Hamilelikte Uykusuzluk Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte Uykusuzluk

Uyku sorunları gebeliğin doğal sonuçlarından biridir. Büyüyen göbeğiniz, sık idrara çıkma, bacak krampları veya bebeğin gelişiyle ilgili endişe bile uyumanızı zorlaştırabilir.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan bir çalışmada, hamile kadınların %78’inin uyku bozuklukları bildirdiği belirtilmektedir.

Bu yazıda, hamilelikte uykusuzluğun nedenleri, ilişkili semptomlar ve çareler hakkında daha fazla ışık tutuyoruz.

Hamilelikte Uykusuzluk Belirtileri

Gebelik uykusuzluğu, hamilelik sırasında uykuya dalma veya uykuda kalma zorluğudur. Genel olarak, düşük kaliteli veya yetersiz bir uyku olarak algılayabilirsiniz. Zor bir durum olsa da, büyüyen bebeğinize zarar vermesi olası değildir.

Hamilelik sırasında uykusuzluk yaşamak genellikle normaldir. Artan karın büyüklüğü ve doğum algısı nedeniyle insidans, üçüncü trimesterde birinci ve ikinci trimesterlerden daha yüksek olabilir.

Muhtemelen hamilelikte uykusuzluğa işaret edebilecek aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasına sahip olabilirsiniz.

 • Gece boyunca uykuya dalmakta sorun
 • Gece boyunca uyanma
 • Çok erken uyanmak
 • Tam bir gece uykusundan sonra bile yeterince dinlendiğinizi hissetmemek
 • Gün boyunca uykulu hissetmek
 • Gündüz yorgunluk
 • Depresyon ve sinirlilik
 • Dikkat güçlüğü
 • Uyku hakkında artan endişeler

Gebelikte Uykusuzluğun Sebepleri Nelerdir?

Aşağıdaki sağlık sorunları nedeniyle hamileyken uykusuz geceler yaşayabilirsiniz:

Sırt ağrısı: Büyüyen rahim ile karın kasları gerildikçe sırt kasları gerilir. Bazı hamile kadınlarda uyku bozukluğuna yol açan gece boyunca ağrının kötüleşebileceği bel ağrısı ve rahatsızlığına neden olabilir. Ayrıca, hamilelikteki prolaktin hormonu bağların gevşemesine neden olur ve bu da sırt ağrısı ve rahatsızlığa neden olabilir.

Mide ekşimesi: Büyüyen rahim, mide asitlerini yemek borusuna geri iten bağırsakları ve alt özofagus sfinkterini yanlış yerleştirir. Üçüncü üç aylık dönemde rahatsız olurlar ve uykuyu bozabilirler.

Huzursuz bacak sendromu: Kan dolaşımında iyileşme ve şişliklerin sinirler ve kaslar üzerindeki baskısı bacak kramplarına neden olabilir. Ayrıca, bu sorun üçüncü trimesterde yaygındır ve uyku sırasında sık ekstremite hareketleriyle ilişkilidir. Bu değişiklikler uykuda rahatsızlığa neden olabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

Nefes darlığı: Büyüyen rahminiz, akciğerlerin altındaki diyafram üzerinde baskı uygular. Bu artan basınç nefesi tutmayı zorlaştırarak uyumayı zorlaştırabilir.

Horlama: Burun pasajları hamilelik sırasında şişer ve horlama riskinizi artırır. Ayrıca, büyüyen göbeğin yarattığı ekstra baskı, horlamayı daha da kötüleştirebilir. Bu, uyku sırasında nefes almayı engelleyebilir ve sizi gece boyunca birkaç kez uyanmaya zorlayabilir.

Kaygı: Bebek, doğum ve yaşam tarzındaki değişikliklerle ilgili heyecan, endişe ve düşünceler uykusuz geceler geçirebilir.

Stres: Hamilelik bir rahatlama zamanı olsa da, genellikle kendinizi stresli bulabilirsiniz. Doğum ve ebeveynlik üzerindeki stres size endişe ve kaygı verebilir ve uyku düzeninizi bozabilir.

Gerçek nedeni belirlemek, hamilelikle ilgili uykusuzluk için etkili bir çözüm bulmaya yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

 1. Insomnia; The Ohio State University Wexner Medical Center
 2. 5 Facts About Insomnia; Rush University Medical Center
 3. Dyspnea (Shortness of Breath); Rush University Medical Center

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir