Hamilelikte Vajinal Ağrı: Nedenleri, Çözümleri ve Tedavisi

Gebelikte vajinal baskı hissi normal mi? Hamilelikte vajinal ağrı ve batma nedir? Vajinada iğne batması gibi ağrı olması? Gebelikte vajinada batma hissi neden olur? Hamilelikte vajinada tekme hissi olması normal mi? Gebelikte vajinada bıçak saplanır gibi ağrı neden olur?

Gebelikte Vajina Ağrısı

Çoğu durumda, hamilelikte vajinal ağrı ciddi bir komplikasyon belirtisi değildir. O zaman neden bu acı var? Vajinal ağrı bir komplikasyonu gösteriyor mu ve bundan nasıl kurtulursunuz?

Hamilelikte Vajinal Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte vajinal veya pelvik ağrısı, vücudunuz yeni değişikliklere uyum sağladığı için çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Aşağıdakiler vajinal bölgede ağrıya yol açan olması muhtemel nedenlerdir:

Kan akışı: Hamilelikte rahim içinde genellikle vajinal bölgede ağrıya neden olabilecek artmış kan akışı vardır. Bölge, hassas ve şişebilir. Ağrı ayrıca bazı vakalarda vajinal varis veya pelvik bölgedeki genişlemiş kan damarlarından kaynaklanabilir.

Enfeksiyonlar: Vajinal ağrı, vajinal bölgedeki mantar enfeksiyonları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bazen pelvik veya vajinal enfeksiyonlar, vajinal akıntı, bulantı, ishal veya sırt ağrısı gibi diğer semptomlarla birlikte ağrıya neden olabilir. Kandidiyaz hamile kadınlarda yaygın bir enfeksiyondur.

Serviks dilatasyonu: Özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında bıçak batması gibi ağrı ise, serviksin genişlemesine bağlı olabilir. Serviks doğumdan birkaç hafta önce genişler ve bu kanama ile birlikte ağrıya neden olabilir.

Fetal basınç: Büyüyen fetus, bağları ve kasları geren pelvik bölgeye baskı uygulayarak ağrıya neden olur. Bu ağrı birkaç saniye veya dakika ve bazen daha uzun sürebilir. Rahim, mesaneye ve rektuma genişlerken ve baskı uygularken ilk trimesterde veya bebek pelvik bölgeye bastırırken ikinci trimesterde veya bebek hareket ederken üçüncü trimesterde ortaya çıkabilir.

Ektopik gebelik: Vajinal ağrı, teşhis edilmesi genellikle zor olan ektopik gebeliğin belirtilerinden biridir. Bu gebeliğin diğer belirtileri anormal kanama, meme ağrısı, baş dönmesi, bel ağrısı, bayılma, nefes darlığı ve düşük tansiyon olabilir.

Vajinal ağrı, kabızlık ve gaz, cinsel ilişki veya yanlış egzersiz veya yanlış uyku poziayonları veya sadece stres gibi diğer nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Kramp benzeri vajinal ağrı, kanama ile birlikte, gebeliğin ilk aylarında düşük veya ektopik gebeliği gösterebilir. Bu nedenle, vajinanızda ağrı hissederseniz, bunun ortak veya ciddi bir sorun olup olmadığını belirlemeye çalışın.

Hamilelikte Vajina Ağrısından Kurtulmanın Yolları

Çoğu durumda, vajinal ağrı bazı basit önlemlerle azalabilir. İşte rahatlama için birkaç yöntem şunları içerir:

  • Kan dolaşımını iyileştirebileceği ve vajinal basıncı azaltabileceği için sol tarafınıza yatın.
  • Otururken, baskı ve ağrıdan kurtulmak için ayaklarınızı yüksek tutun.
  • Ilık su banyoları rahatlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca duşun altında durabilir ve suyun sırtınızdan akmasına izin verebilirsiniz.
  • Eğitimli bir masöz tarafından pelvik masaj alın.
  • Doktorunuzdan izin aldıktan sonra yoga ve yüzme gibi basit egzersizler yapın. Kan dolaşımını iyileştirebilir ve kasları güçlendirebilir, böylece ağrıyı hafifletebilirler.
  • Pelvik egzersizler de yardımcı olabilir.
  • Göbek, bel, leğen kemiği ve kalçaları desteklemek için tasarlanmış destek kemerleri kullanın.
  • Ayrıca, sarsıntılı hareketlerden ve belde ani eğilmelerden kaçının. Reçetesiz ağrı kesici ilaçlar almayın.

Vajinal Ağrı Günlük Yaşamınızı Nasıl Etkiliyor?

Ağrının eklemler, kemikler ve kaslar üzerinde etkisi olabilir. Yürümek, düz olmayan yollarda sürüş yapmak ve merdiven çıkmak ağrıyı şiddetlendirebilir. Doğuma doğru ilerledikçe vajina üzerinde artan bir baskı hissedebilirsiniz. Bebek, pelvik bölgeye düştükçe ağrı ve basınç şiddetlenebilir.

Evde bakım ve dikkat, acıdan biraz kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Hafifse vajinal ağrı hakkında konuşmak için doğum öncesi randevunuzu doktorunuzla kullanın.

Ancak ağrı yoğunsa ve ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, kanama, ağrılı ve sık idrara çıkma, bebek hareketlerinde değişiklik ve yüz, eller ve ayakların şişmesi eşlik ediyorsa, tıbbi yardım alın. Hemen tedavi, herhangi bir komplikasyondan kaçınmaya yardımcı olabilir.

Vajinal Ağrı ve Basınç Arasındaki Fark Nedir?

Ağrı, yürümenizi zorlaştıracak kadar keskindir. Basınç, menstrüel kramplar sırasında yaşayabileceğiniz ağrıyla benzerdir ve belinize de yayılır.

Vajinal Ağrı Çeşitleri

Ağrıyı gözlemlemek ve türünü tanımlamak da belirtileri doktorunuza açıklamanıza yardımcı olabilir:

Hafif bıçak batması vajinal ağrı: Hamile kadınlar arasında karıncalanma ağrısı yaygındır. Rahim kaslarının gerilmesi, gaz oluşumu veya kabızlık nedeniyle ortaya çıkabilir. Hamilelikte 37.hafta civarında bu tür bir ağrı yaşarsanız, yaklaşan doğuma veya sadece bebeğin pelvise doğru hareket etmeye çalışması olabilir. Ağrı küçükse ve uzun sürmezse endişelenmenize gerek yok. Bununla birlikte, kanama ile ilişkiliyse, bir doktora görünmelisiniz.

Nagging vajinal ağrı: Bu ağrı hem hamile hem de hamile olmayan kadınlar tarafından görülür. Pelvik organların iltihabı nedeniyle ortaya çıkabilir. Ağrıya kasılmalar eşlik ediyorsa veya yavaş yavaş artıyorsa, doktorunuzla konuşun.

Cutting vajinal ağrı: Çoğu durumda, büyüyen uterustan dolayı küçük kesme ağrısı oluşabilir. Ayrıca interstisyel sistit belirtisi olabilir (mesane, üretra veya pelvik bölgenin iltihabı veya ağrısı). Hamileliğin ilerleyen aylarında ağrı şiddetli ise, plasenta dekolmanı veya plasentanın ani olmasına bağlı olabilir.

Ağrı türü ne olursa olsun, bunun hakkında doktorunuzla konuşun. Sizi buna göre inceler ve tavsiyede bulunurlar. Genel olarak, ağrı sıklaşıyorsa, zamanla daha yoğunlaşıyorsa, uterusun sıkılması, vajinal kanama veya artan vajinal akıntı ile ilişkili ise, o zaman doğumun ilerlemesi olabilir. Doğum başlangıcı veya ilerleme olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir.

Çoğu durumda, vajinal ağrı hamilelikte herhangi bir acil duruma yol açmayabilir. Ağrı hafif veya orta derecedeyse, rahatlama önlemlerini izleyin ve yakında geçebilir. Ancak, ağrı yoğun ve sıksa, ihmal etmeyin; derhal doktorunuza danışın.

Hamilelik döneminde vajinal ağrı yaşadınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Kaynaklar:

  1. Vaginal candidiasis; US Centers for Disease Control and Prevention (2019)
  2. Bleeding in Pregnancy/Placenta Previa/Placental Abruption; The Children’s Hospital of Philadelphia

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir