Hamilelikte Uzun Saatler Boyunca Ayakta Durmak Güvenli Mi? Sakıncalı Mı?

Hamilelikte Ayakta Durmanın Etkileri

Hamileliğin ilerleyen aylarında, oturma ve ayakta durma gibi günlük aktiviteler rahatsız edici olabilir. Ancak, ayakta durmak, yürümek ve pozisyonlarınızı değiştirmek, vücudunuzu germek ve bazı fiziksel aktivitelere sahip olmak iyidir. Çünkü hamilelik vücudu daha kırılgan hale getirir. Uzun süre ayakta durmak hamile kadının kaçınmak zorunda kalabileceği şeylerden biri olabilir.

Bununla birlikte, “Hamileyim ayakta çalışıyorum” diyorsanız ve günlük mesleğiniz her gün uzun süre ayakta kalmanızı gerektiriyorsa, bunun sizin için güvenli olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz. Çünkü uzun süreler ayakta kalarak bacaklarınızda ağrı ve sırt ağrısı gibi şikayetleriniz artabilir.

Bu yazıda size çok uzun süre ayakta kalmanın güvenli olup olmadığını, sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini ve komplikasyonların üstesinden gelmenin yollarını anlatıyoruz.

Hamilelikte Çok Uzun Süre Ayakta Durmak Sakıncalı Mı?

Herhangi bir komplikasyonunuz varsa, doktorunuz uzun süre ayakta kalmamanızı önerebilir.

Özellikle hamileliğin sonlarında uzun süre ayakta durmak bacaklarda sırt ağrısına ve rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca fetüse kan akışını azaltabilir. Bu nedenle bebeğin büyümesini etkileyerek fetüse oksijen ve besin maddelerinin bulunmasını azaltır.

Araştırma çalışmaları, uzun saatler boyunca ayakta durmanın bebeğin büyümesini etkilediğini göstermektedir. Bir çalışma, haftada 25 saatten fazla duran kadınların, bu kadar uzun süre dayanmayan kadınlardan doğan bebeklerden 148-198 g daha az ağırlığa sahip bebekler doğurabildiğini bulmuştur.

Çok uzun süre ayakta duran annelerden doğan bebeklerin baş çevresi santimetreden daha kısa olabilir. Bu da bebeğin nöro gelişimini etkileyebilir.

Bakınız: Hamilelikte Çok Ayakta Durmak Zararlı Mı?

Hamilelikte Ayakta Çalışmak Riskli Mi?

Rahat hissettiğiniz sürece ve sırtınızda ağrı veya bacaklarınızda ağrı veya rahatsızlık kalmayıncaya kadar ayakta durabilirsiniz. İşiniz uzun süre ayakta durmanızı isterse, daha iyi hissetmek için bacaklarınızı sık sık hareket ettirmek ve sık sık oturup dinlenmek iyidir.

Çok uzun süre ayakta kalmak fetal büyümeyi etkileyebilir. Ancak ayakta durmanın gelişmekte olan bebek üzerindeki etkisini gösteren hiçbir çalışma yoktur. Ayakta durma, eğilme veya güvenli olabilecek başka bir faaliyetin miktarını tahmin edemeyiz.

Genellikle bir kadının sağlığı ve gebelik aşamasına bağlıdır. Bu nedenle, sizin için ayakta durmak da dahil olmak üzere güvenli fiziksel aktivite seviyesini belirlemek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Hamile kaldıktan sonra çalışma ile uygun gebelik bakımı arasında bir denge kurulmalıdır.

Kaynaklar:

  1. After standing, a fall in blood pressure; Harvard Health Publishing (2018)
  2. Reproductive Health And The Workplace; CDC (2019)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir