Hamilelikte Vajinada Koku Olması ve Kokulu Akıntı Nasıl Geçer?

Hamilelikte vajina kokusu değişir mi? Vajinada koku neden olur? Vajinada kötü koku nasıl geçer? Hamilelikte akıntı nasıl olur?

Gebelikte Vajinal Koku

Hamilelik deneyimlerini ve korkularını yakınlarınızla paylaşmak strese neden olabilir. Ancak bazen, eşinizle bile paylaşmaktan endişe duyabileceğiniz şeyler vardır. Böyle bir sorun hamileyken vajinal kokudur.

Vajinadan gelen koku veya kötü bir koku genellikle konuşmaktan rahatsızlık verici ve utanç verici olabilir. Ancak doktorunuzla bile bunun hakkında konuşmak kötü bir fikir gibi gelebilir ve içinizde gereksiz korkular oluşturabilir. Vajinal koku hamilelik döneminde yaygındır ve zamanında ele alınmalıdır.

Bu yazıda, hamilelikte vajinal kokunun nedenleri ve kokuyu azaltmak veya ortadan kaldırmak için bazı kolay önlemlerden bahsediyoruz.

Gebelikte Vajinal Koku Olması Normal Mi?

Hafif bir koku veya güçlü bir koku olsun, hamileyken vajinal koku normaldir. İdrardaki değişiklikler nedeniyle koku balık veya amonyak benzeri kokabilir. Bazen kokuya bir akıntı eşlik edebilir. Seni çok rahatsız etmiyorsa, endişelenmene gerek yok. Birkaç ev ilacı bununla kolayca başa çıkabilir.

Hamilelikte vajinal kokuya neyin neden olduğunu bilmek için okumaya devam edin.

Bakınız: Hamilelikte Kahverengi Akıntı Normal Mi?

Hamilelikte Vajinal Koku Neden Olur?

Vajinal kokunun nedenleri duruma göre değişir. Bazıları için hamilelik döneminde yaşam tarzı değişikliklerinden kaynaklanabilirken, diğerleri için enfeksiyonların bir sonucu olabilir.

Bakteriyel vajinoz: Gebe kadınlarda ortaya çıkabilecek bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonun erken evrelerinde, kaşıntı tarafından takip edilen vajinal koku vardır. Durum sizi çok rahatsız ediyorsa, bir doktora görünmelisiniz.

Monilia maya enfeksiyonu: Bu enfeksiyon hormonal değişikliklerin, uykusuzluğun, diyabetin, dar iç çamaşırların veya giysilerin veya ilaçların ve tedavilerin bir sonucu olabilir. Maya enfeksiyonları hamile kadınlarda yaygındır ve hoş olmayan ve güçlü kokuya neden olabilir.

Anormal vajinal akıntı: Kokusuz vajinal akıntı genellikle hamilelik sırasında yaygındır. Ancak güçlü bir koku aldığınızda, bunun nedeni tedavi edilebilecek enfeksiyonlar olabilir.

Kötü hijyen: Sıkı giysiler giymek, kimyasal bazlı ürünler, mendiller, spreyler kullanmak ve birkaç gün banyo yapmamak da vajinal kokuya neden olabilir.

Hormonal değişiklikler ve beslenme: Diğer hamilelik değişikliklerinin çoğunda olduğu gibi, vajinal koku da hamilelikte hormonal dengesizliğe bağlı olabilir. Hormon seviyelerindeki dalgalanma, hamilelik döneminde beslenme modellerindeki bir değişiklikle birleştiğinde kötü kokulu bir vajinaya neden olabilir.

Koku, bunun altında yatan nedeni hedefleyen birkaç ipucu izleyerek azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir.

Hamileyken Vajinal Kokudan Nasıl Kurtulurum?

Hamilelikte vajinal koku nasıl geçer? Vajinanızdan gelen kötü koku zamanında giderilmelidir. Aksi takdirde durum kötüleşebilir. İşte almanız gereken bazı kolay önlemler:

Temiz tutun: Teri emmeyen ve alanı nemlendiren sıkı, sentetik kıyafetlerden kaçının. Bunun yerine, pamuklu külot ve bol pantolonlar tercih edin. Ayrıca külotlarınızı birkaç saatte bir değiştirebilirsiniz.

Beslenmenize odaklanın: Vajinal koku beslenme kalıplarınızdan kaynaklanıyorsa, değiştirmeyi deneyin. Örneğin, aşırı şekerli madde alımından veya sarımsak gibi keskin içerikli katkı maddelerinin vajinal kokuya neden olabileceği için önlenebilir. Sebze ve meyve tüketiminin artması iyidir. Özellikle egzersiz yaparken çok fazla sıvı alın.

Kimyasal ürünler kullanmayın: Vajinal bölgeyi temizlemek için kullanılan kimyasal maddeler iyi bakterileri yok edebilir ve bölgeyi bakteriyel ya da maya ve diğer enfeksiyonlara duyarlı hale getirebilir.

Kozmetiklerden uzak durun: Bazen vajinal koku, sabunlar, kokulu spreyler ve mendiller kullanmanın bir sonucu olabilir. Kokuyu önlemek için hamilelik döneminde bunlardan kaçınmak daha iyidir.

Vajinanızdaki bakteri dengesini bozduğu için duştan kaçının. İdrar sızıntısına eğilimliyseniz, külot astarları giyin veya iç çamaşırlarınızı sık sık değiştirin. Bu ilaçlar size yardımcı olmazsa, bir uzmanla konuşmalısınız.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Genellikle, beslenme ve hormonal değişikliklere bağlı vajinal koku evde tedavi edilebilir. Ancak aşağıdaki durumlardan herhangi birinde doktorunuza başvurmalısınız:

  • Koku uzun süre devam ettiğinde ve düzeltici önlemlerin hiçbiri yardımcı olmadığında.
  • Kokuya olağandışı vajinal akıntı eşlik ettiğinde.
  • Kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma, ağrı veya sizi rahatsız eden başka bir şey yaşamanız durumunda.

Koku gibi vajinal konular utanç verici olsa da, bunların tedavi edilebileceğinden emin olabilirsiniz. Vajinadaki kötü kokuyu ve aynı zamanda vajinal enfeksiyon olasılığını azaltmak için uygun hijyeni izlediğinizden emin olun. Basit ihtiyati tedbirler ve doğal ilaçlar hamilelik döneminde herhangi bir ilaç kullanma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Ancak gerekirse, koku ile başa çıkmak için doktor tarafından reçete edilen ilaçları kullanın.

Kaynaklar:

  1. Bacterial Vaginosis; Rush University Medical Center
  2. Yeast Infections (Candida or Monilia); Family planning services

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir