Hamilelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları & Tedavileri

hamilelikte grip olmak

Hamile kaldıktan sonra bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak üst solunum yolu enfeksiyonları riski de artar. Normal günlerde bile soğuk hava sıkıntı olabilir. Kendinizi güçsüz ve halsiz hissedebilirsiniz. Soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları riskinden korunmak için ekstra dikkatli olmanız gerekir. Çoğu üst solunum yolu enfeksiyonları virüs kaynaklıdır.

Viral enfeksiyonlar hakkında hatırlanması gereken en önemli şey ise, antibiyotik ilaçlara yanıt vermeme olasılığıdır. Hamilelikte üst sonum yolu enfeksiyonlarıyla başa çıkmak için yazımızın devamını okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Çeşitleri

Sadece soğuk algınlığı, üst solunum sistemini etkileyen bir enfeksiyon değildir. Diğer bazı viral üst solunum yolu enfeksiyonları şunlardır:

Neyse ki, çoğu kadın gebelik sırasında bu hastalıkların çoğu ile uğraşmak zorunda değildir. Soğuk algınlığı ve grip, en sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Çoğu kişi genelde soğuk algınlığı ve gribin aynı şey olduğunu düşünür. Ancak, bu doğru değildir. Her ikisi de üst solunum yolu enfeksiyonu olsa da ve belirtileri de aynı olsa, bilmeniz gereken bazı küçük farklar vardır.

Soğuk Algınlığı Belirtileri

Üst solunum yollarının akut iltihabı soğuk algınlığına neden olabilir. Soğuk algınlığı belirtileri şunlardır:

  • Baş ağrısı
  • Koku kaybı
  • Vücut ağrıları
  • Öksürük
  • Burun akması
  • Burun tıkanıklığı

Grip Belirtileri:

Grip, üst solunum yollarını etkileyen viral bir enfeksiyondur. Genellikle kış aylarında sık görülür. Grip belirtileri şunlardır:

Hamilelikte Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Tedavisi

Hamileyken bağışıklı sisteminin düşük olması nedeniyle basit hastalıklar bile normalden daha uzun sürebilir. Soğuk algınlığı veya grip olduğunuzda, yapabileceğiniz en iyi şey mümkün olduğunca konforunuzu sağlamanızdır. Soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

1. Dinlenme:

Üst solunum yolu enfeksiyonu, sizi zayıf bırakabilir. Mümkün olduğunca çok dinlenmeye özen gösterin.

2. Bol Su İçin:

Vücudunuzun susuz kalmaması için bol su için ve sıvı alın. Vücudun susuz kalması, yani dehidrasyon; prematüre doğuma neden olabilir.

3. Ateşi Kontrol Altında Tutmak:

Ateşiniz çıkarsa, kontrol altında tutmaya çalışın. Hamilelikte ateş, çeşitli doğum kusurlarına sebebiyet verebilir. Rahat giysiler giyin ve ılık suyla banyo yapmayı deneyin. Doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

4. Burun Tıkanıklığı:

Tıkanıklık, soğuk algınlığı sırasında akut bir sıkıntıdır. Burunlarınız tıkalıysa, nemli tutmaya özen gösterin. Odanızda nemlendirici bulundurun. Ayrıca, burnu neti pot ile yıkamak da burun tıkanıklığını giderebilir.

5. Öksürük:

İnatçı öksürük, hamile kadınları rahatsız edebilir. Bazı rahatlatıcı bitkisel çaylar deneyebilirsiniz. Öksürük ilacı kullanımı konusunda ise doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte üst solunum yolu enfeksiyonları belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında genel bilgiler verdik.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir