Hamilelikte Sosis Yenir Mi? Zararlı Mı?

Hamilelikte canınız sosis yemek istediğiniz hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı için güvenli olup olmadığı konusunda aklınızda pek çok soru işareti oluşabilir. Daha önce sosis tüketim ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamış olabilirsiniz. Ancak hamilelikte de herhangi bir sorun yaşamayacağınız anlamına gelmez. Hamileyken sosis yemek güvenli mi? Yoksa sosis içinde saklanan bakterilerin siz ve bebeğiniz üzerinde kötü bir etkisi olur mu? Bu yazımızda, hamilelikte sosis tüketimine dair bazı tavsiyeler vereceğiz.

Hamilelikte Sosis Yemek Güvenli Midir?

Sosis, tamamen pişirilir ve sıcak yenilirse gebelikte sosis yemek güvenlidir. Tabi, sağlıklı koşullarda hazırlanmış olması da önemlidir. İçinde artık pembe kalmayıncaya ve içindeki su kuruyana kadar eti pişirmelisiniz. Bununla birlikte, tüm bu önlemlerle, beslenmenize sosis eklemeyi planlamadan önce doktorunuza danışın.

Hamilelikte Sosis Yemenin Zararları ve Yan Etkileri

Ev yapımı sosisin tüketilmesinin güvenli olduğundan emin olsanız da, hazır bir ürünün gıda kaynaklı hastalıklardan arınmış olduğu garantisi yoktur. Sosis, gebelikte sizi birden fazla şekilde olumsuz etkileyebilir:

1. Yüksek yağ ve tuz (sodyum) içeriği

Sosis tüketimi, kalorisi yüksek yiyecekler aşırı kilo alımına yol açabilir. Bu da hamilelikte ve sonrasında sorun yaratabilir. Bu nedenle, sosis türü ve miktarı hamilelikte dikkatli bir şekilde seçilmelidir.

İki sosis, günlük 6g sodyum gereksiniminizin %50’sini karşılayabilir. Sosis, beslenmenize üçüncü büyük tuz katkısıdır. ABD’de yapılan bir araştırma, birçok sosisin “gizli ve gereksiz tuz” ile dolu olduğunu göstermiştir. Sosisteki sodyum içeriği 100mg ila yaklaşık 2g arasında değişebilir.

Yüksek sodyum seviyeleri fetal böbrek gelişimini etkileyebilir ve annenin sağlığını da etkileyebilir.

2. Listeria

Listeria monocytogenes, listeriosis hastalığına yol açabilen bir bakteridir. Listeriosis düşük, ağır hastalık, prematüre bebekler veya yenidoğanın ölümüyle sonuçlanabilir. Fermente veya kuru sosisler listeria riski taşırlar.

3. Toksoplazmoz ve diğer bakteriler

Toksoplazmoz hamile kadınlarda çok nadirdir, ancak tehlikeli olabilir. Bebekte beyin hasarı veya körlüğe, erken doğum, sarılık ve yenidoğanda psikolojik gelişim sorunlarına yol açar. Toksoplazmoza çiğ ve pişmemiş ette bulunan Toksoplasma gondii neden olur.

Kötü pişirilmiş sosisler, salmonella ve E.coli gibi diğer bakterilerin taşıyıcıları olabilir. Salmonella ishal, kusma, ateş, dehidrasyon ve karın kramplarına neden olur. E.coli diğerleri arasında anemi ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar.

4. Mide ekşimesi

Sosislere eklenen yüksek miktarda baharat, özellikle üçüncü trimesterde uterus büyüyen bebeğinize uyacak şekilde genişlediğinde ve karnınıza baskıladığından mide ekşimesine neden olabilir. Genleşme, asidi yemek borusuna geri iter. Bu bebeğe zararlı değildir, ancak asitlik sizi rahatsız edecektir.

Sosis yedikten sonra bir bardak süt içmek bu tahrişi önleyebilir.

Sosis Yemenin Faydaları Nelerdir?

Sosis gibi işlenmiş etlerin sağlık açısından herhangi bir yararı olur mu? Evet ve işte birkaç tanesinden bahsedeceğiz. Bununla birlikte, bu faydalar için sadece sosis tüketmeniz gerekmez. Çünkü bunları diğer sağlıklı gıdalardan da alabilirsiniz.

 • Sosis, dokuz amino asidin tamamını içerir ve kas gücünüzü korumak için gerekli proteinler bakımından zengindir.
 • Hemoglobin yapmak ve vücut yağlarını ve proteinlerini metabolize etmek için gerekli olan B-12 vitamini bakımından zengindirler.
 • Hamile bir kadın için hemoglobin seviyelerini korumak ve anemiyi önlemek amacıyla demir gereklidir.

Dikkate alınması gereken önemli bir nokta, bu faydaların sosislerden daha sağlıklı gıdalarda da mevcut olmasıdır. Bu sebeple sosis yerine daha sağlıklı gıdalar tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte Sosis Yerken Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önlem

Hamilelikte gıdalara aşermek sebebi ile bazen sağlıksız gıdalar da canınız isteyebilir. Suçluluk duygusu olmadan sosis yemek için birkaç ipucu:

 1. Sosis pişirdikten sonra hala sıcakken soğumadan yiyin. Dışarıda yiyorsanız, satıcıdan sizin için yeniden ısıtmasını isteyin.
 2. Az pişmiş sosis yemeyin.
 3. İçindeki su buharlaşana kadar pişirin.
 4. Önceden pişirilmiş sosis satın alsanız bile, yemeden önce tekrar ısıtın.
 5. Çiğ eti pişmiş gıdalardan uzak tutun ve pişmemiş etten elde edilen suların diğer yiyeceklere damlamadığından emin olun.
 6. Hem pişmemiş hem de yemeye hazır sosislerin etiketlerini kontrol edin.
 7. Düşük sodyum ve baharat seviyelerine sahip olanları seçin.

Sosis içerisinde yer alan baharatlar mide ekşimesine yol açabilir.  Zaman zaman yemek sağlık sorunlarına neden olmaz. Evde yapılmış sosis sağlıklı bir alternatif olabilir.

Sosis, genellikle hamilelikte aşermeyi bastırmak için yenen bir şeydir. Ancak sağlık yararları için değildir. Klasik sosis içeriklerine sağlıklı alternatifler seçin.

Kaynaklar:

 1. Children’s Section: Iron Content of Foods; NHS
 2. How to store food and leftovers; NHS
 3. Sausages and Food Safety; USDA
 4. Sausage Survey; Action on Salt
 5. Foods to avoid in pregnancy; NHS

Gebelikte sosis yediniz mi? Aşağıda yer alan yorum bölümünden kendi deneyimlerinizi ve tariflerinizi paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir