Hamilelikte Sürekli Acıkma Hissi Neden Olur? Nasıl Bastırılır?

Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde misiniz? Gece yarısı ya da yemek yedikten kısa bir süre sonra aşırı açlık mı hissediyorsunuz? Bu sorulara yanıtınız evet ise, gebelikte açlık hissi hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hamile bayanlar, genellikle hamileliklerinin 2.trimester döneminde aşırı yeme isteği yaşarlar. Yoğun açlık hissi, alt karın bölgesinde ortaya çıkar. Mide iç astarı sizi rahatsız etmektedir ve yeme isteğinizi arttırmaktadır. Eğer sık sık açlık hissi yaşıyorsanız; öğün atlamamaya ve midenizi boş tutmaya özen gösterin. Düzenli aralıklarla, küçük öğünler şeklinde beslenin. Sağlıklı ve besleyici gıdalar ile beslenerek, hamilelikte açlık hissi ile başa çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

Hamilelikte Açlık Hissinin Nedenleri

Erken gebelikte yoğun açlık hissinin birçok nedeni vardır ve bu nedenlerden bazıları şunlardır:

1. Bebeğin Büyümesi:

Eğer gebeliğin ikinci veya üçüncü trimester dönemindeyseniz, bebeğiniz hızla büyümesine devam etmektedir. Bebeğinizin gelişimi için vücudunuz yeterli miktarda gıdaya ihtiyaç duyar. Eğer yeteri miktarda kalori almıyorsanız, aşırı açlık hissinden muzdarip olabilirsiniz ve bu durum fetal büyüme için zararlı olabilir.

2. Çok Fazla Sıvı Tüketmek:

Sıvılar, gebelikte gereklidir. Ancak, fazla su içmek yoğun açlık hissine neden olabilir. Kısacası, aşırıya kaçmadan sıvı almaya özen göstermelisiniz.

3. Baharatlı Yiyecekler:

Hamile kadınlar baharatlı besinleri çok fazla tüketmekten kaçınmalılar. Baharatlar mide astarını tahriş edebilir ve yoğun fiziksel ağrıya yol açabilir.

4. Gıdaları Düzgün Çiğnememek:

Gıdaları yutmadan önce iyice çiğnemek çok önemlidir. Eğer gıdaları düzgün çiğneyerek yerseniz, hazımsızlık sorunu ortadan kalkar ve kendinizi tok hissedersiniz.

Bakınız: Hamilelikte Sürekli Acıkma Hissi Normal Mi?

Hamilelikte Açlık Hissini Bastırmanın Yolları

Gebelikte açlık hissi ile başa çıkmanın basit ve güvenilir yollarından bazıları şunlardır:

a) Sık Sık Yemek:

Düzenli aralıklarla gıdaları az miktarda tüketmeye çalışın. Eğer midenizi boş tutarsanız, mide hattı tahriş olabilir ve yoğun açlık hissi yaşarsınız. Çoğu diyetisyen, hamile bayanlara her 2-3 saat arayla yemek yemelerini önermektedir.

b) Çantanızda Atıştırmalık Taşıyın:

Hamileyseniz ve çalışmanız gerekiyorsa, iş yerinize giderken veya dışarı çıkarken çantanızda atıştırmalık yiyecekler bulundurun. Kuru meyve ve bisküvi gibi hazır yiyecekler olabilir. Açlık hissettiğinizde, bu aperatifler açlık hissini bastıracaktır.

c) Sıvı Alın:

Hamileyken vücudun sulu kalması çok önemlidir. Dehidrasyon çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Vücudunuzun susuz kalmasını önlemek için yeterli miktarda su için.

d) Akıllı Bir Beslenme Planı Yapın:

Gündüz öğünlerinizde tam tahıllı ekmek ya da esmer pirinç gibi lifli gıdalara yer verin. Lif açısından zengin olan besinler, hazımsızlık ve kabızlığa iyi gelir. Dahası, lif zengini gıdalar midenizi doldurur ve uzun süre sizi tok tutar. Açlık hissini yatıştırır. Eğer gece yarısı canınız atıştırmalık yiyecekler isterse, sindirimi kolay yiyecekler seçmeye özen gösterin.

Gebelik belirtilerinden biri olan açlık hissi ile başa çıkmak için sağlıklı bir beslenme programı oluşturun ve sizi tok tutan, besleyici gıdalar tüketin.

Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi görüş ve tavsiyelerinizi okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir