Hamilelikte Tırnak Mantarı Tedavisi

Ayak parmaklarınıza baktığınızda kalın, sarımsı renkte veya renksiz olduğunu görüyorsanız bunun nedeni tırnak mantarı olabilir. Bu mantar enfeksiyonu ayak üzerinde beyaz veya sarı küçük bir nokta olarak başlar, ancak mantar çok hızlı bir şekilde yayılır. Özellikle nemli koşullar yayılmasını tetikler. Yani bütün gün terli çorap giyen kişiler, mantarın oluşması ve hayatta kalması için mükemmel bir ortam oluşturmuş olurlar.

Hamilelikte Tırnak Mantarı Komplikasyonları

Hamilelikte kadınlar tırnak mantarına daha yatkındır. Yüzme havuzları, spor salonları ve duş gibi halka açık yerlerde bu mantar enfeksiyonları daha çabuk yayılır.

Eğer tırnak mantarı tedavi edilmezse, enfeksiyon tırnak yatağına yayılabilir ve ağrıya neden olabilir.

Tırnak Mantarı Ve Hamilelik Üzerine Uzman Görüşleri:

Doğum uzmanları ve jinekologlar özellikle hamile ve emziren kadınların tırnak mantarı tedavisinde ilaç kullanmamaları gerektiğini vurgulamaktalar.

Genellikle tırnak mantar için ağız yoluyla alınan ilaçlar fetüse zarar verebilir ve nadiren doğum kusurlarına bile sebep olabilir.

Hamilelikte Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

Hamile bir kadının ayak tırnağındaki mantarı tedavi etmek için bazı ev ilaçları veya yüzeye uygulanan ilaçlar kullanılabilir. Bu iki tedavi yöntemi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Topikal İlaçlar:

Topikal (yüzeye uygulanan) ilaçlar, tırnak mantarından doğrudan etkilenen bölgeye sürülür. Bazı anti-mantar kremleri ve merhemler tırnak yüzeyine uygulanarak tedavisi sağlanır.

  1. Tırnak mantarını kontrol altında tutmak için Vicks Vaporub kullanılır. Tırnak üzerine her gün düzenli olarak iki kez sürülür. Yavaş bir iyileşme süreci olabilir, ancak dikkatli bir şekilde kullanmaya devam ederseniz tırnağınızdaki mantardan kurtulabilirsiniz.
  2. Kadın doğum uzmanı veya jinekolog tarafından verilen bazı losyonlar da tedavi sürecinde iyi gelebilir.
  3. Hidrojen peroksit kullanılabilir, ancak doğrudan değil. Tırnağa pamukla uygulamadan önce 1 ölçeğe 3 ölçek su ile seyreltilmiş olmalıdır.

Tırnak mantarı tedavisinde özellikle tırnak yüzeyine uygulanan topikal ilaçlar fazla etkili değildir, ancak tırnak mantarını kontrol altında tutmaya yönelik kullanılır.

Bakınız: Hamilelikte Ayak Tırnağında Mantar Olması

Hamilelikte Tırnak Mantarı Tedavisi

Hamilelikte tırnak mantarı nasıl tedavi edilir? Diye merak eden anne adayları öncelikle doktorlarına danışmalılar. Aşağıda yer alan ev ilaçları da tırnak mantarı tedavisinde iyi sonuçlar vermektedir. Ancak doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  1. Antioksidan ve antiseptik özelliğe sahip çay ağacı yağı mükemmel bir doğal tırnak mantarı ilacıdır. Zeytinyağı ile seyreltip, bir pamuk ile tırnak üzerine ovarak uygulanabilir.
  2. Saf portakal yağı iyi bir çözümdür. Portakal yağı içerisine kulak pamuğu batırdıktan sonra tırnak içine ve etrafına sürün. Bir saat kadar bekletin. Uygulama öncesinde üzüm çekirdeği yağı ile portakal yağını sulandırabilirsiniz.
  3. Sarımsak anti-mantar özelliğe sahiptir. Bu yüzden bir diş sarımsağı kestikten sonra mantarlı tırnak üzerini ovalayabilirsiniz. Ayrıca sirke ile sarımsak yağını sulandırarak da tırnak üzerine uygulayabilirsiniz.

Doktorunuza Danışın:

Yukarıda yer alan ev tedavilerinden birine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle mantar karşıtı ilaçların kullanımı bebeğe zarar vereceğinden doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Tırnak mantarı enfeksiyonu diğer bölgelere de yayılmadan önce tıbbi yardım isteyin ve mantarı kontrol altına alan bir tedaviye bir an önce başlayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.