Hamilelikte Ton Balığı Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte genellikle üç ay süren bulantılar sonrasında, sonunda iştahınızı geri kazanmaya başlamış olabilirsiniz.. Çeşitli gıdalara aşermek arasında ton balığı gibi deniz ürünleri de olabilir. Hamilelikte ton balığı yemek güvenli midir? Diye aklınızda soru işareti varsa, bu yazımızda gebelikte ton balığı tüketiminin riskleri ve faydalarına genel olarak bakacağız.

Hamilelikte Ton Balığı Yenir Mi?

Evet, hamileliğiniz sırasında ton balığı yemek sınırlı miktarda güvenlidir. Beyaz ton balığı (albacore) ve hafif ton balığı yemeyi tercih edebilirsiniz. Civa seviyelerinde düşük olan ton balığı da hamilelik sırasında izin verilir. Aşırı ton balığı tüketmek, toksik ve zararlı olan önemli bir metilmercury kaynağı olduğu için toksik olabilir.

Hamilelikte Ne Kadar Ton Balığı Yenilir?

Çoğu diyetisyen ve doktor haftada 150 gram üzerinde yememeyi önerir. Taze orkinos ise, ikiden fazla yememelisiniz, yani haftada 150 gram. Başka tür deniz ürünleri tüketiyorsanız, buna göre ayarlama yapmanız gerekebilir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) göre, hamile kadınlar haftada sadece 220 gram ila 340 gram arası deniz ürünleri yiyebilirler. Diğer deniz ürünlerini tüketmeniz durumunda, aynı hafta ton balığı yemekten kaçının.

Hamilelikte Ton Balığı Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamileyken sınırlı miktarda ton balığı tüketmek, size veya büyüyen bebeğinize zarar vermez. Çünkü bu yağlı balıkların önemli besinsel faydaları vardır. ABD FDA’ya göre, ton balığı hamilelikte şu yararları sağlayabilir:

  • Vücudunuza yüksek proteinler sağlar.
  • Mineraller, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri sunar, böylece bebeğin gelişimini artırır.
  • Omega – 3’ler bebeğin beyninin, gözlerinin ve sinirlerinin gelişimine yardımcı olur.

Hamilelikte alınacak mükemmel bir yiyecek olmamasına rağmen, sınırlı miktarda ton balığı yemenin faydaları aşırı balık yeme risklerinden ağır basar.

Hamileyken Konserve Ton Balığı Yenir Mi?

Konserve ton balığı düzenli olarak tüketildiğinde belirli sağlık riskleri oluşturabilir. Bunlardan aşağıda bahsettik:

  • Bisfenol A (BPA), metal kutuların astarında bulunan bir maddedir. Konserve ton balığı tükettiğinizde, BPA’nın sisteminize girme ve fetüsün beyin gelişimini etkileme riski vardır.
  • Konserve ton balığı, vücudunuzdaki sodyum seviyelerini artırabilecek ve yüksek tansiyon riskini artırabilecek tuz da içerebilir.
  • Bununla birlikte, konserve ton balığı sadece küçük ve genç balıklar içerdiklerinden civa seviyelerinin düşük olmasına sahiptir.

Hamilelikte Ton Balığı Yemenin Zararları ve Riskleri

Belirtildiği gibi, ton balığı konserve veya taze olmasına bakılmaksızın aşırı miktarlarda tüketilirse zararlıdır:

  • Çok fazla ton balığı sisteminizde civa seviyeleri oluşturabilir. Bu sebeple fetüsün gelişen beyin ve sinir sistemine zarar verebilir.
  • Civa alımı kalp hasarına da yol açabilir.
  • Civaya hafif maruz kalmak gelişimsel gecikmelere, bağışıklık fonksiyon bozukluğuna ve fiziksel deformitelere neden olabilir.
  • Ton balığı ayrıca vücudunuzda bebeğin gelişimine müdahale eden dioksinler ve poliklorlu bifeniller (PCB’ler) gibi çevresel kirleticiler içerir.

Hamileyken Çiğ Ton Balığı Yenir Mi?

Hamileyken çiğ ton balığı kullanmaktan kaçının. Çünkü gıda kaynaklı hastalıklara karşı duyarlı olabilirsiniz. Balıkları pişirmek zararlı patojenleri ve parazitleri yok eder.

Kılıç balığı, uskumru, kiremit balığı ve köpekbalığı gibi balıkların tüketimi hamilelikte daha yüksek civa seviyesine sahip oldukları için zararlıdır. Ancak ton balığı daha düşük civa seviyeleri içerdiğine inanılıyor. Orkinosların orta miktarlarda tadını çıkarabilirsiniz.

Hamilelikte ton balığı tüketmenin zararlı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir kanıt yoktur. Ancak arada sırada küçük bir porsiyonun tadına bakabilirsiniz. Konserve yerine taze orkinoslar tercih edin. Çünkü minimum işleme tabi tutulur ve muhtemelen daha güvenlidir. Şüphe duyduğunuzda, doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

Ton balığı hamilelik güvenli midir? Önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden diğer okuyucularımız ile paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.