Hamilelikte Susam Yenir Mi? Zararlı Mı?

Gebelikte Susam Tüketimi

Bilimsel olarak “Sesamum indicum” olarak adlandırılan susam tohumlarının, 3.500 yıl öncesinden en eski yağlı tohum bitkileri olduğu bilinmektedir. Benne, gingelly veya til gibi farklı isimlerle bilinirler. Susam tohumu bitkisinin türüne bağlı olarak beyaz, siyah, sarı ve kırmızı renklerde mevcuttur. Onları kabuklu (tohum kabuğu hariç) veya kabuksuz (tohum kabuğu ile) alabilirsiniz.

Hamileler susam yiyebilir mi? Gebelik boyunca susam yiyip yiyemeyeceğinizi ve bunların siz ve bebeğiniz üzerindeki etkisini bu makalemizde bulabilirsiniz.

Hamilelikte Susam Yemek Güvenli Midir?

Susam tohumlarının gebelikte düşük yapmaya neden olabileceğine dair yaygın bir yanlış anlama vardır. Amerikalı Tara Gidus kitabında bazı gıdaların bebeğe zarar verebilecek ısıya sahip olduğunu söylüyor. Ayrıca bu iddiayı kanıtlayacak bir bilim olmadığını ve susam tohumlarından kaçınmaya gerek olmadığını belirtiyor. Bu nedenle, hamilelik gıdaları yeteri kadar tüketmek abartmamak önemlidir.

Dünyadaki birçok hamile kadın, olumsuz etkileri olmadan gıdaları tüketiyor ve hamilelik düşüklerini gösteren herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Susam Tohumları: Neler İçerir? Ve Yararları

Kalsiyum: Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji’ne (ACOG) göre, hamile kadınlar için önerilen diyet kalsiyum miktarı günde 1000 mg’dır. Susam tohumları 100 gramda yaklaşık 989 mg kalsiyum içerir.

Demir: Demir gereksinimi hamilelik sırasında iki katına çıkar ve eksikliği anemiye neden olabilir. Referans diyet alımı (RDI) günde 27 mg’dır ve susam tohumlarının 100 gram başına yaklaşık 14.8 mg vermesi muhtemeldir.

Bunların dışında susamın, hamilelikte ihtiyaç duyduğunuz makul miktarlarda sağlığı destekleyen diğer besin maddelerine sahip olduğuna inanılmaktadır.

Susam tohumları kalsiyum, folik asit, demir, magnezyum, potasyum ve antioksidanlar içerir. Bu tohumlar, hepsi fetüsün düzgün gelişimini sağlayacak olan riboflavin, niasin, tiamin ve piridoksin gibi B vitaminleri bakımından zengindir.

Susam tohumları sadece beslenmeye değil aynı zamanda yemeğinize da tat katar. Ancak bu, çok tüketebiceğiniz anlamına gelmez.

Hamilelikte Aşırı Susam Tohumu Tüketmenin Yan Etkileri ve Zararları

Susam tohumları ile ilişkili birkaç risk şöyle olabilir:

Hamileliğinizin hala hassas olduğu ilk üç aylık dönemde susam tohumlarını aşırı yemeyin. Susam yedikten sonra herhangi bir leke görürseniz, doktorunuza danışın.

Susam da dahil olmak üzere tohumlar ABD’de bilinen yaygın gıda alerjenleri arasında yer aldığından tohumlara karşı alerjiniz varsa onlardan kaçının.

Hala tüketmeden önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Unutmayın, yeterli miktar tüketim önemlidir.

Umarız bu yazı hamilelikte susam yemek yemeyle ilgili şüphelerinizi gidermenize yardımcı olmuştur. Herhangi bir gıda maddesi ile ilgili herhangi bir yanlış anlama, aklınızda soru işaretleri veya daha fazla şüpheniz varsa doktorunuza danışmayı unutmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir