Hamilelikte Skolyoz: Bilmeniz Gereken Şeyler

Skolyoz, omurganın yana doğru eğriliğidir. Omurganın düz bir çizgi yerine S veya C şekli vardır ve bu genellikle ergenlik öncesi büyüme atağı sırasında meydana gelir. Hafif vakalarda herhangi bir sorun olmazken, şiddetli vakalar ağrıya neden olabilir.

Ancak skolyoz hamile kalma şansınızı etkiler mi veya hamilelik sırasında komplikasyona neden olur mu? En önemlisi, bebek üzerinde herhangi bir etkisi var mı? Bu yazıda, skolyoz ve hamilelikle ilgili tüm bu soruları yanıtlıyoruz.

Skolyoz Hamileliği Etkiler Mi?

Çoğu kadında skolyoz hamileliği olumsuz etkilemez. Bununla birlikte, şiddetli skolyozun bazı semptomları hamilelik sırasında daha fazla ağrılı hale gelebilir. Büyüyen göbekle birlikte ağırlık merkezi yer değiştirdikçe ağrı artabilir ve doğal olarak artan ağırlığı desteklemek için geriye yaslanabilirsiniz.

Sırt ağrısı: Bazı şiddetli skolyoz vakalarında, hamilelik sırasında bel ağrısı hafifçe artabilir. Orta ve şiddetli derecede sırt ağrısı çekebilirsiniz.

Solunum sorunları: Genel olarak, büyüyen rahim diyaframa baskı uygulayarak annenin nefes almasını zorlaştırır. Ayrıca solunum hızını artıran progesteron hormonundaki artış nedeniyle nefes darlığı yaşayacaksınız. Bazıları tarafından ek solunum sıkıntısı bildirilmiştir. Ancak, uygun şekilde yönetilirse ciddi olmayabilir.

Hareket: Skolyoz nedeniyle bacaklarınız düzensizse yürümek sorun olur. Kilo alımı ve ağırlık merkezindeki değişikliklerle bu daha zor hale gelebilir.

Ayrıca, doğumdan sonra bebeği sadece bir tarafta tutmaya meyilli olursanız eğri kötüleşebilir. Bebeğin ağırlığını dengelemek için bir vücut taşıyıcı kullanmak iyidir.

Gebelik Skolyozu Kötüleştirir Mi?

Çalışmalar, skolyoz nedeniyle omurga eğriliğinin bir veya iki gebelikten etkilenmeyebileceğini bildirdi. Ayrıca skolyoz için daha önce ortopedik tedavi görmüş kadınların, hiç hamile olmayanlara göre gebelikte eğrilik ilerleme riskinin daha yüksek olabileceği belirtilmektedir. Ancak çalışma, yukarıdaki noktaları ispatlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu da söyledi.

Her halükarda, üçüncü trimesterdeki kadınlar, değişen gebelik hormonları nedeniyle bağlar daha rahat olduğu için sırtlarına dikkat etmelidir.

Bakınız: Skolyozu Olan Hamileler Sezaryen Doğum Mu Yapmalı?

Gebelikte Skolyoz Tedavisi

Hamileyken skolyoz tedavisi zordur ve genellikle yapılmaz. Ortopedi uzmanı bu arada ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Uzman, eğriliğin derecesi, hamilelik komplikasyonları ve ilişkili riskler gibi faktörlere dayanarak, aşağıdaki rahatlama yöntemlerinden herhangi birini veya birkaçını önerebilir:

  • Ağrı kesiciler
  • Egzersizler
  • Destek
  • Kinesiatrics – simülatörlerin kullanımı
  • Özel masaj
  • Akupunktur

Yukarıdaki prosedürlerin birincil amacı, omurga ağrısını ve rahatsızlığı gidermektir. Doktorunuz ayrıca bir doğum kemeri önerebilir.

Egzersiz, kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Sırt kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Elastik direnç egzersizleri en yararlı olanıdır, ancak yalnızca bir profesyonelin yardımıyla yapılmalıdır.

Bakınız: Skolyozu Olanlar Hamile Kalabilir Mi?

Skolyoz Doğumu Zorlaştırır Mı?

Skolyozlu kadınlar, skolyozun kendisinden dolayı bebeklerini tam doğum gününe kadar taşıyabilir ve herhangi bir komplikasyon olmaksızın normal doğum yapabilirler. Daha önce skolyozlu kadınlar sezaryen yapmayı tercih etmişlerdi. Ancak daha sonra başka gebelik komplikasyonları olmaması koşuluyla normal doğumun mümkün olduğu bulundu.

Skolyozu olan veya olmayan kadınlar için doğum aynıdır. Bununla birlikte, birincil zorluk epiduralin etkili bir şekilde yerleştirilmesi olabilir. Ne bekleyeceğinizi bilmeniz için doktorunuzla, tahmini doğum tarihinden önce sizinle doğum ve ağrı yönetimi seçeneklerini konuşun.

Epidural almak daha zor olacaktır. Bu nedenle hamileliğiniz sırasında bir ara anestezi konsültasyonu yaptırmanız akıllıca olacaktır. Ne bekleyeceğinizi bilmeniz için doktorunuz, tahmini doğum tarihinden önce sizinle doğum ve ağrı yönetimi seçeneklerini konuşacaktır.

Bakınız: Konjenital Skolyoz Gebeliğimi Nasıl Etkiler?

Hamilelikte Skolyoz Bebeğe Geçer Mi?

İdiyopatik skolyozun gerçek nedeni bilinmemektedir, ancak kalıtsal olabilir. Araştırmalar, skolyoz hastalarının yaklaşık %30’unun aile öyküsüne sahip olduğunu buldu. Miras kalıbı belirsizdir, çünkü çeşitli genetik ve çevresel faktörleri içerir. AIS (adolesan idiyopatik skolyoz) ile yakın bir akrabaya sahip olmak da bir çocuğun hastalığı devralma riskini artırabilir. Bu risk kızlarda erkeklere göre daha yüksek olabilir.

Skolyoz, muhtemelen anne olma şansınızı etkilemeyecek veya hamilelik sırasında sorunları şiddetlendirmeyecektir.

Kaynaklar:

  1. Adolescent idiopathic scoliosis; Genetics Home Reference; NIH (2019)
  2. Congenital Scoliosis; Scoliosis Association (UK)
  3. D.Siegler, and P.A.Zorab; Pregnancy in thoracic scoliosis; Science Direct

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir