Hamilelikte Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur? Bununla Başa Çıkma Yolları

Hamileyken parmaklarınızda, ellerinizde, ayaklarınızda veya bacaklarınızda uyuşma veya karıncalanma yaşayabilirsiniz. ‘İğne batması’ hissi olarak da adlandırılan şeyi deneyimleyebilirsiniz.

Bazen karnın gerilmesi bölgede uyuşukluğa da yol açabilir. Çoğu kadın bu semptomları gebelik sırasında bir süre yaşar.

Bu yazıda, gebelikte uyuşmanın nedenleri ve bununla nasıl başa çıkılacağından bahsediyoruz.

Gebelikte Uyuşma Hissi Normal Mi?

Rahim büyüdükçe ve bacakları besleyen sinirlere baskı yaptığı için uyuşma genellikle normaldir. Özellikle sabah uyandıktan sonra ellerinizde ve parmaklarınızda karıncalanma yaşayabilirsiniz. Bu hislerin doğumdan sonra kaybolması muhtemeldir.

Uyuşma ile birlikte karın kasılmaları, ağrı, kanama, bulanık görme veya şişlik gibi diğer semptomlarla karşılaşırsanız, doktorunuza danışın.

Bakınız: Hamilelikte Uyuşma Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Uyuşma Karıncalanma Belirtileri Nelerdir?

Parmaklarınızda, ellerinizde, bacaklarınızda ve ayaklarınızdaki uyuşukluğa ek olarak, aşağıdakiler gibi diğer semptomlarla da karşılaşabilirsiniz:

 • Cilt altında gıdıklama, yanma, kaşıntı ve karıncalanma hissi
 • Yayılan ağrı
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Felç
 • Baş dönmesi
 • Konuşma bozukluğu
 • Deride döküntü
 • Mesane veya bağırsak kontrolü kaybı

Bu belirtiler sizi gece uyanık tutabilir. Genellikle hamileliğinizin ortasında veya sonunda, kilo alımı ve su tutma ile birlikte ortaya çıkarlar.

Gebelikte Uyuşma ve Karıncalanma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte uyuşma veya karıncalanma hissinin ortak sebepleri şunlardır:

1. Hormonal değişiklikler, özellikle de büyüyen gebelik ile bağları geren gevşetici hormon seviyelerinde bir artış, ağırlık merkezinizi değiştirebilir ve duruşunuzu etkileyebilir. Bu sinir sıkışmasına yol açabilir, bu da uyluk, bacak, sırt ve kalça çevresinde ağrı ve yanma hissi ile sonuçlanabilir.

2. Bedensel değişiklikler, Rahim büyümesi kaslar, sinirler ve bağlar üzerinde baskı oluşturarak uyuşma ve karıncalanma hissine neden olabilir.

3. İkinci ve üçüncü trimesterde oluşan su tutma, ellerin ve ayakların şişmesine neden olabilir. Bu şişme ayrıca ekstremitelerde uyuşukluğa katkıda bulunabilir ve çevreye baskı yapabilir veya ağrıya neden olabilir.

4. Su tutma nedeniyle bileğin median siniri üzerine basınç oluşturulduğunda ortaya çıkan karpal tünel sendromuna bağlı olarak el ve parmaklarda uyuşma gelişebilir. Gebelikte sık görülen komplikasyonlardan biridir ve bir çalışma sıklığının %62’ye kadar olduğunu bildirmektedir. Aşağıdaki gibi semptomlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Elin başparmağında, işaretinde, orta parmağında veya radyal yarısında uyuşma veya karıncalanma
 • Disestetik bilek ağrısı (yanma hissi nedeniyle ağrı)
 • Kavrama gücü ve el becerisi kaybı (nesneleri kavramada zorluk)
 • Ön kol ve omuzda ağrı yayılması
 • Bu semptomların geceleri daha kötü olması ve kuvvetli aktivite ve bilek pozisyonundaki değişiklik sırasında şiddetlenmesi muhtemeldir.
 • Bacaklarda, sırtta ve arkada uyuşma iki durumdan kaynaklanabilir: siyatik ve meralgia paresthetica.

5. Siyatik sinir üzerindeki baskının neden olduğu siyatik, hamile kadınların yaklaşık %30’unu etkiler. Omurga ve siyatik sinir üzerinde fazladan baskı yapan kilo alımı ve su tutulmasından kaynaklanabilir. Uyuşma ve karıncalanma hissi ile birlikte, bacağınızda, belinizde, kalçalarınızda ve kalçalarınızda ağrı, yanma ve kas güçsüzlüğü gibi diğer semptomlarla da karşılaşabilirsiniz.

6. Meralgia paresthetica, uyluğun lateral tarafına (ön ve yan) duyum sağlayan yan femoral kutanöz sinirin (LFCN) sıkışmasından kaynaklanır. Uylukta uyuşma, karıncalanma veya yanma hissine neden olması muhtemeldir. Semptomlar tek bir bacakla sınırlı olabilir ve ayakta durma veya yürüme ile yoğunlaşabilir.

Uyuşma ve karıncalanma ayrıca hamilelikle ilgili bazı sağlık sorunlarının belirtileri olabilir. Bu nedenle, tam olarak uyuşukluğa neyin neden olduğunu bulmak için doktorunuza danışın.

7. Demir eksikliği anemisi, bacaklarınızı hareket ettirmek için karşı konulmaz dürtüden muzdarip olabileceğiniz nörolojik bir hastalık olan huzursuz bacak sendromuna yol açabilir. Bacaklarda karıncalanma hissi yaşayacaksınız.

8. B12 eksikliği, çoğu durumda geçici olan ve tedavi edilebilen parmak ve ayak parmaklarında uyuşmaya veya karıncalanmaya neden olabilecek sinir hasarına neden olabilir. Diğer semptomlar arasında kas güçsüzlüğü, hafıza kaybı, bozulmuş denge ve davranış değişiklikleri yer alır.

9. Preeklampsi bacakların, ellerin, yüzün ve bazen de tüm vücudun şişmesine yol açar. Uyuşma için potansiyel bir neden olabilir ve baş ağrısı, görsel değişiklikler, solunum zorluğu, bulantı veya kusma ile birleştiğinde tıbbi yardım gerektirir.

10. Gestasyonel diyabet, ellerde veya ayaklarda ağrıya, uyuşukluğa veya karıncalanmaya neden olabilir. Sık idrara çıkma, yorgunluk, bulanık görme, sık açlık ve aşırı susama eşlik eder. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet riskini artırabilir ve bu nedenle uygun yönetime ihtiyaç duyar.

Kaynaklar:

 1. Numbness in Hands: When to Call the Doctor; Cleveland Clinic
 2. The Third Trimester; University of Rochester Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir