Hamilelikte Turşu Yenir Mi? Zararlı Mı?

Gebelikte Turşu Tüketimi

Hamile kaldıktan sonra canınız sık sık turşu mu istiyor? Sürekli turşu mu aşeriyorsunuz?

Hamileler turşu yiyebilir mi? Turşu yeme isteğinde ani bir artış yaşıyorsanız, belki vücudunuz size bir şey anlatmaya çalışıyor. Hamileyken turşu yemenin iyi olup olmadığı konusunda endişeli misiniz? Her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Turşu Yemek Güvenli Mi?

Turşu hamilelik sırasında en çok sevilen yiyeceklerden biridir. Çoğu kadın hamilelik boyunca turşu yemek isterken, bazılarında sadece belirli aylarda turşu aşerme olabilir. Eğer aniden turşu için aşırı bir aşerme ve istek duyduğunuzu düşünüyorsanız, muhtemelen tek kişi siz değilsiniz. Herhangi bir tepki göstermediğiniz sürece az miktarda turşu veya turşu suyu iyidir.

Turşu çok daha az besin değerine sahiptir. 28 gram turşu, protein, yağ veya kolesterol içermez ve bir gramdan az karbonhidrat içerir. Bu, hamileyken günlük olarak ideal bir şekilde almanız gereken karbonhidrat miktarının yüzde 0.1’inden daha azdır. Turşu suyu yüksek miktarda C vitamini ve sodyum içerir. Ayrıca çok az miktarda potasyum içerir.

Aşırıya kaçmadığınız sürece, turşu yemek size veya doğmamış bebeğinize zarar vermez. Aslında, aşırıya kaçmadan turşu yemek hamileyken size iyi gelebilir.

Vücudunuzdaki Elektrolit Dengesinin Korunmasına Yardımcı Olur!

Potasyum ve sodyum vücudunuzdaki iki ana elektrolittir. Bunlar vücudunuzdaki elektrik iletimini gerçekleştirmeye yardımcı olan minerallerdir. Hamileyken vücudunuz daha fazla sıvı tutmaya başlar. Bu aylarda bebeğinizin vücudunuzdan ihtiyacı da artar. Bu, vücudunuzun elektrolit ihtiyacında bir artışa neden olur. Turşu suyu bir miktar potasyum ve bir miktar sodyum içerir. Hamilelik sırasında ılımlı olarak turşu yemek, bu büyüyen ihtiyaçları karşılamanıza yardımcı olabilir.

Turşularda Aşırı Sodyum Doğmamış Bebeğinize Riskli!

Turşu çok yüksek miktarda sodyum içerir. Bu, turşu yemenin hamilelik sırasında sahip olabileceği faydaları ortadan kaldırabilir. Yüksek miktarda sodyum, doğmamış bebeğiniz ve sizin için belirli bir süre boyunca düzenli olarak alınırsa, çok tehlikeli olabilir.

Çok fazla sodyum yediğinizde susuz kalmanıza neden olabilir. Aşırı dozda sodyum da yüksek tansiyona neden olabilir. Hamileyken, bebeğiniz için tek beslenme kaynağı sizsiniz. Vücudunuzdaki yüksek sodyum seviyeleri de doğmamış bebeğinizin büyümesi ve gelişimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

Amerikan Fizyoloji Dergisi – Böbrek Fizyolojisi’nin Ağustos 2011 sayısı, çok fazla sodyumun doğmamış bebeğinizin böbreklerinin gelişimini etkileyebileceğini belirtmektedir. Daha sonraki yıllarda bebeğinizin yüksek tansiyon alma riskini de artırabilir.

Hamileliğiniz sırasında, vücudunuzda meydana gelen birçok değişiklik kan basıncınızda bir artışa neden olabilir. Bu, gestasyonel hipertansiyon olarak bilinen çok tehlikeli bir duruma neden olabilir. Gestasyonel hipertansiyon, kan basıncınızda ani bir artışa neden olabilir. Nöbetlere neden olabilir, böbreklere zarar verebilir ve ayrıca kan damarlarınıza zarar verebilir. Ayrıca beyinde şişmeye yol açabilir, protein kaybına neden olabilir ve bebeğinize oksijen ve besin beslemesini etkileyebilir.

Gestasyonel hipertansiyon durumunda, düşük sodyumlu beslenmek bazen sağlık sorunlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ciddi durumlarda, bebeğin hemen doğması gerekebilir. Doğumun çok erken olması durumunda, doğmamış bebeğiniz için riskli olabilir. Ayrıca bebeğin hayatta kalma şansını da riske atabilir. Yüksek miktarda sodyum alımı genellikle hafif bir gestasyonel hipertansiyon vakasını ciddi olana dönüştürebilir. Sodyum alımının doktorunuz tarafından önerildiği gibi sınırlı tutulması şiddetle tavsiye edilir.

Hamileyken aşırı turşu yemediğiniz ve normal bir alışkanlığa dönüşmediği sürece, biraz turşu yemek iyidir. Gerçekten isterseniz, ne kadar ve ne sıklıkta turşu yiyebileceğiniz hakkında doktorunla konuşunuz. Herhangi bir zararlı etkiyi ortadan kaldırmanın iyi bir yolu, turşuyu suyla yıkayıp sonra yemektir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir