Hamilelikte Sosisli Sandviç (Hot Dog) Yenir Mi? Zararlı Mı?

Gebelikte Sosisli Sandviç Tüketimi

Doktorlar hamilelik sırasında işlenmiş veya yemeye hazır yiyecekler yeme konusunda dikkat etmenizi isteyebilir. Bazıları sizden bu yiyeceklerden tamamen kaçınmanızı isteyebilir. Kaçınılması zor olan işlenmiş veya fast foodlardan biri sosisli sandviç, herkesin dokuz ay boyunca uzak tutamayacağı bir yiyecektir.

Sosisli veya hot dog olarak da adlandırılan sosisli sandviç belki de en sevilen mangalda yiyeceklerdir. Ama hamileyken sosisli sandviç yemek güveni mi? Hamileler sosisli sandviç yiyebilir mi? Öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Hamilelikte sosisli sandviç yemeyi ya da yememeyi tartışmadan önce, sosisli sandviçi olduğu kadar popüler hale getiren bileşenlerden bahsediyoruz.

Sosisli sandviç malzemeleri:

Sosisli sandviçler, kısmen dilimlenmiş ekmek arasında pişmiş sosis içeren ızgara veya buharda pişirilmiş atıştırmalıklardır. Sosisli sandviçteki yaygın malzemeler arasında:

 • Ekmek
 • İşlenmiş et (tavuk, dana eti, hindi)
 • Tuz, karabiber, sarımsak ve kırmızı biber dahil aroma maddeleri
 • Domates sosu, hardal sosu, peynir, mayonez, lahana salatası ve karamelize soğan gibi garnitürler
 • Sodyum nitrit veya sodyum eritratbat gibi koruyucular

Yukarıdaki bileşenlerin hiçbiri hijyenik standartlarda uygun şekilde pişirildiği sürece fetüse zarar vermez.

Hamileler Sosisli Sandviç Yiyebilir Mi?

Evet, sosisli sandviçler uygun şekilde pişirilir ve zaman zaman yenirse yemek güvenlidir. 74°C sıcaklığın üzerinde pişirme, et ve süt ürünlerini barındırabilecek zararlı bakterileri öldürmek için gereklidir.

Az pişmiş veya şarküteri tipi etli sosisler, yumuşak peynirler ve pastörize edilmemiş sütten yapılmış süt ürünleri, listeria bakterilerini barındırdıkları için tüketim için güvenli değildir.

Bakınız: Hamilelikte Sosis Yenir Mi?

Hamilelikte Sosisli Sandviç Yemek Zararlı Mı?

Sosisli sandviç gibi önceden pişirilmiş yiyecekler ile ilgili sorun, yeterince pişirilip pişirilmediğini asla bilememenizdir. Bu, bakteriyel kontaminasyondan koruyucu kullanıma kadar birçok riske yol açabilir.

1. Bakteriyel kontaminasyon:

Listeria monocytogenes gibi bazı bakteriler şarküteri etlerinde, isli etlerde ve yumuşak peynirlerde bulunur. Bakteriler, hamileyken daha eğilimli olacağınız gastrointestinal sorunlara ve grip benzeri semptomlara neden olmaktan sorumludur. Bu, erken doğum, düşük ve ölü doğum riskini artırabilir.

2. Sodyum nitrat komplikasyonları:

Raf ömrünü uzatmak ve sosisli sandviçlerin rengini arttırmak için kullanılan gıda koruyucuları, pankreas kanseri ve kan damarı hasarı riskini artıran sodyum nitratlar ve sodyum nitritler içerir. Sodyum ayrıca yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları riskini arttırır.

3. Gıda alerjileri ve duyarlılıkları:

Bazı hamile kadınlar sosisli sandviçlerde baharat ve peynir gibi belirli maddelere duyarlılık gösterebilir. Gıda duyarlılıkları, gaz ve şişkinliğe neden olan alerjik reaksiyonlara yol açacaktır.

Bir sosisli sandviç yemek zaman zaman iyidir, ancak çok sık yenmemelidir. Şüpheleriniz varsa, doğumdan sonraya kadar yemekten kaçının. Aksi takdirde, güvende kalmak için bu önlemleri uygulayın.

Hamilelikte Sosisli Yerken Bunlara Dikkat Edin!

Hamilelikte sosisli sandviç yerken dikkat edilmesi gereken önlemler nelerdir?

Hamileyken sosisli sandviç yemeden önce hatırlamanız gereken birkaç şey var. Bunlara örnekler:

 • Tek bir normal, 15 cm sosisli sandviç, neredeyse 140 kalori, 2.5 gr yağ, 28 gr karbonhidrat, 4 gr protein ve 270 mg’dan az sodyum içerdiği bilinmektedir. Aşırı tüketilmesi ile birlikte fazla kalori, sağlıksız kilo alımı ile sonuçlanabilir.
 • Sosisli sandviçler 74 °C’ye kadar pişene kadar veya sıcak servis edilmedikçe yemeyin.
 • Ekmek karbonhidrat içerir, şeker seviyelerini arttırır ve gestasyonel diyabet problemlerini ağırlaştırır.
 • Sokaklarda veya hijyenik olmayan kafelerde sosisli sandviç yemekten kaçının. Kontaminasyon riski taşıdığı bilinmektedir.
 • Sosisli sandviç hazırlanmadan önce çalışma yüzeylerini sabun ve ılık su ile yıkayın.
 • Ayrıca, sosisli ve diğer etleri hazırlamadan önce ellerinizi yıkayın.
 • Buzdolabını temiz tutun ve gıda kontaminasyonunu önlemek için sıcaklığı 4.5 °C veya altına ayarlayın.

Sosisli Sandviçin Alternatifleri Nelerdir?

Sosisli sandviçlerde bulunan bakteri ve sodyum nitritlerle ilişkili risklerden kaçınmak için sağlıklı alternatiflere geçmeyi düşünmelisiniz.

Soya, sebze ve tahıl yerine kullanılan etsiz sosisli sandviçler iyi seçeneklerdir. Vejetaryen dostu, yağ oranı düşüktür ve en az bakteri istilası riski taşırlar.

Hamileyken Mikrodalgadan Sosisli Sandviç Yemek Güvenli Mi?

Evet, mikrodalgada pişirilmiş sosisleri yemek güvenlidir. Bunları 74 °C sıcaklıkta pişirmeniz veya yeniden ısıtmanız gerekir.

Hamilelikte Listeria Önlemek İçin Sosisli Sandviç Nasıl Pişirilir?

Listeria monocytogenes veya diğer bakterileri yok etmek için sosisli sandviçleri yüksek sıcaklıkta (71 °C üzerinde) pişirin. Uygun şekilde ısıtılmazsa, bakteriler gelişmeye devam edecektir. Izgara, kaynatma veya mikrodalga fırın olsun, sosisli sandviçin sıcak buharda olduğundan emin olun. Sosisli sandviçlerin soğumasına izin vermeyin, bu da daha fazla kontaminasyon riskini artırır.

Hamilelikte yediğiniz gıdalar konusunda dikkatli olmak çok önemlidir. Önlemlerle uygun şekilde pişirildiğinde sosisli sandviçlerden kaçınmak için hiçbir neden yoktur. Riskleri en aza indirmek için beslenme planınıza sağlıklı varyasyonlar eklemeye çalışın. Her durumda, beslenmenize yeni yiyecekler eklemeden önce doktorunuza danışın.

Kaynaklar:

 1. Food Safety for Pregnant Women; FoodSafety.gov (2018)
 2. Hot Dogs and Food Safety; USDA (2010)
 3. Cooking Safely in the Microwave Oven; USDA (2013)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir