Hamilelikte Tatile Çıkılır Mı? Kaçıncı Ayında Tatile Çıkılır?

Hamilelik süreci sağlıklı bir şekilde ilerleyen anne adaylarının tatile çıkmasında bir sakınca yoktur. Ancak hamilelikte tatile çıkarken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu sürece, hamilelikte tatile çıkmak anne adayının doğumdan önce dinlenmesini sağlar ve doğum stresinin azalmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde tatile çıkmak isteyen anne adayları, tatile çıkmadan önce mutlaka doktordan onay almalıdırlar.

Hamileliğin Kaçıncı Ayında Tatile Çıkılır?

Hamileliğin ilk üç ayında (birinci trimester) düşük tehlikesi daha fazladır. Düşük tehlikesinden korunmak için bu dönemde anne adaylarının aşırı yorucu ve zorlayıcı aktivitelerden uzak durmaları gerekir. Bu nedenle, hamileliğin ilk üç ayı içerisinde anne adaylarının tatile çıkması önerilmez.

Ayrıca, hamileliğinin son üçüncü ayında da (üçüncü trimester)  tatile çıkılması tavsiye edilmez. Son üçüncü ayın içinde bulunan anne adayları, uzun süreli yolculuk yapmamalı ve tatil boyunca kendilerini yormaktan kaçınmalıdırlar.

Gebeliğin ilk ve son aylarında düşük ve erken doğum riskinden korunmak için, tatile çıkılması önerilmez. Hamileliğin diğer dönemlerinde ise anne adayları doktorlarından onay alarak tatile çıkabilirler.

Hamileyken Tatil Yapmanın Riskli Olduğu Durumlar Nelerdir?

Anne adayında düşük riski, erken doğum riski, kronik hastalıklar, vajinal kanama, kalp rahatsızlığı, diyabet (şeker hastalığı), çoğul gebelik, hipertansiyon (yüksek tansiyon) veya rahim ağzı yetmezliği bulunuyorsa tatile çıkılması tehlikeli olabilir. Bu nedenle, anne adayları tatile çıkmadan önce, mutlaka doktor kontrolünden geçerek onay almalıdırlar.

Ayrıca, anne adayında şiddetli karın ve kasık ağrısı, baş ağrısı, kanama, ödem ve şişlik, yüksek ateş, ishal, bayılma, aşırı kusma gibi şikâyetler görülmesi durumunda mutlaka tatil bölgesindeki en yakın doktora başvurulmalıdır.

Tatil Yerini Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik döneminde tatil yeri seçimi çok önemlidir. Hamilelik boyunca çok sıcak, soğuk veya yüksek rakımlı tatil bölgeleri tercih edilmemelidir. Anne adayları hamilelik döneminde yorucu aktiviteler gerektiren bir tatil yerine, dinlenmeye vakit ayırabilecekleri bir tatil mekanı tercih etmelidirler. Tatilini yurtdışına çıkarak değerlendirmek isteyen annelerin ise, az gelişmiş ülkelere gitmeleri önerilmez.

Az gelişmiş ülkelerde tıbbi olanaklar yeterli olmayabilir ve olası bir rahatsızlık sonucunda gerekli müdahale yapılamayabilir. Ayrıca, gelişmemiş ülkelerde mikrobik hastalıkların görülme sıklığı daha fazladır.

Anne adayları tatile çıkmadan önce, gidecekleri tatil yerinin tıbbı imkanlarını araştırmalı ve acil bir durumla karşılaşıldığında, o bölgede başvurulabilecek sağlık kuruluşlarını öğrenmelidirler.

Tatilde Mikrobik Hastalıklara Dikkat!

Tatil bölgelerinde en sık görülen sağlık sorunlarında biri de mikrobik hastalıklardır. Mikrobik hastalıklar tüketilen besin maddelerinden, çiğ veya iyi pişmemiş etten ve içme suyundan kolaylıkla bulaşabilir. Anne adayları tatil sürecinde mikrobik hastalıklardan korunmak için açıkta satılan yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca tüketmemeye özen göstermelidirler.

Özellikle az pişmiş veya pişmemiş etlerden uzak durmalı ve temizliğinden emin olmadıkları gıdaları tüketmemelidirler. Ayrıca çeşme veya şebeke suyu içmemeli, yalnızca kapalı ambalajlardaki hazır içme sularını tercih etmelidirler.

Anne adaylarının tatil sürecinde özellikle dikkat etmeleri gereken sağlık sorunu, mikrobik ishaldir. Mikrobik ishal çok kolay bulaşır ve hamilelik döneminde geçirilmesi bebek için tehlikelidir. Hamilelikte görülen ishal, anne adayının aşırı sıvı kaybetmesine neden olarak bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Anne adayının ishal olması durumunda, zaman kaybetmeden mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir