Hamilelikte Vajinal Duş Güvenli Mi?

Vajinal duşlar temelde vajinal kavite yıkamasıdır. Vajinal akıntıyı temizlemek için boşluğa steril bir solüsyon veya su zorlayarak vajinayı durulamak için tasarlanmıştır. Bazen duşlar kokulu. Birçoğu reçetesiz veya reçeteyle alınabilir. Bazen duşlara vajinal deodorant denir.

Gebelikte Vajinal Duş Yapılır Mı?

Birçok kadın hamilelik sırasında vajinal duş kullanma fikrinden hoşlanır. Çünkü hamilelik vajinal akıntıyı önemli ölçüde artırabilir. Bu akıntı bazen bir kadını kirli hissettirebilir ve güzel kokulu bir ürünle akıntı miktarını azaltma fikri caziptir.

Olumsuz Yanları?

Vajina kendi kendini temizleyen bir birimdir ve yapay olarak temizlenmesine gerek yoktur. Aslında birçok çalışma, vajinal duş kullanan hamile veya hamile olmayan her kadın için sağlık açısından büyük dezavantajlar olduğunu göstermektedir.

En büyük dezavantaj, duşların vajinadaki doğal ve hassas kimyasal dengeyi bozmasıdır. Bu hassas dengeyi bozmak, vücudun doğal bakterilerle savaşan salgıları yıkayarak ve vajinaya yeni bakteriler sokarak bir kadının enfeksiyon kapma olasılığını artırabilir. Bu bakteri fallop tüplerine, rahim ağzına ve uterusa yayılabilir veya çoğu hamile kadının sahip olduğu mukus tıkacını bozabilir.

Duşlar daha yüksek bir pelvik inflamatuar hastalık (PID) – bir veya daha fazla pelvik organın potansiyel olarak ölümcül enfeksiyonu – ve erken doğuma, bebekte enfeksiyonlara ve doğum sorunlarına neden olabilen bakteriyel vajinoza (vajinal bakteri dengesizliği) neden olur.

Vajina Kendi Kendini Nasıl Temizler?

Rahim ağzı ve vajinanızdaki bezlerden oluşturulan sıvılar vajinayı kaplayan eski hücreleri taşır. Akıntı genellikle hamile olmayan kadınlarda minimum düzeydedir ve berrak veya süt gibi olabilir. Enfeksiyon olmadıkça kötü kokmaz. Hormon seviyeleri ve cinsel uyarılma, akıntı miktarını artırır, bu nedenle hamile veya emziren kadınların tipik olarak daha fazla vajinal akıntısı olur.

Bakterinin doğmamış çocuğunuza gitmesini veya rahim ağzını tahriş etmesini ve erken doğuma neden olmasını istemediğiniz için hamileyken vajinal enfeksiyonunuz varsa doktorunuzu görmek özellikle önemlidir. Hamileyken kanla lekelenen akıntı, erken veya geç dönem düşük yapmanın bir işareti olabilir veya hiçbir şey ifade etmeyebilir. Emin olmanın tek yolu doktorunuzu ziyaret etmektir.

Ayrıca hamile olsanız da olmasanız da vajinal kaşıntı, yanma veya ağrı asla yaşamamalısınız. Vajinal duş bunu düzeltmez. Herhangi bir olağandışı kimyasal denge veya problem, hamileyken daha çok ilgilidir. Çünkü bebeğe herhangi bir enfeksiyon aktarmak istemezsiniz, bu nedenle bu semptomları yaşarsanız mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir