Hamilelikte Tuzlu Gıdalara Aşermek

Hamilelikte bazı kadınlar tuzlu gıdalara aşerebilir. Özellikle birinci ve ikinci trimester de aşerme sık görülür. Hamile kadınlar farklı gıdalara aşerebilirler. Sizin de canınız sürekli tuzlu ve baharatlı şeyler yemek istiyorsa ve bunun nedenlerini merak ediyorsanız, gebelikte tuzlu yiyeceklere aşermenin nedenlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gebeliğin başlamasıyla birlikte, vücudun hormonal dengesi bozulur. Artan hormon seviyeler, gebeliğin erken dönemlerinde aşermeye neden olur. Hamileliğe özgü bir durumdur ve hamile kadınlar en az bir kere aşerme deneyimi yaşarlar.

Hamileyken, vücudunuzda bazı önemli besinler eksik olabilir. Eğer hamileyken vücudunuzda sodyum seviyeleri düşükse, tuzlu ve baharatlı gıdaları yeme isteğiniz artabilir. Ayrıca, gebelikte vücudunuzdaki kanın hacmi artar. Bu artan kan hacmi, tuzlu gıdalar yeme isteğinin nedenlerinden biri olabilir.

Hamilelikte tuzlu yiyecekler yeme isteğini frenlemek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

  • Günlük beslenmenize tuzlu ve baharatlı gıdaları yeteri miktarda ekleyin.
  • Patates cipsi veya kızartma gibi tuzlu gıdalar yerine daha sağlıklı seçeneklere yönelin. Örneğin; patatesi fırında pişirmek yağ içeriğini ve kolesterol düzeyini azaltır.
  • Eğer canınız tuzlu yiyecekler çekiyorsa, açık ürünler satın almayın ve günde en fazla 1-2 öğünde tuzlu gıdalara yer verin. Tuzlu gıdaların aşırı tüketimi, vücudun beslenme dengesini bozabilir ve obeziteye yol açabilir.
  • Sağlıksız tuzlu gıdalardan uzak durun. Bunun yerine her zaman sağlıklı atıştırmalıklar tercih etmeye özen gösterin.

Eğer hamilelikte sürekli tuzlu gıdalar yemek istiyorsanız, öncelikle doktorunuza danışmanızı ve tavsiyeler almanızı öneriyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir