Hamilelikte Unutkanlık Normal Mi?

Hamile kaldıktan sonra, 9 ay içerisinde bazı unutkanlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bir şeyleri hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz ve hafıza sorunları sizi endişelendirebilir. Eğer sizler de gebelikte unutkanlıktan muzdarip iseniz, yazımızın devamını okuyunuz.

Hamilelikte unutkanlık atakları yaşıyor olabilirsiniz. Hafıza kaybı genellikle geçicidir. Birkaç dakika veya birkaç saat kadar sürebilir. Bazen, konsantre yetersizliği de ortaya çıkabilir. Bir şeyleri dinlemek, öğrenmek ya da odaklanmakta zorluk çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bazı söylediklerinizi de unutuyor olabilirsiniz.

Gebelikte bazı kadınlarda unutkanlık nöbetleri olabilir. Bu, tüm yaşamınız boyunca unutkanlıktan muzdarip olacağınız anlamına gelmez. Hamileyken beyin fonksiyonları değişmez. Aynı şekilde, hamilelik beyin kapasitesi ve yeteneklerini de değiştirmez.

Yapılan bazı araştırmalara göre, gebelikte duygusal beceriler ile ilgili beyin bölgesinde aktivite artar. Bu çalışmaların sonucunda, beynin sol tarafı yerine sağ tarafını kullanma olasılığı daha yüksektir. Beynin sol tarafı ise, hafızanıza veri almakla sorumludur.

Yapılan bir araştırmada, hamile kadınların bazı basit görevleri unutması, hamilelik ilerledikçe kötüleşir. Eğer ikinci ve üçüncü trimester döneminde iseniz, bu sorun üç ila dört ay sürebilir. Bunun nedeninin hormonlar olabileceği düşünülmektedir. Yine, gebelikte unutkanlığın bir diğer olası nedeni depresyon olabilir. Gebelikte depresyon, hafızayı etkileyebilir.

Hamilelikte uykusuzluk, anksiyete bozukluğu, stres gibi sorunlar da unutkanlığa yol açabilir. Tüm bu faktörler, geçici hafıza sorunlarında etkendir. Daha öncesinde kafein bağımlılığı da unutkanlık nedenleri arasında sayılabilir.

Hamilelikte unutkanlık çok yaygın görülen ve normal bir durumdur. Endişe etmeyin. Doğumdan birkaç ay sonra her şey normale dönecektir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir