Hamilelikte Süt Tüketimi: Günde Kaç Bardak Süt İçilmeli?

anne sütü saklama koşulları

Hamilelik ile beraber vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarı artar. Fetüsün gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için kalsiyum ihtiyacının karşılanması oldukça önemlidir. Kalsiyum, bebeğin diş ve kemik yapısı ile organlarının oluşumunda önemli bir rol oynar. Süt, kalsiyum açısından zengindir ve bu yüzden hamilelik döneminde yeterli miktarda tüketilmesi gerekir.

Anne adayı gebelik döneminde yeterli kalsiyum almazsa, bebeğin diş ve kemik yapısı için gerekli olan kalsiyum annenin kemiklerinden karşılanır. Bu durum, annede kalsiyum eksikliği görülmesine neden olur ve ilerleyen dönemlerde annede kemik erimesi (osteoporoz) görülme riskini artırır.

Süt, kalsiyumun dışında; A,C,D,K vitaminleri, protein, fosfor, flor ve demir açışından da zengindir. Bu yüzden anne adayının her gün yeterli miktarda süt içmesi, protein ve mineral ihtiyacının karşılanması bakımından da oldukça önemlidir.

Hamilelikte Günde Kaç Bardak Süt İçilmeli?

Hem annenin hem de bebeğin kalsiyum miktarının karşılanması için günlük yeterli miktarda süt içilmesi oldukça önemlidir. Anne adayının alması gereken günlük kalsiyum miktarı 1000 mg’dır. Bir su bardağı inek sütünde ise yaklaşık olarak 250 mg kalsiyum bulunur. Hamilelik döneminde anne adaylarının günlük 3 bardak süt içmesi tavsiye edilir. Günde 3 bardak süt tüketildiğinde anne, yaklaşık 750 mg kalsiyum almış olur. Geriye kalan 250mg’lık kalsiyum ise anne adayının gün içinde tükettiği diğer besinlerden sağlanır. Böylelikle alınması gereken 1000 mg’lık kalsiyum miktarı tamamlanmış olur.

Hamilelikte Süt İçmenin Faydaları

 • Her gün düzenli olarak süt içmek bebeğin sağlıklı gelişimini tamamlamasını sağlar.
 • Anne adayında görülen kalsiyum eksikliği ve kemik erimesi riskini azaltır.
 • Bebeğin diş ve kemik yapısının sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.
 • Süt içen annelerin bebeklerinde alerjiye olan yatkınlık daha azdır.
 • Yapılan araştırmalara göre gebelikte süt içme alışkanlığı olan annelerin bebeklerinde MS (multiplesclerosis) hastalığının görülme riski daha düşüktür.
 • Süt içen annelerde preeklampsi gelişim riskinin yaklaşık 5 kat azaldığı görülmüştür.

Hamilelikte Süt İçememek

Bol miktarda kalsiyum içermesi ve diğer faylarından dolayı süt hamilelikte öncelikli olarak tavsiye edilen besindir. Ancak hamilelik döneminde kalsiyum ve protein ihtiyacının karşılanması için süt içme zorunluluğu yoktur.

Gebelik döneminde süt içemeyen anne adayları, kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için bol miktarda peynir, yoğurt ve ayran tüketebilirler. Aynı zamanda sütlü dondurma da kalsiyum içerdiğinden dolayı tercih edilebilir. Laktoz intoleransı yüzünden süt içemeyen anneler marketlerde satılan laktozsuz sütleri tüketebilirler.

Süt ve süt ürünlerinin dışında içeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunduran diğer besinler ise; baklagiller, yeşillikler, sebze ve meyveler, fındık, badem, ceviz ve balıktır. Ancak kalsiyum ihtiyacını besinlerden sağlayamıyorsanız, doktorunuz gerekli gördüğü takdirde kalsiyum takviyesi önerecektir.

Bazı besinlerde bulunan kalsiyum miktarları şu şekildedir:

 • 100 gram balık 50 mg
 • 100 gram incir 54 mg
 • 1 su bardağı inek sütü 250 mg
 • 1 su bardağı yoğurt 250 mg
 • 1 dilim beyaz peynir 100 mg
 • 1 avuç kuru üzüm 30 mg
 • 1 avuç badem veya fındık 50 mg

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir