Hamilelikte Siyah (Koyu) Dışkı Normal Mi? Neden Olur?

Hamilelikte Dışkının Siyah Renk Olması Normal Mi?

Hamileyken siyah dışkı normaldir. Hoş olmayan görünse de, yaygın bir değişikliktir ve endişelenecek bir şey yoktur. Dışkı rengindeki değişiklik, gıdalarda bulunan pigmentler, besin takviyeleri veya hamilelikte sindirim değişiklikleri nedeniyle olabilir.

Bu yazda, hamilelik döneminde siyah dışkının nedenleri ve bunu önlemenin yolları hakkında bilgi veriyoruz.

Hamilelik Döneminde Siyah Dışkının Ortak Nedenleri

Siyah veya katran rengi dışkıları aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlasından kaynaklanabilir:

Demir takviyeleri: Doktorlar bir eksiklik görmeleri durumunda demir takviyeleri reçete eder. Bazı durumlarda vücudunuz emilemez ve bu emilmemiş demir dışkıyı siyah veya katranlı bir görünüm verebilir.

Yiyecekler: Meyan kökü ve yaban mersini gibi bazı yiyecekler dışkıyı karartabilir. Yapay gıda renkleri de dışkının rengini etkileyebilir. Sebebini bir gıda günlüğü tutarak tespit edebilirsiniz.

İlaçlar: Demir takviyeleri dışındaki ilaçlar da dışkının kararmasına neden olabilir. Mide üşütmesi için yaygın olarak kullanılan ilaçlardan biri de dışkı rengini de etkileyebilir.

Sağlık sorunları: Hamilelik döneminde hemoroid, kabızlık ve anal fissür veya gözyaşı gibi sindirim sorunları pelvik bölge üzerindeki artan basınç nedeniyle gelişir ve bu da dışkı renginde kan olasılığını artırır.

Kanama: Sindirim sistemi içinde, özellikle üst gastrointestinal sistemde (yemek borusu, mide ve ince bağırsak içeren) kanama, koyu renkli dışkılara neden olabilir. Sindirim suları ile karıştırılan kan, dışkıya koyu bir renk verebilir.

Siyah Dışkıya Eşlik Eden Belirtiler Nelerdir?

Nedenin ne olduğuna bağlı olarak, bu belirtileri siyah dışkı ile birlikte fark edebilirsiniz:

Bu belirtilerle birlikte uzun süre koyu renk dışkı fark ederseniz, hem sizin hem de bebeğiniz için herhangi bir komplikasyonu dışlamak için sağlık uzmanınıza danışın.

Hamilelikte Büyük Abdestin Siyah Olması: Ne Yapmalı?

Beslenmeniz, ilaçlarınız ve hijyen alışkanlıklarınızdaki değişiklikler koyu renk dışkının önlenmesine yardımcı olabilir.

Demir açısından zengin yiyecekler tüketin: Demir takviyeleri nedeniyle koyu renk dışkıdan kaçınmak için beslenme kaynaklarından mümkün olduğunca fazla demir almayı deneyin. Beslenmenize daha fazla karaciğer, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve demir takviyeli tahıllar ekleyin. Takviyelerin aksine, gıdalar vücut tarafından kolayca emilir ve siyah dışkıya neden olmayabilir.

Reçetesiz ilaçlarından kaçının: Dışkı renginde değişiklik de dahil olmak üzere bazı yan etkileri olabileceğinden, doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almayın.

Lif alımını artırın: Diyet lifi açısından zengin yiyeceklerin tüketilmesi kabızlık ve hemoroid riskini azaltabilir ve ayrıca gastrointestinal sisteminizi de koruyabilir. Bir diyetisyene danışmak ve hamilelik döneminde vücudunuzun ihtiyaçlarına uygun bir yemek planına uymak iyidir.

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olun: Üst gastrointestinal sistemin tahriş olma olasılığını azaltmak için sigara ve alkol tüketiminden kaçının (kanamaya ve siyah dışkıya neden olabilir). Ayrıca, rektal ve vajinal bölgelerdeki kas fonksiyonlarını iyileştirmek için bazı Kegel egzersizlerini (sadece doktor önerirse) deneyin. Bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve kabızlık, kanama ve diğer rahatsızlık olasılığını azaltır.

Sulu kalın: Bazen, dehidrasyon nedeniyle kabızlık dışkıları sertleştirebilir ve koyu renk görünmelerine neden olabilir. Bundan kaçınmak için en az 10-12 bardak su, tatlı su ve su açısından zengin yiyecekler (salatalık, karpuz) için.

Gebelikte Koyu Renk Dışkı Nasıl Teşhis Edilir?

Sağlık uzmanı tıbbi geçmişinizi inceleyebilir, fizik muayene yapabilir ve bazı testler isteyebilir. Kan testleri, röntgen ve dışkı muayenelerinin bir kombinasyonunu yapmanız gerekebilir. Sonuçlar kesin değilse, doktor sizden gastrointestinal sistemi inceleyecek ve nedenini belirlemeye yardımcı olacak bir endoskopi yapılmasını isteyebilir. Testlere ve sonuçlara dayanarak size uygun tedavi verilecektir.

Hamilelik döneminde siyah dışkı yaygındır ve endişe nedeni olmamalıdır. Sebepler demir takviyeleri kadar zararsız olabilir veya koyu renkli yiyecekler de neden olabilir. Ancak her durumda, sağlığınıza ve o sırada yaşadığınız diğer semptomlara dikkat edin ve doktorunuza danışın.

Kaynaklar:

  1. Comprehensive Stool Analysis; Doctor’s Data, Inc (1999-2017)
  2. Black or tarry stools; NIH (2018)
  3. Gastroenterology; UCLA Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir