pap smear sonrası lekelenme olabilir.

4. Enfeksiyonlar:

Hamilelik ile ilgisi olmayan durumlar da lekelenmeye neden olabilir. Bakteriyel vajinozis veya mantar enfeksiyonu gibi vajinal enfeksiyonlar ya da herpes, klamidya, gonore, trichomoniasis gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar rahim ağzı iltihabı ya da tahrişe neden olabilir.

5. Subkoryonik Hematom (kese çevresinde kanama):

Koryon, plasentayı kapsayan fetal zardır. Kanama koryon ve plasentanın kıvrımları içinde olur. Genellikle kendiliğinden durur ve gebelik sırasında sorunlara yol açmaz. Yine de,  erken tanı sonrası gerekli tedavi önerilebilir.

Hamilelikte Vajinal Kanama Neden Olur?

Vajinal kanama, gebeliğin herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir. Buna birçok gebelik komplikasyonu eşlik edebilir. Nadiren ciddi bir durumun göstergesidir. Ancak, bazen çok ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Hamilelikte vajinal kanamanın olası nedenlerini anlamak için doktor kontrolünden geçmeniz önemlidir.

Hamileliğin İlk Üç Ayında (1.Trimester) Kanama:

Vajinal kanama ilk üç aylık gebelik döneminde çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Gebe kadınların yaklaşık %20’si ila %30’unda, 1.trimester döneminde vajinal kanama şikayeti olabilir. Hamileliğin 2.trimester döneminde vajinal kanamanın sebepleri şunlar olabilir:

1. Dış Gebelik:

Dış (ektopik) gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında, genellikle fallop tüpüne yerleşmesi ile ortaya çıkar. Genellikle kramp, bulantı ve baş dönmesi, halsizlik belirtileri ile birlikte karın bölgesinde keskin bir ağrı olur. Dış gebelik, annenin hayatını tehdit eden ve acil müdahale edilmesi gereken tıbbi bir durumdur. İstatistiksel olarak, gebeliklerin sadece %3’ünde görülür.

2. Mol Gebeliği:

Molar gebelik, nadir olarak görülür. Eğer molar gebelikten muzdarip olursanız, gebeliğin birkaç haftası içinde vajinal kanama görebilirsiniz.

3. Düşük:

Gebeliğin ilk 3 ayında vajinal kanamanın önemli nedenlerinden biri de düşük olabilir. Gebeliğin ilk 12 haftasında yaygındır. Vajinal kanamaya kramp, alt karın ağrısı gibi belirtiler eşlik ederse, düşük yapma ihtimali yüksektir.

Hamileliğin İkinci Üç Ayında (2.Trimester) ve Üçüncü Üç Ayında (3.Trimester) Kanama:

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminden sonra ortaya çıkan vajinal kanamalar genellikle plasenta sorunları nedeniyle olur. Ayrıca, anormal serviks ya da vajina da kanamaya neden olabilir. Diğer olası nedenler şunlardır:

4. Plasenta Previa (Alçak Plasenta):

Gebeliğin 2.trimester ve 3.trimester döneminde ortaya çıkan vajinal kanamanın en yaygın nedenidir. Genellikle çoğul gebelikler ve önceki doğumun sezaryen olması bu olasılığı artırır.

5. Plasenta Dekolmanı:

Bu durum gebeliğin ikinci yarısında ya da üçüncü trimesterde ortaya çıkar. Kanamaya karın bölgesinde ağrılar, kramplar, sırt ağrısı ve vajinada hassasiyet eşlik eder.

6. Uterus Rüptürü (rahim yırtılması):

Nadir durumlarda, rahim yırtılması beraberinde vajinal kanamaya neden olur.

7. Erken Doğum:

Eğer doğum süresi 20 hafta ile 37 hafta arasında düşerse, erken doğum olarak kabul edilir. Kramplar, düzenli kasılmalar, pelvik basıncı ve sırt ağrıları eşlik eder. Birkaç gün önceden vücudunuz doğuma hazırlanmaya başlar ve kanama olabilir. Kanama görülmesi durumunda derhal sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Hamilelikte kanamanın diğer olası nedenleri şunlardır:

  • Vajina veya servikal bölgenin yaralanması
  • Kanser
  • Polipler
  • Varisler

Hafif lekelenme genellikle hamilelikte endişelenilecek bir durumu işaret etmez. Ped kullanımı gerektiren şiddetli vajinal kanamalar ise ciddiye alınmalıdır. Vajinal kanamaya birçok faktör neden olabilir. Bu nedenle, sizlere tavsiyemiz bir an önce doktorunuza danışmanızdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir