Hamilelikte Uçuklar Bebeğe Zararlı Mı?

Uçuğum Çıktı Bebeğime Geçer Mi?

Avustralya Kraliyet Kadınlar Hastanesi’ne göre, uçuklar yeni doğan bebekleri etkilemeyebilir. Ancak bulaşıcıdırlar ve bebeğe yayılmamaları için zamanında tedavi edilmelidirler. Ancak genital herpes varsa, virüsün doğum sırasında (edinilmiş herpes olarak bilinir) bebeğe bulaşma olasılığı vardır.

Uçuklar Bulaşıcı Mı?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, uçuk enfeksiyonları, ‘uçuklar’ gibi belirtiler mevcut olduğunda oldukça bulaşıcıdır. Virüs bir kişiden diğerine geçebilir. Uçuk patlarsa, aktif virüs ruj, fincan, mutfak eşyaları, öpüşme veya oral seks yoluyla yayılabilir.

UT Güneybatı Tıp Merkezi’ne göre HSV 1 veya uçuk enfeksiyonu, enfekte kişiden bebeğe geçebilir. Bu genellikle kişi bebeği öptüğünde veya uçuğa dokunduktan sonra bebeğe dokunulduğunda gerçekleşir.

Bu nedenle, virüsün doğduktan sonra bebeğe yayılmasını önlemek için hamilelikte uçuğun tedavi edilmesi önemlidir.

Hamilelikte uçukları önlemek için, dengeli bir beslenme programı uygulayın ve uygun şekilde dinlenin. Uçuklar ortaya çıkarsa, onlara dokunmamaya çalışın.

Bakınız: Gebelikte Uçuk Normal Mi?

Ayrıca, baharatlı yiyeceklerden kaçının ve ellerinizi sterilize edin.

Hamilelikte uçuklar hakkında endişelenecek bir şey olmamasına rağmen, doktorunuza danışmalı ve mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelisiniz.

Kaynaklar:

  1. Herpes simplex virus; World Health Organization (2017)
  2. Cold sores in Pregnancy and Breastfeeding; The Royal Hospital For Women (2016)
  3. Cold Sores; San Diego State University

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir