Hamilelikte Sürekli Acıkma Hissi Normal Mi? Ne Yapmalı?

Hamileyken sürekli olan açlık hissini nasıl bastırabilirim? Hamilelikte acıkma hissini bastırmak için ne yapmalı? Hamilelikte sık acıkma ne zaman başlar? Gebelikte mide kazınması nasıl geçer? Hamilelikte doymamak normal mi?

Hamileler Neden Çok Acıkır?

Sabah uyandıktan sonra çok aç hissetmek olağandışı değildir. Gecenin ortasında aç uyanmak veya yemek yedikten birkaç saat sonra aç hissetmek de hamileyken alışılmadık bir durum değildir.

Hamile olan kadınlar, vücutları değiştikçe günün garip saatlerinde açlık hissi ve aşerme yaşayabilirler. Bu yazıda, neden bu açlık krizlerine sahip olabileceğinizi ve nasıl başa çıkacağınızı açıklıyoruz.

Açlık Krizi Nedir?

Açlık krizi veya açlık ağrısı, karnınız boş olduğunda rahatsız edici, kemiren bir histir. Açlık krizleri aç karnına doğal reaksiyonlardır ve yemek yeme arzusu eşlik eder. Bunları dehidrasyon, uykusuzluk veya belirli yiyecekleri yemek durumunda da yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Sık Sık Acıkmak Normal Mi?

Hamileyken açlık hissedebilir veya iştahınız artar. İlk üç aylık dönemde, açlık krizleri, sık sık kusma eğiliminde olduğunuz ve mideniz sık sık boşaldığı için sabah hastalığından kaynaklanabilir. Bazı kadınlar mide bulantısı nedeniyle iştahlarını kaybeder ve özellikle ilk üç aylık dönemde yemek yeme veya aç hissetme arzusunu kaybedebilir.

İkinci trimesterden, büyüyen fetüsünüzün vücudun beslenme ihtiyacını artırabilecek ve sık sık aç hissetmenizi sağlayacak ekstra besinlere ihtiyacı olacaktır. Ayrıca, ikinci ve üçüncü trimesterde fetal büyüme ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yaklaşık 200 ila 400 ekstra kaloriye ihtiyacınız vardır.

Hamilelikte Açlık Krizleri İle Başa Çıkmak

Kilo alımına yol açabileceğinden, aç olduğunuzda aşırı yemek yemeyin veya aşırıya kaçmayın. Doğru yiyerek ve açlık krizlerini yöneterek bundan kaçınabilirsiniz. Aşağıda, işe yaradığına inanılan bazı genel önlemler listelenmiştir ve çoğu insan bunlara güvenmektedir.

Daha besleyici olmaları ve daha az şeker ve doymuş yağlarla ev yapımı çorbaları ve salataları ekleyin. Ev yapımı sebze çorbalar ve meyve salataları tüketilebilir. Sağlıklı salata sosu için elma sirkesi veya sızma zeytinyağı seçin.

Bol su için. Sadece açlığınızı bastırmakla kalmaz, aynı zamanda gün boyunca sizi doyurur. Bol su için ve fazla şeker ve kalori içeren içeceklerden kaçının.

Gündüz yemekler için tam tahıllı ekmek veya esmer pirinç içeren sağlıklı bir beslenme planı oluşturun. Lif bakımından zengin gıda ürünleri hazımsızlığı önleyebilir ve kabızlığı yönetmeye yardımcı olabilir. Lif bakımından zengin besinler de tok tutar ve açlık hissini azaltabilir. Gece yarısı atıştırmalıkları için aşeriyorsanız, sindirimi kolay yiyecekleri seçin. Bitkisel çay, fıstık ezmeli tost veya sütlü bir kase mısır gevreği deneyin.

Sabah erkenden kuru meyve yemek sabah erkenden yemek, bulantı ve açlık hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

İşe gitmek zorunda kalırsanız veya evden uzaktaysanız smothie, bisküvi veya meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar taşıyın. Bu, sağlıksız olabilecek yiyecekleri satın almanızı engeller.

Yağları atlamayın, ancak açlık krizlerini doyurmak için doğru türleri seçin. Cips gibi paketlenmiş gıdalarda bulunan doymuş ve hidrojene yağlardan kaçının. Omega-3 gibi tekli doymamış ve çoklu doymamış yağları beslenmenize dahil edebilirsiniz. İyi seçenekler arasında zeytin, avokado, somon, sardalya, ayçiçek yağı, soya yağı ve keten tohumu yağı bulunur.

Yer fıstığı gibi doymamış yağlar açısından zengin yiyecekleri tüketmek sizi uzun süre tok tutabilir.

Yavaş yiyin ve daha uzun çiğneyin. Yemek yedikten sonra beyninizin dolması 20 dakika kadar sürebilir. Bu nedenle, aşırı yeme eğilimi gösterebilir ve daha sonra kendinizi tok hissedebilirsiniz.

Sık sık yiyin ve üç büyük yemek yerine birkaç küçük öğün yemek için bölün. Dolu bir tabak görünümü, sizden daha aç hissetmenizi sağlayabilir ve daha fazla yemenize neden olabilir. Hile olarak, yiyecekleri küçük tabaklarda servis edin.

Hamilelik döneminde uygun uyku şarttır. Ancak açlık uykunuzu rahatsız ediyorsa ve sizi gecenin ortasında uyandırıyorsa, uykuyu düzenlemeye yardımcı olan triptofan açısından zengin yiyecekler yiyin. Bu gıdalar vücuttaki serotonin ve melatonin seviyelerini uyarır, böylece uyku-uyanıklık döngünüzü düzenler. Muz, badem, yağsız süt, tam buğday ekmeği ve yulaf ezmesi, hamileyken alabileceğiniz bu yiyeceklere örnektir. Triptofan açısından zengin yiyecekler yemeden önce doktorunuza danışın.

İlk üç aylık dönemde gerekli kiloyu almadıysanız veya sabah bulantısı nedeniyle kilo verdiyseniz, vücudunuz yiyecekleri aşermeye başlayabilir. Hamilelik kilonuzu kontrol edin

Hamileyken açlık krizleri nadiren tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilir. Çünkü vücudun size beslenmeye ihtiyacınız olduğunu söylemenin yolu olabilirler. Bir şey yediğinizde açlık gidecek ve üçüncü üç aylık dönemin sonuna yaklaştığınızda garip açlık krizleri azalabilir.

Hamileliğiniz sırasında açlık krizleri ile nasıl başa çıktınız? Aşağıdaki yorum bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Kaynaklar:

  1. Hyperemesis gravidarum; NIH (2018)
  2. Effect Of Obesity On Pregnancy; University of Utah

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir