Hamilelikte Uçak Yolculuğu Yaparken Bunlara Dikkat!

Uçak yolculuğu hamile bayanlar için muhtemelen en güvenli seyahat şeklidir. Uçak yolculuğu boyunca vücut stabil durur. Sarsıntı ve benzeri modlar sık görülmez. Hamilelik sırasında hava yoluyla seyahat etmek mantıklı olabilir. Sizler de hamileyseniz ve yakın zamanda uçakla seyahat edecekseniz, aşağıda yer alan tavsiyelere göz gezdirebilirsiniz.

Kalkış Öncesi:

Çantanıza her an gerekli olabilecek ilaçları koymayı unutmayın. Seyahat boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi düşünün ve çantanıza alın. Hava alanına gitmeden önce rahat ve konforlu giysiler giymenizi öneriyoruz. Uçak yolculuğunda vücudunuzda şişlik ve benzeri rahatsızlıklara karşı bol kıyafetler giymek seyahatinizi kolaylaştırır. Ayrıca ayakkabılarınızın da rahat olmasına özen gösterin.

Check-in Noktasında:

Koridor tarafından koltuk tercih etmenizi öneriyoruz. Böylelikle acil durumlarda tuvalete daha kola gidebilir ve yanınızdakini rahatsız etmemiş olursunuz. Güvenlik kontrolünde tarama cihazı yerine el ile kontrol yapılmalıdır.

Uçuş Sırasında:

  • Emniyet kemerini sürekli takın.
  • Vücudunuzda su kaybını önlemek için bol su için.
  • Uzun uçuşlar sırasında ayak bileği ve bacaklarda şişlik riskini önlemek için ayaklarınızı arada bir uzatma imkanınız varsa ayaklarınızı rahat ettirin. Yüksek kabin basıncı da ayaklarda şişmeye sebebiyet verebilir.
  • En önemlisi, mide bulantısı, baş dönmesi ve buna benzer rahatsızlıklar hissederseniz yardım istemeye çekinmeyin.
  • Pek çok hava yolu şirketi hamileler için özel bir seyahat düzenlemesine sahip olmadığından, üçüncü trimester döneminde uçakla yolculuk hamile bayanlar için rahatsız edici olabilir.

En önemli şey, panik yapmamak ve karamsar şeyler düşünmemektir. Uçak yolculuğu yaparken kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, uyuyabilirsiniz. Böylelikle seyahatiniz sizlere çok uzun gelmez. Karamsar fikirler de aklınızdan uzaklaşmış olur. Eğer ihtiyaç duyarsanız, uçak yolculuğu sonrası doktorunuzu ziyaret edebilir ve kontrol olabilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir