Hamilelikte Uzak Durmanız Gereken 5 Şey

Şüphesiz, hamilelik anne adayları ve bebeği için hayatın en önemli aşamasıdır. Sağlıklı bir gebelik geçirmek ve doğum yapmak her anne adayının isteğidir. Hamile olduğunu öğrenen bayanların öncelikle dikkat etmeleri gereken ise güvenliktir. 9 ay boyunca kendinizi ve bebeğinizi güvende tutmalı, hamilelik aşamaları hakkında araştırmalar yapıp bilgi sahibi olmalısınız.

Hamilelik boyunca ne kadar bilinçli olursanız, kendinizi ve bebeğinizi da o kadar güvende hissedebilir ve mutlu bir hamilelik geçirebilirsiniz.

Gebelik Dönemi

Hamilelik sırasında dikkate alınması gereken birçok önlem var. Sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için, gelişimi kötü yönde etkileyen faktörlerden uzak durmalısınız. Hamilelik sırasında, sırayla kendiniz ve bebeğiniz için sağlıklı beslenmeli ve zararlı alışkanlıkları bir kenara bırakmalısınız.

Öğünleri atlamamaya özen gösterin. Gebelik döneminde, normal koşullarda yediğinizden daha fazla yemeniz gerekiyor. Ancak iki kişilik de yemeniz gerekmez. Gebelik çocuğun büyümesini ve gelişmesini etkilediği için sağlıklı kalmak gerekir.

İyi, besleyici ve sağlıklı bir diyet uygulamanız oldukça önemlidir.  Yemek alışkanlıkları, içme alışkanlıkları, ilaçlar vs. gibi hamilelik sırasında düzene sokmanız gereken ve kaçınmanız gereken birçok husus vardır. Hamilelikte bebeğiniz için zararlı olan yiyeceklerden bilhassa uzak durmalısınız. Hamilelik sırasında egzersiz yapmak da genel sağlığınız için oldukça önemlidir.

Hamilelikte Kaçınmanız Gereken Şeyler

Güvenli bir hamilelik dönemi için uzak durmanız gereken şeyleri aşağıda sizler için listeledik.

1. Yemek

Hamilelikte tükettiğiniz yiyecekler sağlıksızsa bağışıklık sistemindeki değişiklikler nedeniyle vücudunuz daha fazla bakteri ve virüse maruz kalabilir ve sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Toksoplazma ve Listeria gibi bazı hastalıklar bebeğe bulaşabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşağıdaki besinlerden hamilelikte uzak durun.

 • Yumuşak ve taze peynir yememeye özen gösterin. Salamura peynir tüketin.
 • Çiğ kurabiye hamuru veya kek hamuru yemeyin.
 • Civa oranı yüksek balık ve diğer deniz ürünlerini yemeyin.
 • Az pişmiş ya da çiğ balık yemeyin. Parazit veya bakteri içerebilirler.
 • Çiğ süt içmemeye özen gösterin. Pastörize süt tüketin.
 • Mağazalarda yapılan salatalar Listeria içerebilir. Uzak durun.
 • Az pişmiş ya da çiğ lahana yemeyin.
 • Yıkanmamış meyve ve sebzeler yemeyin.
 • Az pişmiş ya da çiğ etten uzak durun. İyi pişmiş et tüketilmelidir.
 • Çiğ yumurta Salmonella bakterisi içerir.

2. Alkol

Alkol tüketimi bebeğin zeka gelişimi için risk oluşturur. Düşük doğum ağırlığı vb sağlık sorunlarına yol açabilir. Hamilelik sırasında alkolden kaçının. Hamilelikte alkol tüketiminin anne karnındaki bebeğe zararları şöyledir:

 • Bebekte anormalliklere yol açabilir.
 • Bebeğin sinir sistemine zarar verebilir.
 • Alkol ceninin gelişimi üzerinde ciddi olumsuz etkilere neden olur.
 • Bebeğinizde yavaş büyüme ve gelişme olacaktır.

3. Sigara

Hamilelikte sigara içmek düşük yapmaya neden olabilir. Erken doğum, kanama ve daha birçok komplikasyona da yol açabilir. Hamilelikte sigara içmenin bebekte yol açtığı diğer zararlar şöyledir:

 • Bebeğin aldığı oksijen miktarını azaltır.
 • Sigara, bebeğin beyin gelişimini etkileyebilir.
 • İlk üç aylık dönemde sigara içilmesi, bebekte dudak ve damak yarığına neden olabilir.

Sigarayı bırakmak gerekir; sigara bebeğin gelişimi için risk oluşturan faktörlerin başındadır.

4. İlaçlar

Uyuşturucu bağımlılığı gebelik ve hayatın diğer aşamalarında son derece zararlı olabilir. Eğer geçmişte uyuşturucu kullanılmış ise, gebelik oldukça risklidir.

5. Kafein

Kafein içeren içecekleri aşırıya kaçmadan az miktarda içebilirsiniz. Kafein alımının aşırı olması ise düşük doğum ağırlığı ve diğer riskleri beraberinde getirebilir. Kafein fetal kalp hızını etkileyebilir. Aşırı kafein tüketimi bebeğin kalp atım ve solunum hızını artırır. Bu yüzden bazı şeyleri erken gebelik sırasında önlemek önemlidir.

Kendiniz ve bebeğinizin sağlığı için en iyisi, gebelik süresince risk içeren şeylerden kaçınmak ve bilinçli olmaktır. Mutlu ve güvenli bir gebelik geçirmeniz dileğiyle.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir