Hamilelikte Uykusuzluk Olur Mu? Ne Zaman Başlar?

Uyku sorunları hamilelikte zararlı olabilir mi? Bu sorunun yanıtına uzmanlar “evet” olarak cevap vermekteler. Zaten dalgalanan hormon düzeyleri ve gebelik sırasında vücutta gözlenen değişiklikler ile baş etmek zorken, bir de uykusuzluk nedeniyle yorgun ve bitkin hissetmek hamileliği zorlaştırabilir. Bu dönemde vücudun yeterli dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişimi devam etmektedir ve ekstra uykuya gereksiniminiz vardır.

Hamilelikte Uykusuzluk Problemi Nedenleri

Hamilelikte uyku sorunlarının en yaygın sebeplerini aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaştık.

  • Bebeğiniz büyüdükçe vücudunuzdaki değişimlerle birlikte sabit ve rahat bir uyku pozisyonu bulmakta zorluk çekilebilir.
  • Gebelik sırasında kalp hızı artar ve bu nedenle uyumakta zorluk yaşanabilir.
  • İdrara çıkma sıklığının artması da hamilelikte uyku sorununun nedenleri arasındadır.
  • Bebeğinizin karın içinde çok yer kaplıyor olması, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde nefes darlığı ve uyku sorunlarına neden olabilir.
  • Hamilelikte bacaklara ekstra ağırlık binmesi nedeniyle bacak krampları ve ağrılar ortaya çıkabilir. Bu da uykusuzluğa neden olur.
  • Hamile kadınlarda uykusuzluk probleminin bir başka önemli nedeni, sindirim sisteminin yavaşlamasıdır.  Mide ekşimesi en yaygın uykusuzluk nedenlerinden biridir.
  • Çok fazla stres altında olmak ve kötü ruh hali de gebelikte uykusuzluğu tetikleyebilir.

Hamilelikte Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uyku problemlerinin gebeliğin ayrılmaz bir parçası olduğunu kabul etmek gerekir. Hamilelikte uyku sorunlarını gidermenin en iyi püf noktaları aşağıda yer almaktadır.

1. Ekstra Yastık

Yastıklar ile karın ve sırt kısmına destek vererek uyku pozisyonu almak, uykusuzluğa iyi gelebilir. Konforlu bir uyku pozisyonu ile rahatça uyuyabilirsiniz.

2. Gevşeme Teknikleri

Yoga, meditasyon, masaj ve derin nefes almak; zihin ve bedenin dinlenmesine yardımcı olur ve iyi bir uyku sağlar.

3. Egzersiz

Evet, doğru okudunuz. Egzersiz hareketleri yağ yakmanın yanı sıra vücuda daha birçok fayda sağlar. Düzenli egzersiz yaparak fiziksel ve zihinsel sağlığınızı koruyabilir ve rahatça uyuyabilirsiniz.

4. Beslenme

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Gece yatmadan önce bir bardak ılık süt içebilirsiniz.

Karbonhidrat açısından zengin besinler kan şekeri seviyesini yükseltir ve uyumanıza yardımcı olabilir. Yatmadan önce ne yediğinize çok dikkat etmelisiniz.

5. Reçetesiz İlaçlar

Son çıkış yolu olmalıdır. İlaç takviyesine ihtiyaç duymadan önce yukarıda yer alan önerileri denemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer tüm bunları denedikten sonra uyku sorununuz devam ediyorsa, doktora görünmenizde fayda vardır. Asla doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilaç kullanmayın.

Karşılaştığınız uyku sorunları hakkında doktorunuzla konuşun. İhtiyaç olduğunda uzman görüşü almak en iyisidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir