Hamilelikte Squat Yapmanın 8 Faydası

Hamileyken sağlıklı ve formda kalmanıza yardımcı olacak güvenli egzersizleri araştırıyor olabilirsiniz. Eğer daha önce squat veya diğer çömelme egzersizleri yaptıysanız, hamilelikte de güvenli olup olmadıklarını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamile kaldıktan sonra, doktorunuz egzersiz yapmanızın güvenli olduğunu belirttiği takdirde, hafif egzersizler yapmanız faydalıdır. Hamilelikte egzersiz yapmak hem formda kalmanıza, hem de rahat bir doğum için kendinizi hazırlamanıza yardımcı olacaktır.,

Squat; yani çömelme egzersizlerinin hamile kadınlar için faydaları aşağıda listelenmiştir.

  • Hamileliğiniz ilerledikçe, karnınız da büyümeye başlar. Bu süre zarfında, bazı sağlık sorunları nedeniyle fitness yapma konusunda endişeleriniz olabilir. Squat egzersizleri ise, genel formunuzu korumaya ve rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olacaktır.
  • Gebelikte squat yapmak, sırtın alt kısmının gerilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda, sırtın alt bölgesindeki ağrı ve baskı hissini hafifletebilir.
  • Hamileliğiniz ilerledikçe, vücudunuzun ağırlık merkezinde kayma olur. Bu nedenle vücut dengesi değişir. Squat gibi düzenli olarak çömelme egzersizleri yapmak ise, vücudunuzun dengesini korumanıza yardımcı olacaktır.
  • Kabızlık, gebe kadınlarda çok yaygın bir şikayettir. Gebelikte squat hareketlerini yapmak, şişkinliğin giderilmesine yardımcı olabilir. Sindirim sistemi ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye, kabızlığı önlemeye yardımcı olur.
  • Pelvik bölgesinde baskı hissedebilirsiniz. Bu hamile kadınlar arasında yaygın bir şikayettir. Squat hareketleri, kasık bölgesindeki basıncın azalmasına yardımcı olabilir. Özellikle pelvik basıncının en yoğun olduğu 3.trimesterde çok yararlı olabilir.
  • Squat, aynı zamanda en doğal doğum pozisyonlarından biridir. Doğum kanalını genişletmeye yardımcı olur.
  • Eğer gebeyken squat hareketleri uygularsanız, pelvik kaslarının güçlenmesine ve normal doğumu kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Doktorunuzun görüşünü aldıktan sonra, herhangi bir sakıncası yoksa hamilelikte squat egzersizlerini deneyebilirsiniz. Bir uzmanla birlikte bu egzersizleri yapmak daha güvenli olacaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.