Hamilelikte Siyatik İçin Çareler

Hamilelikte Siyatik Ağrısı Nasıl Yönetilir?

Siyatik geçici bir rahatsızlıktır ve durumu bazı kendiliğinden ipuçları ile tedavi edebilirsiniz. Ağrı hafifse doktora gitmeye gerek yoktur. Siyatik sinir ağrısı için etkili ev ilaçlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

Cildinizi bir bez ile örtün. Ağrılı bölgeye sıcak kompres veya buz torbası uygulayın. Sıcak ve soğuk kompresler arasında geçiş yapmak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Sıcak kompresi uzun süre bırakmayın, çünkü vücut sıcaklığınızın artması hem sizin hem de bebeğiniz için tehlikelidir.

Mümkün olduğunca aktif kalmaya çalışın. Düzenli aktiviteler yaparken hafif bir acı hissetmek oldukça normaldir. Ancak, hızınızı ayarlamayı bilmelisiniz.

Ağır cisimleri kaldırmayın. Ağır nesneleri kaldırmanız gerekiyorsa, önce dizlerinizi bükün, sırtınızı düz tutun ve nesneyi vücuda yakın yerleştirerek kaldırmayı deneyin.

Ayakta dururken, sırtınızı hafif kemerli bir konumda tutun. Ayakta dururken baskı hissediyorsanız, bir ayağı kaldırın ve yüksek bir nesnenin üzerine koyun. Otururken, omurganızı desteklemek için küçük bir yastık veya rulo havlu kullanabilirsiniz.

Vücudunuzu dinleyin ve acıyı arttıran herhangi bir şey yapmaktan kaçının.

Ağrısız olan tarafta uyuyun. Acıyı sağ tarafta hissediyorsanız, solda uyuyun. Sinir üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Rahat bir uyku için mükemmel bir sırt desteği sunan sağlam bir yatak kullanın. Pelvisi desteklemek ve siyatik sinirin baskısını almak için bacaklarınızın arasına düzenli bir yastık veya hamilelik yastığı yerleştirin.

Yatağa çıkmak için, bacaklarınızla birlikte kenarda oturun ve bir tarafa uzanın ve sonra bacaklarınızı yatağa doğru çekin.

Yataktan inerken, bir tarafa doğru yuvarlayın ve ayaklarınızı ve bacaklarınızı yatağın kenarına bırakın ve vücudunuzu yavaşça oturma pozisyonuna kaldırın. Birden oturma pozisyonuna çıkmaktan daha iyidir. Ağrılı kas spazmlarını tetikleme olasılığınız daha düşüktür.

Bir bilgisayarda çalışıyorsanız düzenli aralar verin.

Yatakta daha uzun süre dinlenmek yardımcı olmaz. Ayaklarınızı indirin ve bel ve bacak ağrısını hafifletmek için rahat bir pozisyonda oturun.

Kademeli kilo alımı tavsiye edilir, çünkü kilonuzdaki ani bir artış siyatik sinire baskı yapabilir. Hamilelikten önce sağlıklı bir VKİ’deyseniz, doktorunuzun önerdiği kilo kontrolünü sağlayarak kilo alın.

Düz veya çok alçak topuklu ayakkabılar giyin. Sırtınıza ve bacaklarınıza ek baskı uyguladıkları için ağır ayakkabı giymeyin.

Sarsıntılı hareketler yapmayın.

Yüzme aynı zamanda siyatik sinir ağrısını hafifletmede de işe yarar. Suyun kaldırma kuvveti, omurgayı geçici olarak gebelik ağırlığından kurtardığı için basıncı alır.

Rahiminizi biraz kaldıran bir kuşak alın. Kuşak, ağırlığın orantılı olarak dengelenmesine yardımcı olur ve siyatik ağrıyı azaltır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.