Hamilelikte Siyatik Ağrısı: Nedir? Neden Olur?

Hamileyken şiddetli siyatik sinir ağrısının nasıl yönetileceğini merak ediyor musunuz? İyileşmenin ilk adımı, acıya tam olarak neyin neden olduğunu bilmektir. Olguların çoğunda, siyatik sinire baskı yaptığı için omurlarla ilişkili bir sorundur. Ancak, başka birçok neden daha var.

Bu yazı size siyatiğin ne olduğunu, semptomlarıyla nasıl tanımlayabileceğinizi ve daha fazlasını anlatıyor.

Siyatik Nedir?

Lumbosakral radiküler sendrom olarak da bilinen siyatik, bir grup problemi ifade eder. Vücuttaki en büyük sinir olan siyatik sinir, alt sırtınızdan bacaklarınızın ve ayaklarınızın arkasına kadar uzanır. Bu sinir bacağın tabanına, bacağın alt kısmına ve uyluğun arkasına his gönderir.

Siyatik sinir ağrısı bacaklarınızda tekrarlayan zonklayan bir ağrıdır. Alt omurgadan kaynaklanır ve bacağın arkasından yayılan derin, donuk ve ateşli bir ağrı olabilir. Siyatik veya sırt ağrısı olmadan gelişebilirsiniz.

Hamilelik Siyatik Ağrısına Neden Olur Mu?

Hayır, sadece hamile olduğunuz için siyatik ağrısı gelişmez. Aslında, hamile kadınların sadece %1’i bu problemle karşı karşıyadır. Yaygın inancın aksine, siyatik bebeğinizin sinir üzerine uyguladığı baskı nedeniyle oluşmaz. Genellikle omurganızın diskinde sinir çevresinde şişmeye yol açan hasar nedeniyle olur.

Kötü bir duruşa sahip olmak ve uzun süre hareketsiz kalmak da siyatik hastalığına neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında aktif kalmak için bir neden daha var.

Hamilelik sırasında ağır nesneleri kaldırmak veya fiziksel olarak stresli aktiviteler yapmak, vücudunuzu titreştirir ve siyatik tetikler.

Pelvik halkanın ön veya arka tarafında yaşadığınız kas-iskelet ağrısının siyatik sinir ile ilişkili olması muhtemel değildir. Genellikle hamilelik sırasında yaygın olan ve siyatik ile aynı semptomlara sahip olan simfiz pubis disfonksiyonundan (SPD) veya pelvik kuşak ağrısından (PGP) kaynaklanır.

Hamilelik Sırasında Siyatik Olası Nedenler:

Hamilelikte siyatik neden olur? Fiziksel aktiviteler ve stres, hamilelik sırasında siyatik için dış nedenlerdir. Ama vücudunuzun içinde ne olur? Hamileyken siyatik sinir ağrısının tipik nedenleri şunlardır:

  • Artan sıvı tutulumu ve kilo alımı, pelvisin içinden geçen siyatik sinire baskı uygular.
  • Büyüyen rahim, omurga ve siyatik sinirler üzerinde omurga herniasyonuna (jeli dışarı akan omurilikte rüptür) neden olan ek basınç oluşturur.
  • Genişleyen göbeğiniz ve göğüsleriniz ağırlık merkezinde bir değişikliğe neden olur ve lordotik eğrinizi (poponun üstündeki kısım) gerer. Bu, kalça ve pelvik bölgenin kaslarını siyatik siniri sıkılaştırır ve bastırır.
  • Üçüncü üç aylık dönemde, bebeğiniz uygun bir doğum pozisyonuna geçmeye başladığında, başı doğrudan sinire dayanır, kalça, bacaklar ve sırtta şiddetli ağrıya neden olur.
  • Diyabet gibi sistemik hastalıklar siyatik siniri de etkileyebilir.
  • Pelviste tümör veya apse veya kanama da siyatik sinire zarar verebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.