Hamilelikte Turp Yenir Mi? Zararlı Mı?

Gebelikte Turp Tüketimi

Kendinize ve bebeğinize sağlıklı çorbalar ve salatalar yedirmeyi mi planlıyorsunuz? Turp da dahil olmak üzere çiğ sebzelerin çoğunun rahminizdeki bebeğinize tehlike oluşturabileceğini biliyor musunuz?

Hamileler turp yiyebilir mi? Turp, hamilelikte besin değeri için bir zorunluluktur. Bununla birlikte, birkaç sağlık tehlikesi de oluşturabilir. Hamilelik sırasında turp yemenin güvenli olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca, güvenli bir şekilde yemek için birkaç kullanışlı ipucu bulun.

Hamileyken Turp Yemenin Faydaları Nelerdir?

Günde sadece bir porsiyon turp, vücudunuza gelişmekte olan bebeğinizin ihtiyaç duyduğu birçok önemli besini sağlayabilir. Turp zengin bir kalsiyum kaynağıdır.

Kalsiyum, bebeğin kemiklerinin ve kaslarının gelişimine yardımcı olduğu için hamilelik sırasında sahip olmanız gereken önemli bir besindir.

Turp, hamile kadınlar için hayati bir besin olan folik asit deposudur. Vücuttaki yeterli folik asit seviyeleri bebeğinizi herhangi bir doğum kusuruna karşı korur. Buna ek olarak, turplar, bekleyen bir anne için son derece faydalı olabilecek potasyum, demir ve C vitamini de içerir.

Bakınız: Folik Asit Zengini Gıdalar

Hamilelikte Turp Yemek Güvenli Mi?

Süper yiyecek olan turpların hamilelik sırasında tüketim için güvenli olmadığını belirtmek şaşırtıcı olabilir

Hamilelik, bebeğinizin büyümesinin ve gelişiminin tehlikede olduğu kritik bir zamandır. Colorado Eyalet Üniversitesi’ne göre, bir kadın bağışıklığı düşük olduğundan hamilelik sırasında hastalıklara eğilimlidir. Kirlenmiş toprakta yetişen gıdaların toksoplazmoz içermesi muhtemeldir. Mikroplar çiğ sebzelerden vücuda geçebilir ve çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir.

Yıkanmamış çiğ sebzelerin tüketimi, daha yüksek salmonella ve E.coli enfeksiyonu riskine yol açabilir. Bu enfeksiyonlarla ilişkili klasik ateş ve dehidrasyon gibi semptomlar bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Nadir durumlarda, ciddi bir enfeksiyon düşük, fetal ölüm ve erken doğuma yol açabilir.

Bu nedenle, beslenmenizdeki herhangi bir gevşekliğin, hamileliğinizde komplikasyonlara yol açabileceğini unutmayın. Turpları sadece tüketirken birkaç güvenlik önlemi uygularsanız yiyebilirsiniz.

Hamileler Turp Yerken Bunlara Dikkat Etmeli!

Enfeksiyon tehdidi, hamileliğiniz sırasında mutfağınızdan turp yasakladığınız anlamına gelmez. Enfeksiyon tehdidini uzak tutabilmeniz için turp ve diğer çiğ sebzeleri yerken birkaç güvenlik önlemi almanız yeterlidir. Turp salatası atıştırmadan önce alabileceğiniz güvenlik önlemlerinin bir listesi:

  • Sebzeleri düzgün bir şekilde yıkadığınızdan ve görünür kirleri temizlediğinizden emin olun. Çiğ sebzeleri asla iyice yıkamadan tüketmeyin.
  • Gerekirse, sebze üzerindeki tüm kir ve kir izlerinden kurtulmak için bir sebze fırçası kullanın.
  • Sebzeleri tüketmeden önce buharda pişirmeniz veya iyice pişirmeniz önerilir. Isı, enfeksiyonlara neden olan patojenleri öldürür ve taze sebzeleri tüketim için güvenli hale getirir.
  • Çorbalarınıza turp ekleyin veya sağlıklı bir garnitür yapmak için sote edin.
  • Bir kesme tahtası üzerinde turp dilimlediyseniz, diğer sebzeleri doğramadan önce tekrar temizlediğinizden emin olun.

Beslenmenize güvenle turp eklemek ve besinsel faydalarının tadını çıkarmak için bu basit adımları izleyin. Ayrıca turp tüketmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Birkaç hijyen uygulamasının enfeksiyonları önlemede uzun bir yol kat ettiğini unutmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir