Hamilelikte Üzüm Yemenin 10 Faydası ve Yan Etkileri

Gebelikte Üzüm Tüketimi

Hamilelikte üzüm yemek güvenli midir? Hamileler üzüm yiyebilir mi? Hamilelikte kuru üzüm yenir mi? Hamileyken siyah üzüm yemek faydalı mı?

Hamilelikte, vitaminler, antioksidanlar, organik asitler, lif, folik asitler, pektin ve daha fazlası gibi hayati besinleri sağladıkları için üzümleri ılımlı bir şekilde yiyebilirsiniz. Aşırı üzüm tüketimi, yüksek resveratrol seviyeleri nedeniyle toksik olabilir. Ayrıca, kuru üzümleri fazla tüketmeyin.

Üzümlerin besin değeri, hamileyken nasıl yararlanabileceğiniz ve güvenli bir şekilde yemek için alınacak önlemler hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı okumaya devam edin.

Yukarıdaki besinlerin yanı sıra, olgun üzümlerin sizin ve bebeğiniz için faydalı olabilecek aşağıdaki besinleri içermesi muhtemeldir:

  • Glikoz ve fruktoz şekerleri.
  • Zengin vitamin kompleksi – A, C, K, P ve B grubu.
  • Organik asitler – sitrik, malik, askorbik, tartarik ve daha fazlası.
  • Flavonol, antosiyaninler, linalool, geraniol, tannin ve nerol gibi antioksidanlar.
  • Kalsiyum, demir, potasyum, kobalt, manganez ve diğer elementler.
  • Deride pektin ve biraz lif içerir.
  • Fenoller gibi biyolojik olarak aktif bileşikler.

Hamilelikte Üzüm Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamile bir kadın beslenmesine üzüm eklerse, sağlık durumunu, görünümünü ve bebeğin sağlığını ve gelişimini aşağıdaki şekillerde etkileyebilir.

1. Anti-inflamatuar özellikleri

Üzümdeki anti-enflamatuar özellikler, hamilelikte ağırlaşabilecek artrit ve astımı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Üzümlerin nemlendirme özelliği akciğerlerdeki nemi artırabilir. Böylece sizi astımdan uzak tutabilir.

2. Bağışıklık için antioksidanlar

Üzüm, hepsi bağışıklığınızı arttırmaya yardımcı olan ve enfeksiyonları önleyebilen flavonol, antosiyaninler, linalool, geraniol ve tanen gibi antioksidanlar açısından zengindir.

3. Kas krampları için magnezyum

Üzüm, hamilelikte krampları hafifletmeye yardımcı olabilecek iyi miktarlarda magnezyum içerir.

4. Kabızlık için lif

Üzüm, müshil olarak işlev gören diyet lifi içerir. Hamilelikte yaygın olan kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olabilir.

5. Resveratrol kolesterol seviyelerini kontrol eder!

Kırmızı üzüm, hamilelik sırasında kolesterolün kontrolüne yardımcı olabilecek resveratrol bileşikleri içerir. Bu enzimin, kan yağını kontrol altında tutan safra performansını arttırdığı bilinmektedir. Meyve suyunu değil meyveyi tüketin. Çünkü konsantre şekerlerin yutulması çok hızlı olabilir. Ayrıca, meyve suyu sıkıldığında lifi alamayabilirsiniz.

6. Organik asitler

Üzümlerde bulunan organik asitler ağız boşluğundaki bakteriyi nötralize etmeye yardımcı olur. Ayrıca kalsiyum oluşumunu ve bakımını da desteklerler.

7. Kalp için polifenoller

Hamilelik döneminde, anneler kalp problemleri yaşayabilir. Üzümde bulunan polifenoller kalp sistemine destek verebilir.

8. Demir

Üzüm, sağlıklı bir hemoglobin seviyesinin korunmasına yardımcı olabilecek demir içerir. Anemi olan kadınlar için iyi olabilirler. Kırmızı üzüm, diğer üzüm çeşitlerinden daha fazla demir içerir.

9. Diğer bazı avantajlar:

Üzümde bulunan bileşenler hafızayı ve görmeyi iyileştirebilir ve serebral dolaşımı uyarabilir. Bu nedenle, halsizlik, yorgunluk, sinir krizi ve stresden muzdaripseniz taze üzüm ve üzüm suyu önerilir.

10. Bebeğe faydaları:

Üzümlerdeki B vitamini vücudun metabolizmasına yardımcı olabilir ve büyüyen fetüsün daha fazla besin almasına yardımcı olabilir. Sodyum sinir sistemi gelişimini destekleyebilir. A vitamini ve flavonol bebeğin görme yeteneğini koruyabilir ve folat nöral tüp defekti olasılığını azaltabilir.

Diğer yiyecekler gibi, üzümler aşırı tüketildiğinde zararlı olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Kuru Üzüm Yenir Mi?

Hamilelikte Üzüm Yemenin Riskleri ve Yan Etkileri

Hamilelikte üzüm yemek zararlı mı? Hamileyken üzüm yemenin olası yan etkileri şunları içerir:

1. Toksisite

Üzümleri fazla miktarda tüketmenin en büyük sorunu, büyük miktarlarda resveratrol içermesidir. Hormonları dengesiz olan hamile kadınlar için tehlikeli olabilecek toksik bir bileşiktir. Ayrıca hamilelik döneminde birçok komplikasyona neden olabilecek resveratrol zehirlenmesine yol açabilir. Siyah ve kırmızı üzümler gibi koyu derili üzümlerde bulunur.

2. İshale neden olabilir

Siyah ve kırmızı üzümlerin sindirimi zor olabilecek kalın bir cildi vardır. Sindirim sistemi zayıf olan kadınlarda ishale yol açabilir.

3. Sindirim sorunları

Ham ve ekşi üzüm asidiktir. Çok fazla tüketmek mide ekşimesi, baş ağrısı, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

4. Şekerler kan şekeri seviyelerini yükseltebilir!

Üzümde bulunan doğal şekerler mükemmel tadı olsa da, kan şekeri düzeylerini artırabilirler.

Bakınız: Hamileyken Üzüm Çekirdeği Yenir Mi?

Hamilelikte Kimler Üzüm Yememeli?

Aşağıdaki gruplardan herhangi birine giriyorsanız, hamilelik sırasında üzüm yemekten kaçınmak ideal olabilir. Çünkü ciddi komplikasyonlara yol açabilir:

Ayrıca, mevsim dışı üzüm böcek ilacı ve kimyasallar kullanılarak yetiştirildiği için sadece meyve mevsiminde yiyin. Mümkün olduğunca organik çeşitleri tercih edin.

Üzüm besleyicidir, ancak risk kategorisine girerseniz sizin için kötü olabilir. Meyveden korkmadan kaçınmadan önce doktorunuzla konuşun ve size ve bebeğinize herhangi bir şekilde zarar verip vermeyeceğini öğrenin. Doktorunuzun önerilerine göre yeme veya kaçınma kararı alın.

Kaynaklar:

  1. Red grapes, blueberries may enhance immune function; Oregon State University (2013)
  2. Grapes; College of Agriculture and Life Sciences; University of Arizona

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir