Hamilelikte Uçağa Binmek Düşüğe Sebep Olur?

Hamileler için uçağa binmek güvenli mi? Hamileler uçakla yolculuk yapabilir mi? 5 haftalık hamile uçağa binebilir mi? Kaç aylık hamile uçağa binebilir? Hamileler neden uçağa binemez? Hamilelikte uçağa binmek bebeğe zarar verir mi?

Herhangi Bir Komplikasyon Olmaması Koşuluyla Uçmak Güzeldir!

Yukarıdaki sorunun kısa cevabı evet. Hamileliğinizin tıbbi problemlerle karmaşık olmaması koşuluyla, birinci ve ikinci trimesterde uçmak oldukça güvenli kabul edilir. Yaşıyor olabileceğiniz herhangi bir endişeniz veya problemin önceden ele alındığından emin olmak için doktorunuza danışmanız önemlidir.

Hamileliğin Kaçıncı Ayında Uçmak Güvenli?

Aslında, hamileyken ikinci üç aylık döneminizin uçmak için mükemmel bir zaman olduğunu görebilirsiniz. Genellikle ilk üç aylık döneme eşlik eden sabah bulantısı aşamasını geçmiş olacaksınız, enerji seviyeniz yüksek ve düşük yapma şansınız düşük olacak. Partnerinizle molanın tadını çıkarabilir ya da yorulmadan işinize bakabilirsiniz.

Havayolunun Politikalarını Önceden Kontrol Edin!

Bazı havayolları, erken doğum endişesi nedeniyle hamile yolcuları 28. haftayı geçtikten sonra almaya isteksizdir. Havayolundaki birinin sizin için endişelenmesi durumunda, doktorunuzdan seyahat etme durumunu belirten bir mektup almanız iyi bir fikirdir. Risk altında olduğunuzu düşünürlerse sizi cezalandırabilirler, bu yüzden o doktor mektubu iyi bir fikirdir.

Her havayolunun hamile kadınlara yönelik kısıtlamalarla ilgili kendi politikaları vardır, bu nedenle uçuşunuzu rezerve ederken önceden kontrol etmeniz iyi bir fikirdir. Dönüş yolculuğunuzda hamileliğinizin ne kadar ilerisinde olacağınızı dikkate alın, bu planlarınızda bir fark yaratabilir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da hamile kadınların basınçlı kabinleri olmayan küçük uçaklarda uçmaması gerektiğidir.

Rahatsız Havayolu Koltukları Sorunlara Neden Olabilir!

Havayolu koltuğunun ne kadar rahatsız olabileceğini hepimiz biliyoruz. Hamileyseniz daha da az zaman alır. Tıbbi bir acil durum olasılığının farkında olmak da önemlidir; bu, uzun uçuşlar yapmak veya tıbbi hizmetlerin sorgulanabileceği yerlere gitmek istemediğiniz anlamına gelir.

Uçağa binen hamile kadınlar için en büyük endişe, teknik olarak tromboembolik hastalık veya derin ven trombozu (DVT) olarak bilinen kan pıhtılaşması riskidir. Bu seyahat sınıfındaki koltukların yakınlığı nedeniyle “ekonomi sınıfı sendromu” adı verildi, ancak uçaktaki herhangi bir koltukta oluyor ve ekonomi sınıfıyla sınırlı değil. Tek pozisyonda çok uzun süre oturmanın neden olduğu dolaşım krampları ile varis gelişme riski de artar.

Sorunları Önlemek İçin Yapabileceğiniz Birkaç Şey

Uçarken destek çorapları giymek kan dolaşımınızın akışını sağlamaya yardımcı olurken, şişmiş damarların da rahatlamasına yardımcı olur. Su kaybını önlemek için kalkıp sık sık dolaşın ve bol su için. Özellikle yeterince su içiyorsanız, koridor koltuğunda oturmanın avantajlı bir konumlandırma olduğunu görebilirsiniz. Banyoya daha kolay kalkabilir ve bacaklarınızı sık sık esnetebilirsiniz. Hareket ve artan sıvı alımı, kan pıhtılaşması riskini büyük ölçüde azaltır.

Uçuşta Radyasyon

Hamilelik sırasında uçak yolculuğu, hamile bir kadını ve fetüsü yüksek irtifa nedeniyle bir dereceye kadar kozmik radyasyona maruz bırakır. Hamilelikte radyasyona maruz kalmanın riskleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir