Hamilelikte Üzüm Yemek Bebeğe Zararlı Mı?

Üzüm yemek, hamile kadınlar için faydalıdır. Ancak, aşırı miktarlarda tüketildiği zaman bazı riskler ortaya çıkarabilir. Makul miktarda üzüm yediğinizde, yukarıda bahsettiğimiz faydaları vardır. Eğer aşırı üzüm yerseniz, aşağıdaki riskler ortaya çıkabilir.

1. Toksisite:

Çok fazla üzüm yemek, resveratrol zehirlenmesine yol açabilir. Çünkü üzüm fazlasıyla resveratrol içerir. Bu madde, hamilelikte hormonlar dengesiz olduğu için tehlikeli bir toksiktir.

2. Kabızlık:

Siyah ve kırmızı üzüm, pek sindirilemeyen kalın bir kabuğa sahip olduğu için, sindirim sistemi zayıfsa bazı komplikasyonlara yol açabilir. Kabızlık sorunu görülebilir.

3. Bulantı ve Baş Ağrısı:

Çok fazla ham üzüm yemek; baş ağrısı, bulantı, kusma ve diğer pek çok hoş olmayan durumla karşılaşmanıza neden olabilir.

4. İshal:

Aşırı üzüm tüketmek, mide ısısını artırabilir. Bu nedenle, ishal sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bir diğer komplikasyon ise, ishal nedeniyle vücudun susuz kalmasıdır.

5. Kilo:

Üzüm, yüksek kalorili bir meyvedir. Çok miktarda üzüm yemek, gebelikte aşırı kilo almaya yol açabilir.

6. Şeker Seviyesi Artar:

Üzümde bulunan doğal şekerler bu meyveye lezzet vermesine rağmen, kanda şeker seviyesini artırabilir.

7. Bebek Ve Doğum Üzerinde Etkisi:

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, doğuma yaklaşıldığında, üzüm yenilmesi tavsiye edilmez. Bu aşamada bebek hızla büyümektedir. Gebeliğin son dönemlerinde üzüm yemek, bebeğin kilolu doğmasına ve hamile kadınların şiddetli doğum sancıları yaşamasına neden olabilir.

Bakınız: Hamilelikte Üzüm Yemenin 10 Faydası ve Yan Etkileri

Hamilelikte yeterli miktarda üzüm yemenin pek sakıncası olmayacaktır. Ancak, diğer tüm gıdalarda olduğu gibi üzüm meyvesini de aşırıya kaçmadan, az miktarlarda yemek önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir