Hamilelikte Tatlı Patates Yemek: Faydaları ve Yan Etkileri

Patatesinin aksine, tatlı patatesin karbonhidrattan daha fazlasına sahip olduğu bilinmektedir. Besin açısından zengin bir kök sebzesi olan tatlı patates, çeşitli pişirme yöntemleri ile tüketilebilir. Bu kök sebzenin tatlı tadı, gebelikte tatlı aşermenizi tatmin edebilecek çeşitli tatlı yemekler hazırlamanızı sağlar. Peki, gebelikte tatlı patates yenir mi?

Bu yazımızda hamilelikte tatlı patates tüketmenin yararlarını ve yan etkilerini ve hamilelik beslenmenize dahil etmenin yollarını da listeliyoruz.

Gebelikte Tatlı Patates Yemek Güvenli Midir?

Evet, tatlı patateslerin hamilelikte tüketilmesi güvenli olduğu düşünülmektedir. A ve C vitaminleri ve lif bakımından zengindirler. Ancak kronik böbrek hastalığı olan veya öyküsü olan kadınlar, böbrek taşı riskini artırabilecek yüksek miktarda oksalat içerdiğinden tatlı patates yemekten kaçınmalıdır.

Bu kök sebzenin sağladığı besinler için tüketmek iyi olsa da, aşırı miktarda yemek, özellikle hamilelikte iyi bir fikir değildir.

Tatlı Patates Besin Değerleri

100 gram tatlı patates 86kcal, 20.12g karbonhidrat, 30mg kalsiyum, 25mg magnezyum, 337mg potasyum, 55mg sodyum ve 11µg folat sağlar. Ayrıca 709 ug A vitamini (RAE) ve 2.4 mg C vitamini içerir.

Tüm bu besinler sağlıklı bir hamilelik için gereklidir.

Hamilelikte Tatlı Patatesin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte düzenli olarak tatlı patates yemek, vücuda aşağıdaki besinleri sağlayabilir:

A Vitamini: A vitamini yönünden zengin tatlı patates gibi gıdaların tüketilmesi doku korunmasına, fetal büyümeye yardımcı olabilir ve ayrıca metabolizmayı destekler.

Potasyum: Hamile kadınlar, aynı yaştaki diğer kadınlardan daha fazla potasyum gerektirir. Tatlı patates, sıvı dengesini korumaya ve kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olan potasyum içerir.

Folik asit: Gebe kadınlar, omurilik kusuru riskini önlemek için günde 400mcg folik asit gerektirir. Ve yarım bardak tatlı patates 40 ila 90mcg folik asit içerir.

Düşük GI: Diyabetiniz varsa, hamilelik beslenmenizde tatlı patates gibi düşük GI gıdalar dahil olmak faydalı olabilir.

Vücuttaki aşırı doz veya besin eksikliği bazı yan etkilere neden olabileceğinden, tüm gıdalar ölçülü olarak tüketilmelidir. Aşırıya kaçılmamalıdır.

Gebelikte Tatlı Patates Yemenin Olası Yan Etkileri

Herhangi bir besinin fazlalığı hamilelikte zararlı olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, böbrek problemleri olan veya öyküsü olan kadınlar, yüksek düzeyde oksalata sahip oldukları için tatlı patates alımını sınırlamalıdır.

Ayrıca, herhangi bir ilaç kullanırken tatlı patates tüketip tüketemeyeceğinizi doktorunuza danışın. Kök sebze bazı ilaçlara müdahale edebilir ve sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Hamilelikte Tatlı Patates Aşermek

Bazı teoriler, hamilelikte tatlı patates aşermenin, şekerli veya nişastalı bir şey istemeniz nedeniyle olabileceğini söylüyor. Ayrıca vücudunuzun karbonhidratlara ihtiyacı olduğu ve zengin olan yiyecekleri istediği anlamına da gelebilir. Bununla birlikte, hamilelikte tatlı patates aşermek hakkındaki bu teorileri kanıtlayan bilimsel bir kanıt yoktur.

Aşermenizin nedenlerinden bağımsız olarak, bu kök sebzenin çeşitli şekillerde hazırlayarak tadını çıkarabilirsiniz.

Hamilelikte Tatlı Patates Nasıl Tüketilir?

Tatlı patates birçok yönden keyifli tüketilen bir sebze olabilir. Bunlara örnekler:

  • Tatlı patatesleri ince dilimleyin ve tuz ve karabiber içine atın. Sonrasında sağlıklı cips yapmak için fırında pişirin.
  • Tatlı patates kaynatın, biraz baharat ve zeytinyağı ekleyin ve ızgaralayın.
  • Hızlı bir atıştırma yapmak için yeşil salataya yarım haşlanmış tatlı patates parçaları ekleyin.
  • Tatlı patatesleri soyun, pişirin ve tatlı bir yemek yapmak için birkaç damla akçaağaç şurubu ekleyin.

Dengeli olduğu sürece hamilelikte tatlı patates tüketmenin bir zararı yoktur. Ancak emin değilseniz, günlük beslenmenize eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Diğer sebzeler gibi, tatlı patatesler de meyveler, tahıllar ve baklagiller gibi diğer besleyici gıdalarla birlikte tüketilmelidir.

Kaynaklar:

  1. Eating fo ar Healthy Pregnancy; Central District Health Department
  2. Getting Enough Potassium; Michigan Medicine
  3. Folic Acid; Cleveland State University

Paylaşacağınız tatlı patates tarifleriniz var mı? Lütfen aşağıda yer alan yorum bölümünden bizimle paylaşın.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir