Hamilelikte Soya Fasulyesi Yenir Mi? Zararlı Mı?

Hamile misiniz? Tebrikler !! Evet, bu gerçekten mutlu olmanın zamanıdır, ancak mutluluğun yanı sıra içinizde gelişen küçük hayatın doğru beslenmesini sağlamak için ekstra özen göstermelisiniz. Fetüsün üzerinde olumsuz etkisi olan maddeleri almaktan en aza indirmeli ve gerekirse tamamen kaçınmalısınız.

Soya fasulyesi genellikle günlük bol miktarda yiyeceğe sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilir. Hamilelikte aldığınız tüm yiyeceklerin etkilerini göz önünde bulundurmalısınız.

Hamilelikte Soya Fasulyesi Tüketimi Tartışması

Soya fasulyesinde bulunan bazı maddeler, hamilelikte tüketilmesi gerekip gerekmediği konusunda sağlık uzmanları arasında endişelere yol açmıştır. Araştırma bulguları, hamileyken soya fasulyesinin güvenli olup olmadığını merak etmenizi sağlayabilir. İşte artıları ve eksileri ele alalım.

Hamilelikte Soya Fasulyesi Yemenin Zararları

İlk olarak, hamilelikte soya fasulyesi tüketiminin zararlı etkilerini görelim:

1. Üreme Sorunları:

İçinizde gelişen fetüs, hamileliğin belirli aşamalarında östrojene duyarlı hale gelir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma çalışmaları, soyadaki izoflavonlardan ve fitoöstrojenlerden östrojenik maddelere maruz kalma ile ilişkili riskler göstermiştir.

Gebelikte fitoöstrojene maruz kalma, üremede uzun vadeli komplikasyonlara neden olur. Araştırma bulguları Ocak 2004 sayısında Experimental Biology and Medicine dergisinde yayınlandı.

2. Meme Kanseri Riski:

Eylül 2009’da “Oncology Reports” dergisinde yayınlanan raporlara göre östrojen seviyelerindeki artışın meme kanseri olasılığını artırdığı tespit edildi. Araştırma çalışmaları şu sonuca vardıı:

Araştırma çalışmaları, soya fasulyesi alımının meme kanseri riskini artırdığını gösteriyor.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, meme tümörü riskinin arttığını göstermiştir.

3. Fitoöstrojen Endişesi:

Bir fetüs, hamilelik sırasında artan hormon seviyelerine karşı son derece hassastır. Hamilelikte soya fasulyesi alımına ilişkin endişeler, fitoöstrojenler gibi maddelerle artar.

Maddeler östrojen hormonunu taklit etme eğilimindedir.

Fitoöstrojenler, östrojene benzer bir yapıya sahiptir ve vücudun farklı bölgelerindeki östrojen reseptör bölgelerine bağlanma eğilimindedirler.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’ne göre, vücuttaki östrojen etkilerini azaltma veya artırma eğilimindedir.

Bakınız: Hamilelikte Soya Sütü İçilir Mi?

Soya Fasulyesine Dair Bilimsel Araştırmalar

Düşünülmesi Gereken Hayati Konular:

Deneysel Biyoloji ve Tıp çalışmasında, araştırmacılar dişi kobay fareler üzerinde deneyler yaptılar ve şunları buldular:

  • İzoflavon seviyeleri, insanların beslenmeleri yoluyla maruz kaldıklarına benzer bulundu.
  • Hayvanlardan elde edilen sonuçlar tam olarak insanlara tercüme edilmez.
  • Ne yediğiniz konusunda endişeleriniz olduğunda, doğum uzmanınıza danışmalısınız.
  • Araştırma bulguları, bebeklerin geç gebelik döneminde östrojen seviyelerindeki artışlara duyarlı olduklarını göstermektedir.
  • Bu nedenle, hamileliğiniz boyunca soya fasulyesi veya soya ürünlerinden kaçınmanız gerekmeyebilir.

Soya fasulyesi sağlıklı bir besin olsa da, hamileliğinizde sık sık “sağlıklı” yiyeceklerden bazılarını almaktan kaçınmanız istenebilir. American Journal of Obstetrics and Gynecology tarafından yapılan araştırmalara göre büyük miktarlarda soya fasulyesi tüketiminin fetal gelişimi etkilediği ve kanser riskini artırdığı tespit edildi. Ancak çalışma sadece 7 kadın üzerinde yapıldı.

Soya Fasulyesi: Önemli Bir Protein Kaynağı

Soya, farklı bitki ürünleri arasında en yüksek içerik olan proteinin yaklaşık %40’ını içerir.

  • Hayvansal protein esansiyel amino asitler içerdiğinden ve bakliyat proteininden yoksun olduğundan, soya hayvansal proteinlerin yerine kullanılır.
  • Soya fasulyesi, soya sütü, soya unu, soya peyniri gibi süzme peynir ve miso ve tempeh gibi fermente ürünler gibi farklı soya ürünlerine işlenir.
  • Hem sizin hem de gelişmekte olan doğmamış bebeğinizin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için hamilelikte protein ihtiyacı artar.
  • Soya gıdaları artan protein ihtiyacınıza akıllıca katkıda bulunur. Bu nedenle, hamilelikte soya ürünlerinin dahil edilmesi iyi bir seçim olabilir.

Sorularınıza cevaplar ve tıbbi teşhis için sağlık uzmanınıza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Umarız hamileyken soya fasulyesi tüketimi yazımızı beğenmişsinizdir. Aşağıdaki yorum bölümünde sağlıklı bir hamilelik sağlamak için bize ne yaptığınızı söyleyin.

Kaynaklar:

  1. Benefits of Soybean, medindia

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir