Hamilelikte Ultrason Zararlı Mı? Güvenli Midir? Bebeği Etkiler Mi?

Ultrasonografi; hamilelik sırasında bebeğin anne rahminde sağlıklı bir şekilde geliştiğinden emin olmak için yapılan bir taramadır. Bebeğin büyüklüğü, kaç haftalık olduğu, cinsiyeti, organlarında herhangi bir anormallik olup olmadığı, bebek sayısı ve plasentanın yerleşimi hakkında bilgi verir. Aynı zamanda bebeğin genel durumunun, hareketlerinin, kas tonusunun, kalp atışlarının ve solunumunun değerlendirmesini sağlar.

Ultrason Nasıl Çalışır?

Ultrasonografi, röntgen ışını içermeyen bir yöntemdir; ses dalgalarının dokuya gönderilip geri alınması prensibine göre çalışır.Ultrasondan gönderilen yüksek frekanslı ses dalgaları, bebeğe çarparak geri döner. Cihaz bu ses dalgalarını yakalayarak bebeğin görüntüsünü ekrana yansıtır. Ultrason röntgen ışını içermediği için dokuya ve fetüse bir zarar vermesi beklenmez.

Ultrason Süreci Nasıl Olur?

Anne adayı muayene masasına uzandıktan sonra karın bölgesine, ses dalgalarının vücut içinde iletilmesini ve ultrason probunun kolay hareket etmesini sağlayan bir jel sürülür. Muayene süresince karında hafif bir basınç oluşabilir; fakat ağrı ve acı hissedilmez. Ultrason taraması yaklaşık olarak 10 ile 30 dakika arasındadır; fakat doktorun gerekli gördüğü durumlarda daha uzun sürebilir.

Gebelikte Hangi Amaçlarla Ultrason Taraması yapılır?

Gebelik ile ilgili bazı soruların cevaplanması için ultrasona başvurulur.

 • Gebelik var mı? Varsa, rahim içinde mi?
 • Bebek canlı mı?
 • Düşük tehditi var mı?
 • Çoğul gebelik var mı?
 • Bebek kaç haftalık?
 • Bebeğin cinsiyeti nedir?
 • Bebeğin büyülüğü ne kadar?
 • Bebeğin gelişimi normal seyrinde mi? Gelişim bozukluğu var mı?
 • Bebeğin yerleşimi normal mi?
 • Bebeğin organlarında herhangi bir anormallik var mı?
 • Bebeğin hareketleri, kalp atışları ve solunumu normal seyrinde mi?
 • Rahimde veya yumurtalıklarda kist var mı?

Gebelik süresince 3 veya 4 boyutlu ultrason yapılması şart değildir. Rutin kontrollerin yapılması için 2 boyutlu ultrason yeterlidir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Anlaşılır?

Bebeğin cinsiyetini hamileliğin genellikle 15. ve 20. haftalarında ultrasonla anlamak mümkündür. Fakat bebeğin pozisyonundan dolayı cinsiyet tespiti yapmanın mümkün olmadığı durumlar da söz konusu olabilmektedir.

Hamilelikte Ultrason Güvenli Midir? Bebeği Etkiler Mi?

Ultrason taraması 35 yılı aşkın bir süredir anne adayları üzerinde güvenle uygulanmaktadır. Ultrasonda röntgen ışınları ve iyonize radyasyon kullanılmadığı için gerekli durumlarda ve kısa süreli uygulanan ultrasonografi ile gelişmekte olan bebek üzerinde zararlı bir etki yaratmamaktadır. Yapılan klinik araştırmalar sonucunda, ultrasonun insanlar ve hayvanlar üzerinde anne ve bebek için zararlı olabileceği yönünde yeterli bilimsel kanıt bulunamamıştır. Fakat bu araştırmalar henüz tam olarak sonuçlanmadığından, olasılıklar üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Bazı ülkelerde gebelik süresince ultrasonun 3 defadan fazla kullanılmaması konusunda adımlar atılmıştır. Ayrıca ultrason taramasının çok da iyi olmayan 2 etkisinden bahsetmek mümkündür.

1. Isınma:

Ultrason taraması sırasında ses dalgalarından çıkan enerji vücut tarafından emilir. Ultrason dalgalarına uzun süreli maruz kalınması sonucunda bu enerji vücut sıcaklığında 1 dereceye kadar artışa neden olabilir, ancak bu durum zararlı değildir.

2. Kavitasyon:

Uzun süreli veya yüksek dozda uygulanan ultrasonografi, dokularda erimeye bağlı çukurlaşmaya, başka bir deyişle bölgesel kavitasyona neden olabilmektedir. Ancak hayvan deneylerinde, insana uygulanan dozdaki ultrasonografinin herhangi bir anormal duruma yol açmadığı görülmüştür.

Hamilelikte yapılan ultrason taramalarındaki en büyük risk, yeterli deneyime sahip olmayan kişiler tarafından yapılan incelemelerde bazı anomalilerin gözden kaçırılmasıdır. Bu riski ortadan kaldırmak için hamilelik süresince en az bir taramanın başka bir hekim tarafından yapılması önerilmektedir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir