Hamilelikte Uykusuzluğa İyi Gelen Doğal Ve Alternatif Çözümler

Hamilelikte Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

İşte hamilelikte uykunuzun gelmesini tetikleyebilecek birkaç doğal yöntem şunları içerir:

1. Uçucu yağlarla aromaterapi

  • Lavanta, papatya ve ylang-ylang yağları sinirlerinizi rahatlatabilir. Bu yağlardan herhangi birini iki ila üç damla bir kağıt mendil üzerine alın ve yastığınızın altına yerleştirin.
  • Yatmadan önce ılık bir duş, hem sıcaklık hem de rahatlama sağlar. Banyo suyuna birkaç damla esans eklenmesi daha iyi hale getirir.
  • Bulantı veya baş ağrısına neden olabileceğinden, 20 dakikadan fazla buharlaştırıcı kullanmaktan kaçının.
  • Üzüm çekirdeği yağı veya zeytinyağı ile seyrelttikten sonra önerilen uçucu yağlarla boyun ve omuz masajı yapın.
  • Uçucu yağların bu aromaterapi kullanımları insanların ortak inançlarına dayanır ve bilimsel araştırmalardan yeterli destek alamaz.

2. Bitkisel çaylar

Bazı bitkiler rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir ve huzurlu uykuyu tetiklemede etkili olabilir.

Bakınız: Gebelikte Hangi Çayları İçmek Zararlı?

3. Vişne suyu

Tart kirazları bir melatonin kaynağıdır ve hipnotik ilaçlara iyi bir alternatiftir. Günde iki kez vişne suyu tüketmenin uykusuzluk yoğunluğunu azaltması muhtemeldir. Bununla birlikte, gerçek mekanizmasını bilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

4. Bilişsel-davranışçı terapi (CBT)

Uyku düzeninizi etkileyen düşünce ve davranışları belirleyerek ve bunlarla başa çıkarak çalışır. Tedavi, uyku alışkanlıklarınızı ve ruh halinizi iyileştirmek için uyku problemlerinizi hedeflemek için farklı yöntemler kullanır.

6. Akupunktur

Bu tedaviler anksiyetenin azaltılmasında, melatonin üretiminin uyarılmasında ve rahat uykunun desteklenmesinde, böylece uykusuzluk riskinin en aza indirilmesinde yardımcı olabilir. Ancak etkinliklerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Masaj terapisi

Çalışmalar masaj ve rahatlama terapileri ile iyileşen ruh hali, azalan anksiyete, daha iyi uyku, daha az sırt ağrısı ve azalan stres düzeylerini bildirmektedir.

Doğal ve alternatif ilaçları denemeden önce daima doktorunuza danışın.

Gebelikte bazı uykusuzluk formlarının normal ve yaygın olması muhtemeldir. Anneler daha az uyumaya uyum sağlar. Bu da yeni annelerin bebek doğduğunda daha az uyumaya yardımcı olmalarının öğretici bir yoludur. Uykusuzluğun zayıflatıcı veya kaygı uyandırıcı ve yönetilemez hale gelmesi durumunda tıbbi yardım alın.

Kaynaklar:

  1. K L Lichstein; Vitamins and Sleep: An Exploratory Study; Sleep Med. (2009)
  2. Sleeping By the Trimesters: 3rd Trimester; SleepFoundation.org

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir