Hamilelikte Solunum Sıkıntısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelikte vücutta birçok değişiklik olur ve bu değişiklikler nedeniyle bazı şikayetler ortaya çıkabilir. Bu şikayetler genellikle sabah bulantısı, vücudun çeşitli yerlerinde ağrı ve kramplar, mide bulantısı ve kusma, nefes darlığı gibi solunum sıkıntılarıdır. Bu bahsettiğimiz sorunların pek çoğu gebeliğin son aşamasına kadar devam ederken, ilk 3 aylık trimester döneminde soluk alma güçlüğü ve nefes nefese kalma gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Soluk Alma Güçlüğü Nedenleri

Aşağıda yer alan nedenleri bilmek bu şikayetle başa çıkabilmek için oldukça önemlidir.

 1. Hamilelikte progesteron hormonunun yüksek üretimi nedeniyle nefes alma güçlüğü olabilir. Yani, nefes alma sırasında ciğerleriniz daha fazla çaba sarf ediyor olacaktır.
 2. Vücudunuzdaki oksijen artık bebeğiniz için de kullanıldığından oksijen kullanımındaki değişim solunum sıkıntılarına yol açar. Vücut daha fazla oksijen absorbe etmek ister ve nefes verirken karbondioksite daha duyarlıdır.
 3. Karnınızdaki büyümeden dolayı diyafram ve göğüs kafesi üzerinde baskı vardır. Rahim bebeğe yer açmak için esner ve diyaframın altındaki kasları iter. Hamileliğiniz ilerledikçe, daha sık nefes nefese kalabilirsiniz.

Bazı kadınlar aşağıda yer alan nedenlerden dolayı da diğer hamilelerden daha fazla nefes nefese kalabilirler ve solunum sıkıntısı yaşayabilirler.

 • Hamilelikte aşırı kilo almak
 • İkiz ya da üçüz taşıyor olmak
 • Bebek rahim içinde yüksekte konumlanmışsa
 • Astım, kronik sinüzit ve tıkanıklık
 • Kanda demir eksikliği olması da nedenler arasındadır. Anemi olan hamilelerde anne ve bebeğin oksijen ihtiyacı artar.

Hamilelikte Soluk Alma Güçlüğü Nasıl Geçer?

Hamilelikte nefes alma sorunu ile başa çıkmak için neler yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızın devamında yer alan ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Nefes nefese olma hissi hamileliğin ilerleyen günlerinde yavaş yavaş azalır. Bunun da nedeni bebeğinizin pelvise doğru aşağı hareket etmesidir. Eğer ilk hamileliğiniz ise, bu durum 36 hafta boyunca olacaktır. Daha önce doğum yaptıysanız, bebeğiniz aşağı 38.haftaya kadar kayacaktır.

Hamilelikte solunum sıkıntılarını azaltmanın yolları şunlardır:

 • Vücudunuzun sulu kalmasına dikkat edin ve bu yüzden de bol su için. Baharatlı yiyecekler ve diüretik içeceklerden kaçının.
 • Anemi hastalığını önlemek için demir açısından zengin bir beslenme programı oluşturun. Ispanak ve badem tüketin.
 • Rahat ve bol kıyafetler giymeyi tercih edin. Dar kıyafetler vücut üzerinde daha fazla baskı oluşturur ve solunum sıkıntısına sebebiyet verebilir.
 • Kendinizi serin tutun. Terleme daha fazla oksijen gerektirir ve bu nedenle nefes nefese kalabilirsiniz.
 • Hafif egzersizler daha fazla oksijen almak için ideal yöntemlerden biridir. Stresten de uzak durmaya çalışın.
 • Doğum öncesi yoga ve nefes egzersizleri son derece yararlıdır.

Duruş Şekli Ve Nefes Darlığı

Doğru duruş da nefes darlığı ve diğer solunum sıkıntılarına iyi gelecektir. Bu yüzden dik durmaya özen gösterin ve sırtınızı dik tutun. Karnınızı içinize çekmeye çalışmayın. Bu şekilde akciğerlerde daha fazla boşluk olacaktır.

 • Dinlenirken ya da uyurken, birkaç yastık ile vücudunuzu desteklemeyi ihmal etmeyin. Bu sayede akciğer üzerindeki baskı azalacaktır.
 • Dinlenme koltuğu kullanmak da faydalı olabilir.
 • Evde ve işte asla kendinizi zorlayacak işler yapmayın.
 • Merdivenlerden yukarı tırmanmayın, ağır eşya taşımayın.

Hamilelikte Soluk Alma Güçlüğü Riskli Midir?

Hayır, değildir. Hamilelik sırasında yaşanan solunum sıkıntılarından endişe edilmemelidir. Bebeğiniz bu sorundan etkilenmez. Nefes darlığı ve solunum güçlüğüne aşağıdaki durumlar da eşlik ediyorsa tehlikeli olabilir:

 1. Göğüs veya karında ağrı
 2. Baş dönmesi veya bayılma
 3. Öksürük ve hırıltı
 4. Akut nefes darlığı ve çarpıntı

Ciddi durumlarda, derhal doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Hamilelikte ortaya çıkan solunum sıkıntılarından kurtulmanız biraz zaman alabilir. Ancak genellikle bu sorun geçici olmaktadır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir